РІШЕННЯ № І-043/2018 у справі за скаргою на № 1 дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Чернігівської області від 21 жовтня 2017 року про відмову в допуску до складання кваліфікаційного іспиту

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № І-043/2018

31 січня 2018 року
м. Київ

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дроздова О.М., заступників голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Крупнової Л.В. та Місяця А.П., секретаря Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Котелевської К.В., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Ульчака Б.І., Приходька О.І., Василевської О.А., Чундак М.В., Кострюкова В.І., Чернобай Н.Б., Одновола В.К., Дуліч Т.В., Волчо В.В., Подольної Т.А., Пшеничного О.Л., Прокопчука О.М., Кравченка П.А., Притули О.Б., Тарасової А.М., Дімчогло М.І., Дроботущенко Т.О., Усманова М.А., Кузьмінського О.О., розглянувши у відкритому засіданні скаргу ОСОБА_ на рішення № 1 дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Чернігівської області від 21 жовтня 2017 року про відмову в допуску до складання кваліфікаційного іспиту, –

ВСТАНОВИЛА:

До Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшла скарга ОСОБА_ на рішення № 1 дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Чернігівської області від 21 жовтня 2017 року про відмову в допуску до складання кваліфікаційного іспиту.

Скаржник не погоджується з оскаржуваним рішенням КДКА Чернігівської області, просить його скасувати та прийняти нове рішення, яким допустити ОСОБА_ до складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні.

Скарга ОСОБА_ до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшла з порушенням строку, передбаченого ч. 4 ст. 8 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Як вбачається із листа на ім’я ОСОБА_ за № 617 та поштової квитанції рішення про відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту було йому направлено 04.11.2017.

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, дослідивши поважність причин пропуску строку на оскарження рішення, вважає можливим розглянути скаргу.

Скаржник зазначає, що КДКА Чернігівської області відмовила йому в допуску до складення кваліфікаційного іспиту, мотивуючи дане рішення відсутністю в нього стажу роботи в галузі права не менше двох років.

Свою скаргу мотивує тим, що 15.11.2010 його було призначено на посаду державного виконавця відділу державної виконавчої служби Чернігівського районного управління юстиції як такого, що був зарахований до кадрового резерву на цю посаду за результатом конкурсу, з випробувальним терміном на 1 місяць.

В подальшому 21.08.2012 його переведено на посаду старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Чернігівського районного управління юстиції як такого, що був зарахований до кадрового резерву на цю посаду.

Із займаної посади ОСОБА_ був звільнений 17.12.2015 за згодою сторін згідно п. 1 ст. 36 КЗпП України.

Скаржник посилається на Наказ Міністерства юстиції України від 09.06.2009 № 484/7 «Про затвердження типових кваліфікаційних характеристик посад державних виконавців», в якому, зокрема, зазначено типові кваліфікаційні характеристики посад державних виконавців відділів державної виконавчої служби районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції. Для обіймання посади старшого державного виконавиця особа повинна мати повну вищу юридичну освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем магістра, спеціаліста.

Приймаючи рішення про відмову в допуску ОСОБА_ до складення кваліфікаційного іспиту, КДКА Чернігівської області виходила з того, що останній не має стажу роботи в галузі права не менше ніж два роки.

Свою відмову в допуску ОСОБА_ до складення кваліфікаційного іспиту КДКА Чернігівської області мотивує тим, що відповідно до частин 1 і 2 ст. 8 Закону України «Про державну виконавчу службу» у редакціях, які діяли із 15.11.2010 до 17.12.2015 (час роботи ОСОБА_ на посадах державного виконавця відділу державної виконавчої служби Чернігівського районного управління юстиції та старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Чернігівського районного управління юстиції) передбачалося, що на такі посади може бути призначена особа, яка має юридичну освіту, а не повну вищу юридичну освіту.

Заслухавши доповідача – члена Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури ОСОБА_, перевіривши матеріали кваліфікаційної справи, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури встановила наступне.

Одночасно з заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту ОСОБА_ надав до КДКА Чернігівської області, зокрема, документи, що підтверджують наявність у нього стажу роботи в галузі права не менше, ніж два роки, зокрема, нотаріально посвідчені копії його трудової книжки ВА № _______, в якій наявні, зокрема, такі записи:

  • № 12 від 23.03.2010, згідно з яким ОСОБА_ призначено на посаду заступника начальника відділу ліцензування Територіального управління Головатотрансінспекцїї у Чернігівській області як такого, що був зарахований до кадрового резерву на дану посаду;
  • № 13 від 23.03.2010, за яким ОСОБА_ присвоєно 11-й ранг державного службовця,
  • № 14 від 05.07.2010, відповідно до якого ОСОБА_ було звільнено з посади за згодою сторін згідно п. 1 ст. 36 КЗпП України;
  • № 15 від 15.11.2010, згідно з яким ОСОБА_ призначено на посаду державного виконавця відділу державної виконавчої служби Чернігівського районного управління юстиції як такого, що був зарахований до кадрового резерву на цю посаду за результатом конкурсу, з випробувальним терміном на 1 місяць;
  • № 16 від 21.08.2012, за яким ОСОБА_ переведено на посаду старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Чернігівського районного управління юстиції як такого, що був зарахований до кадрового резерву на цю посаду;
  • № 17, згідно з яким Головне управління юстиції у Чернігівській області перейменовано в Головне територіальне управління юстиції у Чернігівській області;
  • № 18 від 17.12.2015, відповідно до якого ОСОБА_ звільнено з займаної посади за згодою сторін згідно п. 1 ст. 36 КЗпП України.

ОСОБА_ до заяви також надав копію диплому Московського державного відкритого університету (Російська Федерація) ВСГ _______, реєстраційний номер ______ від _______ року. Відповідно до вказаного диплому ОСОБА_ було присуджено кваліфікацію «юрист» за спеціальністю «Юриспруденція».

Згідно довідки Міністерства освіти і науки України від 31.105.2010 №14-1133/926н/1020.16, рівень освіти, засвідченої дипломом ВСГ _______ Московського державного відкритого університету, визначено еквівалентом рівню повної вищої освіти України за спеціальністю «Правознавство» та кваліфікації спеціаліста відповідно до Угоди між Кабінетом Міністрів України і Урядом Російської Федерації про взаємне визнання та еквівалентність документів про освіту та вчені звання від 26.05.2000.

Відповідно до ч 1 ст. 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Як вбачається із ч. 3 ст. 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»:

– повна вища юридична освіта – повна вища юридична освіта, здобута в Україні, а також повна вища юридична освіта, здобута в іноземних державах та визнана в Україні в установленому законом порядку;

– стаж роботи в галузі права – стаж роботи особи за спеціальністю після здобуття нею повної вищої юридичної освіти.

Згідно з ч.1. ст. 8 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» особа, яка виявила бажання стати адвокатом та відповідає вимогам частин першої та другої статті 6 цього Закону, має право звернутися до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за місцем проживання із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту. Порядок допуску до складення кваліфікаційного іспиту та перелік документів, що додаються до заяви, затверджуються Радою адвокатів України.

Частиною 2 цієї статті встановлено, що кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури перевіряє відповідність особи вимогам, установленим частинами першою та другою статті 6 цього Закону, а частиною 3 передбачено, що за результатами розгляду заяви та доданих до неї документів кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури приймає рішення про: 1) допуск особи до кваліфікаційного іспиту; 2) відмову в допуску особи до кваліфікаційного іспиту.

У п. 6 Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2013 № 270 (далі – Порядок), зазначено, що до стажу роботи в галузі права слід зараховувати, зокрема, роботу на посадах:

  • юриста, юрисконсульта, головного юрисконсульта, начальника юридичного відділу,
  • роботу на посадах в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організаціях всіх форм власності, якщо такі посади за кваліфікаційними вимогами потребують наявності виключно повної вищої освіти за спеціальністю правознавство/правоохоронна діяльність,
  • на інших посадах, які відповідно до закону вимагають наявності повної вищої освіти за спеціальністю правознавство/правоохоронна діяльність.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про державну виконавчу службу» від 24.03.1998 (у редакції від 22.12.2006): «Державним виконавцем може бути громадянин України, який має юридичну освіту, здатний з своїми особистими і діловими якостями виконувати покладені на нього обов’язки.

Заступником директора Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України – начальником відділу примусового виконання рішень, заступником начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, головним державним виконавцем, старшим державним виконавцем Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, начальником підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, його заступником, головним державним виконавцем, старшим державним виконавцем підрозділу примусового виконання рішень відділу державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, обласних, Київського та Севастопольського міських управлінь юстиції, начальником районного, міського (міста обласного значення), районного в місті відділу державної виконавчої служби відповідного управління юстиції призначається громадянин, який постійно проживає на території України не менше п’яти років, має вищу юридичну освіту і стаж юридичної роботи не менш як три роки».

Згідно з ч.ч. 1 та 2 ст. 8 Закону України “Про виконавче провадження” ( у редакції від 04.11.2010): «Державним виконавцем відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, головним державним виконавцем, старшим державним виконавцем, державним виконавцем районного, районного в місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного відділу державної виконавчої служби може бути громадянин України, який має юридичну освіту, володіє державною мовою і здатний за своїми особистими і діловими якостями виконувати покладені па нього обов’язки.

Начальником відділу примусового виконання рішень, заступником начальника відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, головним державним виконавцем, старшим державним виконавцем Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, начальником відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, його заступником, головним державним виконавцем, старшим державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, заступником, начальника районного, районного у місті, міського (міста обласного значення), міськрайонного управління юстиції – начальником відділу державної виконавчої служби, його заступником, призначається громадянин, який постійно проживає на території України не менш як п’ять років, має вищу юридичну освіту і стаж юридичної роботи не менш як три роки».

Вказані норми Закону діяли до втрати чинності Закону України «Про державну виконавчу службу», який втратив чинність згідно із Законом України від 02.06.2016 № 1403-УІІІ.

Таким чином, згідно з частинами 1 і 2 ст. 8 Закону України «Про державну виконавчу службу» у редакціях, які діяли у період з 15.11.2010 до 17.12.2015 (час роботи ОСОБА_ на посадах державного виконавця відділу державної виконавчої служби Чернігівського районного управління юстиції та старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Чернігівського районного управління юстиції) передбачалося, що на такі посади може бути призначена особа, яка має юридичну освіту, а не вищу юридичну освіту.

У Порядку вказано, що при виникненні складнощів з віднесенням посади особи до роботи в галузі права слід виходити з кваліфікаційних вимог посадової інструкції заявника, а також загальних відомостей Класифікатору професій ДК 003:2010.

Посада «державний виконавець» була введена до Класифікатору професій тільки з 05.10.2016 {розділ 2. Професіонали. Додаток А (обов’язковий), код 2429), тобто вже після звільнення ОСОБА_ з роботи в органах державної виконавчої служби.

У розділі 1. Професіонали, вищі державні службовці, керівники, менеджери (управителі). Додаток А (обов’язковий) під кодом 1229.1 наявна назва посади «головний державний виконавець», проте ні в цьому розділі Класифікатору професій, ні в Загальних положеннях цього Класифікатора не вказано жодних вимог щодо посади «державний виконавець» та «старший державний виконавець».

Також не можуть бути взяті до уваги й положення посадової інструкції старшого державного виконавця відділу державної виконавчої служби Чернігівського районного управління юстиції, яка затверджена начальником Чернігівського районного управління юстиції 12.08.2013, оскільки вищу юридичну силу має Закон України «Про державну виконавчу службу», який діяв станом на дату затвердження цієї посадової інструкції, а накази начальника Чернігівської районного управління юстиції та посадові інструкції не можуть змінювати вимоги цього Закону.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З урахуванням викладеного, керуючись ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –

ВИРІШИЛА:
  1. Скаргу ОСОБА_, – залишити без задоволення.
  2. Рішення № 1 дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Чернігівської області від 21 жовтня 2017 року про відмову в допуску до складання кваліфікаційного іспиту, – залишити без змін.
  3. Секретарю Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про прийняте рішення повідомити заінтересованих осіб.
  4. Матеріали кваліфікаційної справи повернути до КДКА регіону.

Рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури    О.М. Дроздов

Секретар Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури    К.В. Котелевська