Місяць очікувань. Клопотання адвоката про відвід члена ВКДКА відтермінувало розгляд його дисциплінарної справи по суті

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

МІСЯЦЬ ОЧІКУВАНЬ

Клопотання адвоката про відвід члена ВКДКА відтермінувало розгляд його дисциплінарної справи по суті

Закон і Бізнес 16 (1418) 27.04—08.05.2109
Петро ЛЕВИНСЬКИЙ

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури знову не змогла розглянути скаргу Національної асоціації адвокатів України на рішення КДКА Кіровоградської області від 17.10.2018 №27 про закриття дисциплінарної справи стосовно адвоката Ігоря Іванова. Цього разу — через задоволення клопотання однієї зі сторін.

Убивати чи прибирати?

Суть справи вже розглядалась у статті «Правова (не)визначеність» (№6 «ЗіБ»), і того разу причиною відкладення стало утворення комісії для розв᾽язаення проблеми застосування п.3.49 регламенту ВКДКА (що зобов’язує закрити провадження в разі одночасного оскарження рішення регіональної КДКА до суду та вищої комісії).

Розгляду питання у ВКДКА передувала публікація І.Іванова в групі «Рада адвокатів України» у «Фейсбуку», де він разом з розміщенням фото запрошення на засідання висловив припущення про результати розгляду: «Скоріш за все, завтра ВКДКА поставить крапку в дисциплінарній скарзі, що подана на мене особисто Лідією Ізовітовою ще у 2017 році. Неважко зрозуміти, що ця справа є політичною в професійному середовищі та не має жодного відношення до моєї професійної діяльності адвоката, — написав він. — У мене є підстави вважати, що існує проект рішення ВКДКА про припинення або зупинення моєї адвокатської діяльності».

Цей допис викликав жваве обговорення серед правників, деякі з котрих не цуралися вельми жорстких фраз. Але найбільшу «підтримку» висловила адміністратор групи під ніком «Інна Рафальська» своїм коментарем «Игорь, пора убивать», який неоднозначно сприйняли її колеги.

Навіть сам І.Іванов висловив припущення, що, можливо, малося на увазі «убирать», але «Інна Рафальська», відповідаючи на коментар про те, що таке не можна писати, зауважила: «У вас извращенное восприятие: убивать законно». Її позицію підтримав користувач «Роман Трускавецький».

Саме з розгляду цієї ситуації в членів ВКДКА й розпочався ранок 24 квітня. Голова комісії Сергій Вилков заявив, що розцінює такі вислови як загрозу фізичного знищення, і попросив секретаріат підготувати заяву до Головного управління Національної поліції в м.Києві та Генеральної прокуратури.

За підтримки колег і техніки

Утім, допис у «Фейсбуку» мав й інші наслідки. Підтримати колегу у скрутний для нього час прийшли активісти з відеокамерами та плакатом, який розмістили на дверях приміщення, де проходило засідання. Один з них навіть представився журналістом. Але, оскільки не зміг підтвердити своєї посади, згодом відмовився від професії та змінив статус на «вільного слухача». Утім, усіх було допущено до участі в засіданні.

Після встановлення осіб учасників С.Вилков запитав у І.Іванова про наявність відводів членам ВКДКА. Їх через сумніви в упередженості виявилося три:

• голові — через особистий конфлікт під час зборів адвокатів Києва;

• заступникові голови Андрію Місяцю, який є опонентом у справі про оскарження рішень з’їзду адвокатів України 15 лютого (докладніше — у статті «Битва при ВККС», №15 «ЗіБ»);

• Валерію Кострюкову, оскільки адвокат не вважає його законно обраним представником у ВКДКА від м.Києва.

Після обговорення питання за зачиненими дверима ВКДКА задовольнила клопотання про відвід А.Місяця. У решті вимог було відмовлено.

Таке процедурне рішення і стало підставою перенесення розгляду справи. Адже заступник голови ВКДКА був у ній доповідачем. Тож фактично сам І.Іванов, який висловлював зацікавленість у швидкому розгляді, став причиною чергового перенесення слухання ще на місяць — до наступного засідання.

КОМЕНТАР ДЛЯ «ЗіБ»

Сергій ВИЛКОВ,
голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури:

— Час публікації та зміст дописів із закликами до вбивства, розміщених у групі «Рада адвокатів України», дає підстави оцінювати їх не лише як тиск на членів комісії, а і як реальні погрози завдання їм смерті через виконання прямих обов’язків і завдань, покладених законом на ВКДКА.

Саме тому в діях осіб, які використовують у «Фейсбуку» імена «Інна Рафальська» та «Роман Трускавецький» (а проявлення ними негативного ставлення до органів адвокатського самоврядування має системний характер), убачаються ознаки злочину, відповідальність за який встановлена в ст.129 («Погроза вбивством») Кримінального кодексу. Об’єктом злочину тут є особиста безпека членів ВКДКА, а об’єктивна сторона полягає в залякуванні шляхом публічного розміщення коментарів із закликами до вбивства.

Ми можемо сприймати критику діяльності органів адвокатського самоврядування з боку колег, навіть коли вона межує з хамством. Але не можна залишати без уваги прямих погроз і закликів до позбавлення життя через виконання професійних обов’язків.