За місяць в Україні з’явиться концепція єдиного Кодексу професійної етики у сфері правосуддя

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

Сайт “Юридична газета онлайн”

До 1 листопада в Україні має з’явитися концепція спільного для суддів, прокурорів та адвокатів Кодексу професійної етики у сфері правосуддя. Розробкою документу займатимуться представники Ради суддів України, Ради прокурорів України та Ради адвокатів України.

Відповідне доручення містить п. 3 резолюції спільного засідання РСУ, Ради прокурорів України, НААУ, асоціацій, спілок та інших представницьких органів адвокатської спільноти, Уповноваженого у справах Європейського суду з прав людини, яке днями проходило у Києві. Текст документу з’явився на сайті НААУ.

Згідно з документом, для формування єдиних стандартів професійної етики у сфері правосуддя РСУ, РПУ та РАУ мають делегувати до складу робочої групи по п’ять представників.

На необхідності розвитку взаєморозуміння та поваги до кожної з сторін судового процесу та дотриманні етичних принципів наголосив під час виступу на нараді один із співавторів резолюції – голова ВКДКА Олександр Дроздов. «Судді та адвокати, хоча й мають кожен свій перелік правил поведінки, втім етичні принципи є спільними: дотримання закону, професійна таємниця, честь та гідність, повага до сторін, професіоналізм, справедливість та взаємоповага», – зауважив він.

Експерт також звернув увагу на те, що внесок представників обох професій є необхідним для досягнення справедливого рішення в усіх судових процесах. Прикметним у цьому сенсі є постанова Верховного Суду від 30.05.2018 у справі N466/1367/16-а, де ВС зазначив, що адвокатура як інституція та її діяльність в аспекті забезпечення реалізації конституційного права особи на правову допомогу набуває певних особливих властивостей суб’єкта публічних відносин. Ця властивість адвокатури увиразнюється (посилюється) метою її служіння суспільному інтересу шляхом надання своєчасної і належної правової допомоги у поєднанні з виконанням делегованих їй державою окремих владних повноважень. У контексті сказаного має значення й особливий характер адвокатської професії, представники якої є учасниками творення правосуддя.

У зв’язку із цим резолюцією запроваджується періодичне спільне навчання суддів, прокурорів та адвокатів, зокрема, з питань професійної етики та практики застосування правил професійної етики, а також інших тем спільного інтересу. Заняття проходитимуть на базі Національної школи суддів України, Національної академії прокуратури України та Вищої школи адвокатури НААУ.