- Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури - https://vkdka.org -

Оцінюючи дисциплінарне порушення, КДКА має відрізняти звичайну недбалість адвоката від зловживання професійними правами, — С. Вилков

Коли в рамках дисциплінарної процедури КДКА регіону обирає вид стягнення, члени палати мають враховувати обставини вчинення проступку, його наслідки, особу адвоката та інші обставини справи.

На особливості практичної реалізації цієї норми абзацу другого ч.1 ст. 41 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» звернув увагу голова ВКДКА Сергій Вилков під час круглого столу «Порядок застосування кваліфікаційних та дисциплінарних практик», який проходив сьогодні, 18 жовтня у Чернігові.

Захід, організований спільно ВДККА та КДКА Чернігівської області покликаний уніфікувати кваліфікаційну та дисциплінарну практики регіональних органів адвокатського самоврядування.

С.Вилков навів два приклади з практики розгляду скарг Вищою комісією. У схожих за зовнішніми ознаками випадками до адвокатів-порушників було застосовано різні санкції. Йшлося про неправильне оформлення ордеру, що є порушенням вимоги ст.24 Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність. На підставі ордерів вони намагалися отримати документи за адвокатськими запитами.

В обох випадках місцева КДКА зупинила на певний період право порушників на зайняття адвокатською діяльністю, адже адвокат не має права в своїй професійній діяльності вдаватися до засобів та методів, які суперечать чинному законодавству або ПАЕ (ч. 3 ст. 7 ПАЕ).

Переглядаючи за скаргами ці справи у ВКДКА знайшли принципові відмінності в обставинах та наслідках вчинення проступків.

У першому випадку адвокат, який виписав ордер сам на себе, тим не менш, діяв в інтересах довірителя під час надання правової допомоги і врешті клієнт отримав позитивний результат.

У другому – «клієнтом» виявилася колишня дружина, яка навіть не знала про існування договору про правову допомогу з чоловіком. При цьому її «захисник» у такий спосіб збирав інформацію проти екс-дружини для судового спору про розділ майна.

З урахуванням обставин вчинення проступку, відсутності негативних настання наслідків та особи адвоката, у першому випадку ВКДКА вирішила скасувати рішення КДКА та застосувати до адвоката дисциплінарне стягнення у вигляді попередження. У другому – члени ВКДКА збільшили строк зупинення права з двох місяців до одного року.

«Помиляються всі: прокурори, судді, адвокати… І окремі помилки можуть містити ознаки дисциплінарного правопорушення, – зауважив очільник ВКДКА. – Оцінюючи такі помилки адвокатів, КДКА повинна відрізняти звичайну недбалість від зловживання професійними правами».

Учасники заходу обговорили й інші актуальні проблеми практики ВКДКА в контексті дисциплінарних та кваліфікаційних проваджень. Жваву дискусію викликало питання внесення змін до положення та регламент КДКА в частині оптимізації існуючих дисциплінарних процедур.