Постанова ВКДКА № Х-001/2023 від 27.10.2023 року за скаргою адвоката на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області у складі дисциплінарної палати № 98/2023 від 28.06.2023 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

ПОСТАНОВА № Х-001/2023

27 жовтня 2023 року
м. Київ

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В., заступників голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Місяця А.П. та Крупнової Л.В., секретаря засідання Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури – Клечановської Ю.І., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Василевської О.А., Котелевської К.В., Темнохудової З.В., Прокопчука О.М., Мягкого А.В., Ульчака Б.І., Одновола В.К., Соботника В.Й., Подольної Т.А., Дуліч Т.В., Пшеничного О.Л., Волчо В.В., Притули О.Б., Тарасової А.М., Дімчогло М.І., Дроботущенко Т.О., Лучковського В.В., Кузьмінського О.О., розглянувши у відкритому засіданні скаргу адвоката Особа_1 на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області у складі дисциплінарної палати № 98/2023 від 28.06.2023 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік, –

ВСТАНОВИЛА:

Процедура розгляду скарги

 1. 19 січня 2023 року до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області ва надійшла скарга Особа_2 на дії адвоката Особа_1.
 2. 22 лютого 2023 року за результатами розгляду скарги Особа_2 щодо поведінки адвоката Особа_1, довідки та матеріалів перевірки, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Київської області у складі дисциплінарної палати прийняла рішення № 33/2023, яким порушила дисциплінарну справи стосовно адвоката Особа_1.
 3. 28 червня 2023 року дисциплінарна палата Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області за результатами розгляду дисциплінарної справи стосовно адвоката Особа_1 прийняла рішення № 98/2023 про притягнення до дисциплінарної відповідальності адвоката Особа_1 та застосувала до нього дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік.
 4. 11 липня 2023 року адвокат Особа_1, не погоджуючись з прийнятим рішенням, звернувся зі скаргою до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
 5. Листом за вих. № 1199 від 20 липня 2023 року була повернута Скаржнику як така, що не відповідала вимогам статті 36 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України №120 від 30.08.2014 року, з відповідними змінами.
 6. 27 липня 2023 року до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від адвоката Особа_1 повторно надійшла скарга на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області у складі дисциплінарної палати № 98/2023 від 28.06.2023 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік.
 7. Листом за вих. № 1266 від 07 серпня 2023 року Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури витребувала у КДКА Київської області матеріали дисциплінарної справи стосовно адвоката Особа_1.
 8. 29 серпня 2023 року до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшли матеріали дисциплінарного провадження стосовно адвоката Особа_1.
 9. Листом від 31 серпня 2023 року Голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури доручив члену ВКДКА Особа_3 провести перевірку відомостей та фактів, які викладені у скарзі адвоката Особа_1 на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області у складі дисциплінарної палати № 98/2023 від 28.06.2023 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік.
 10. Скаржник не погоджується з рішенням Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області у складі дисциплінарної палати від 28.06.2023 про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік, вважає його протиправним, просить зазначене рішення скасувати.

Встановлені фактичні обставини

 1. Адвокат Особа_1 звернувся до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури зі скаргою на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області у складі дисциплінарної палати № 98/2023 від 28.06.2023 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік.
 2. Листом за вих. № 782 від 28.08.2023 року Голова КДКА Київської області Особа_4 повідомив Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури про те, що адвокат Особа_1 оскаржив рішення № 98/2023 від 28.06.2023 року у Донецькому окружному адміністративному суді, справа № Інформація_1 (вхід. №19757 від 29.08.2023 року).
 3. В матеріалах дисциплінарної справи наявна Ухвала Донецького окружного адміністративного суду від 12 липня 2023 року по справі № Інформація_1, відповідно до якої прийнято до розгляду позовну заяву Особа_1 до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області про визнання неправомірними дій Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області щодо прийняття рішення від 28 червня 2023 року № 98/2023 та скасування рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області від 28 червня 2023 року № 98/2023, та відкрито провадження в адміністративній справі № Інформація_1.
 4. Згідно відомостей, які містяться в Єдиному державному реєстрі судових рішень, 02 серпня 2023 року Першим апеляційним адміністративним судом відкрито провадження в адміністративній справі № Інформація_1 за апеляційною скаргою, яку подав позивач у справі.

Нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню

 1. Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
 2. Регламент Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, затверджений рішенням Ради адвокатів України від 4-5 липня 2014 року № 78, з наступними змінами.

Мотиви та висновки ВКДКА

 1. Заслухавши доповідача, інших учасників засідання, перевіривши матеріали дисциплінарної справи, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури дійшла наступних висновків.
 2. Згідно ч. 1 ст. 42 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат чи особа, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, має право оскаржити рішення у дисциплінарній справі протягом тридцяти днів з дня його прийняття до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або до суду.
 3. Адвокат Особа_1 оскаржив рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області у складі дисциплінарної палати № 98/2023 від 28.06.2023 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури і до Донецького окружного адміністративного суду, у звꞌязку із чим підлягає застосуванню пункт 3.49. Регламенту ВКДКА.
 4. Відповідно до п. 3.49. Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 4-5 липня 2014 року № 78, з відповідними змінами та доповненнями, у разі оскарження одного і того ж рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури та до суду, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури виносить постанову про закриття провадження, виходячи із принципу правової визначеності, встановленого для оскаржень рішень кваліфікаційно-дисциплінарних комісії адвокатури Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
 5. На підставі вищевикладеного та керуючись п. 3.49. Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –
ПОСТАНОВИЛА:
 1. Закрити провадження у Вищій кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури за скаргою адвоката Особа_1 на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області у складі дисциплінарної палати № 98/2023 від 28.06.2023 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік.

Матеріали дисциплінарної справи повернути до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області.

Відповідно до ч. 7 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                     С.В. Вилков

Секретар засідання Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                     Ю.І. Клечановська