- Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури - https://vkdka.org -

Коли клієнт – юридична особа: на Полтавщині відбувся семінар для адвокатів з етичних аспектів поведінки

Надання професійної правничої допомоги юридичній особі має певні особливості з етичного боку, які має враховувати адвокат, укладаючи договір з підприємством, установою чи організацією.

Різні етичні аспекти поведінки адвоката стали предметом розгляду під час семінару, який 2 листопада 2019 року організувала Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури спільно з радою адвокатів Полтавської області для правників регіону.

Аналізуючи особливості відносин адвоката та юридичної особи як клієнта, голова ВКДКА Сергій Вилков, зокрема, нагадав про важливість розмежування носія прав та обов’язків, якого захищає та представляє адвокат відповідно до договору, та особи, з якою адвокат взаємодіє, здійснюючи захист.

«Для узгодження змісту доручення, отримання дозволу на розголошення конфіденційної інформації, надання роз’яснень щодо правової позиції у справі, інформування про хід виконання доручення та інших аспектів взаємодії клієнта відповідно до Правил адвокатської етики уособлює та людина, яка від імені підприємства укладала договір про надання правничої допомоги або інша особа, зазначена в цьому договорі, – пояснив С.Вилков. – При цьому не слід забувати, що носієм прав та обов’язків, які захищає або представляє адвокат при наданні професійної правничої допомоги, є саме юридична особа. І таке розмежування фактично накладає на адвоката додаткову відповідальність».

Так, у разі коли якісь дії осіб, пов’язаних трудовими чи іншими відносинами з юридичною особою, об’єктивно шкодять інтересам клієнта та унеможливлюють виконання доручення, адвокат повинен ужити заходів для зменшення негативних наслідків. «Така вимога ПАЕ стосується навіть випадку, коли такі протиправні дії чинить керівник або вищий орган підприємства, – звернув увагу очільник ВКДКА. – І у тому разі, коли адвокату, незважаючи на вжиті ним заходи, не вдалося змінити думки керівництва, він може розірвати договір про надання професійної правничої допомоги в односторонньому порядку».

Іншим обмеженням діяльності адвоката є те, що як у період дії договору про надання правової допомоги юридичній особі, так і після його завершення адвокат не повинен укладати договорів про надання правової допомоги з особами, які перебувають у трудових, цивільно- правових та інших відносинах з клієнтом, якщо це може суперечити інтересам підприємства, а також у разі, коли він є носієм конфіденційної інформації, отриманої при наданні правової допомоги.

Також лекторами семінару виступили заступник голови ВКДКА Любов Крупнова та член комісії Олексій Кузьмінський. Вони розповіли учасникам заходу про особливості оформлення договорів про надання правової допомоги в контексті визначення адвокатського гонорару та актуальну судову практику, пов’язану із здійсненням захисту у справах про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією.

Безкоштовний семінар, який проходив як захід підвищення кваліфікації, зібрав близько двох сотень адвокатів Полтавщини та інших регіонів.