Рішення № ХІІ-013/2020 у справі за скаргою на бездіяльність Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Запорізької області щодо нерозгляду заяви від 19.07.2020 року відносно адвоката

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯХІІ-013/2020

21 грудня 2020 року
м. Київ

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В., заступників голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Крупнової Л.В. та Місяця А.П., секретаря Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури – Котелевської К.В., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Приходька О.І., Клечановської Ю.І., Василевської О.А., Соботника В.Й., Мягкого А.В., Кострюкова В.І., Чернобай Н.Б., Одновола В.К., Дуліч Т.В., Волчо В.В., Подольної Т.А., Прокопчука О.М., Кравченка П.А., Тарасової А.М., Дімчогло М.І., Лучковського В.В., Усманова М.А., Кузьмінського О.О., розглянувши у відкритому засіданні скаргу Особа_1 на бездіяльність Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Запорізької області щодо нерозгляду його заяви від 19.07.2020 року відносно адвоката Особа_2, –

ВСТАНОВИЛА:

Процедура, що передувала розгляду скарги

  1. 19 липня 2020 року на адресу КДКА Запорізької області надійшла скарга Особа_1 щодо призначення йому захисника Регіональним центром з надання безоплатної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях адвоката Особа_2.
  2. 11 серпня 2020 року листом голови КДКА Запорізької області за вих. № 218 скарга Особа_1 була йому повернена відповідно до ст. 50 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
  3. 31 серпня 2020 року до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури на дійшла скарга Особа_1 на бездіяльність Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Запорізької області щодо нерозгляду його заяви від 19.07.2020 року відносно адвоката Особа_2.
  4. 09 вересня 2020 року Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури листом за вих. № 3317 витребувала у КДКА Запорізької області матеріали, що були взяті до уваги КДКА при розгляді скарги Особа_1
  5. 16 вересня 2020 р. за вхід. № 14326 до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшли матеріали скарги Особа_1 від 19.07.2020 відносно адвоката Особа_2.
  6. Листом від 23 вересня за вих. № 3450 Голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури доручив члену ВКДКА провести перевірку відомостей та фактів, які викладені у скарзі.

Короткий виклад позиції та доводів Скаржника

  1. У своїй скарзі Скаржник зазначає, що КДКА Запорізької області безпідставно повернула його скаргу від 19 липня 2020 року.
  2. Вважає, дії Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Запорізької області незаконними та необґрунтованими.
  3. Просить Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури притягнути до дисциплінарної відповідальності голову КДКА Запорізької області за бездіяльність щодо розгляду його скарги від 19 липня 2020 року.

Встановлені фактичні обставини

  1. Як вбачається з скарги Особа_1 від 19 липня 2020 року, Скаржник звернувся до КДКА Запорізької області зі скаргою, в якій зазначив, що 17.04.2020 р. його було затримано.
  2. Дорученням Регіонального центру з надання безоплатної правової допомоги у Донецькій та Запорізькій областях Особа_1 було призначено захисника – адвоката Особа_2.
  3. У скаргах Скаржник просить надати йому відповідь – на підставі чого забезпечувалося залучення захисника по кримінальним провадженням, а також надати підтвердження повноважень захисника.
  4. Листом голови КДКА Запорізької області від 11 серпня 2020 р. за вих. № 218 скарга Особа_1 була йому повернена з посиланням на ст. 50 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
  5. У листі вказано, що відповідно до ст. 50 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», до повноважень КДКА належить здійснення дисциплінарного провадження стосовно адвокатів.
  6. Вказано, що до компетенції КДКА не входить надання роз’яснень діючого кримінального процесуального законодавства та вирішення питань щодо діяльності центру з надання безоплатної правової допомоги.

Нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню

  1. Згідно ч. 1 ст. 50 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури утворюється з метою визначення рівня фахової підготовленості осіб, які виявили намір отримати право на заняття адвокатською діяльністю, та вирішення питань щодо дисциплінарної відповідальності адвокатів.
  2. Відповідно до ч. 2 ст. 50 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», до повноважень кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури належать: 1) організація та проведення кваліфікаційних іспитів; 2) прийняття рішень щодо видачі свідоцтва про складення кваліфікаційного іспиту; 3) прийняття рішень про зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю; 4) здійснення дисциплінарного провадження стосовно адвокатів; 5) вирішення інших питань, віднесених до повноважень кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури цим Законом, рішеннями конференції адвокатів регіону, Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, Ради адвокатів України, з’їзду адвокатів України.
  3. В п. 1.1.2. Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затвердженому рішенням РАУ від 17 грудня 2013 року № 268 зі змінами та доповненнями, кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури діє з метою визначення рівня фахової підготовленості осіб, які виявили намір отримати свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів.
  4. Відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», право на звернення до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури із заявою (скаргою) щодо поведінки адвоката, яка може бути підставою для дисциплінарної відповідальності, має кожен, кому відомі факти такої поведінки.
  5. Вимоги до такої скарги встановлені Положенням про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженим рішенням Ради адвокатів України від 30 серпня 2014 року № 120, із змінами та доповненнями (далі – Положення).
  6. Зокрема, статтею 14 Положення встановлені наступні вимоги до заяви (скарги):

1) Заява (скарга) подається в письмовій формі особисто заявником (скаржником) або його представником. Заява (скарга) може бути надіслана поштою.

2) У заяві (скарзі) обов’язково має бути зазначено: найменування кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, до якої подається заява (скарга); ПІБ (найменування) заявника (скаржника), посада, місце роботи − для посадової та службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв’язку та адреса електронної пошти (за наявності); ПІБ адвоката щодо поведінки якого подається заява (скарга), поштова адреса, а також номер засобу зв’язку та адреса електронної пошти, якщо такі відомі; виклад обставин, якими заявник обґрунтовує факт наявності в діях адвоката дисциплінарного проступку; вимоги заявника (скаржника).

  1. Згідно ч. 1 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури є колегіальним органом, завданням якого є розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури.
  2. Відповідно до ч. 4 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури: 1) розглядає скарги на рішення, дії чи бездіяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури; 2) узагальнює дисциплінарну практику кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури; 3) виконує інші функції відповідно до цього Закону.

Мотиви та висновки ВКДКА

  1. Як вбачається з наданих до ВКДКА матеріалів, в скарзі скаржник ставить питання щодо підстав залучення захисника по кримінальним провадженням, а також просить надати підтвердження повноважень захисника.
  2. Фактично, Скаржник просить роз’яснити діюче кримінальне процесуальне законодавство та питання щодо діяльності центру з надання безоплатної правової допомоги.
  3. Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури розглядаючи скаргу Особа_1 щодо повернення КДКА Запорозької області його скарги, прийшла до висновку, що голова КДКА Запорозької області діяв у відповідності до повноважень, наданих йому Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Положенням.
  4. За таких обставин ВКДКА вважає, що дії голови КДКА Запорозької області щодо повернення скарги Особа_1 є правомірними.
  5. На підставі викладеного вище, керуючись статтею 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –
ВИРІШИЛА:
  1. Скаргу Особа_1 на бездіяльність Кваліфікаційно-дисціплінарної комісії адвокатури Запорізької області щодо нерозгляду його заяви від 19.07.2020 року відносно адвоката Особа_2 – залишити без задоволення.

Відповідно до ч. 7 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                     С.В. Вилков

Секретар засідання Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                     К.В. Котелевська