РІШЕННЯ № ІХ-011/2019
05 вересня 2019 року
с. Залізний Порт
Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В., заступника голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Місяця А.П., секретаря Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури – Котелевської К.В., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Приходька О.І., Мельченка В.І., Василевської О.А., Соботника В.Й., Чернобай Н.Б., Одновола В.К., Дуліч Т.В., Волчо В.В., Подольної Т.А., Пшеничного О.Л., Притули О.Б., Тарасової А.М., Дімчогло М.І., Лучковського В.В., Дроботущенко Т.О., Усманова М.А., Кузьмінського О.О., розглянувши у відкритому засіданні скаргу Особа_1 на рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області № 5/ІІ/2-2019 від 31.05.2019 року про відмову в порушенні дисциплінарної справи відносно адвоката Особа_2.
ВСТАНОВИЛА:
15.07.2019 року за вх. № ____ до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшла скарга Особа_ 1 (датована та направлена засобами поштового зв’язку 11.07.2019 року) на рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області № 5/ІІ/2-2019 від 31 травня 2019 року про відмову в порушенні дисциплінарної справи відносно адвоката Особа_2.
Листом за вих. №___ від 18.07.2019 року Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури витребувала матеріали справи у кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області.
12.08.2019 року за вх. № ____ до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшли матеріали справи відносно адвоката Особа_2 від КДКА Львівської області.
Листом за вих. № ____ від 13.08.2019 року, Головою Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури було доручено члену Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Приходьку О.І. провести перевірку відомостей та фактів, які викладені у скарзі Особа_1 на рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області № 5/ІІ/2-2019 від 31.05.2019 року.
Розгляд скарги Особа_1., було включено до порядку денного засідання Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, призначеного на 05.09.2019 року, про що скаржника Особа_1 та адвоката Особа_2 повідомлено листом за вих. № ____ від 20.08.2019 року.
Заслухавши доповідача – члена Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Приходька О.І., розглянувши доводи скарги, дослідивши матеріали справи, що надійшли з КДКА Львівської області, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури встановила наступне.
01.07.2019 року за вх. № _____ до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшла скарга скаржника Особа_1 (датована та направлена засобами поштового зв’язку 27.06.2019 року) на рішення КДКА Львівської області № 5/ІІ/2-2019 від 31 травня 2019 року.
Листом за вих. № ___ від 03.07.2019 року Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури повернула скаргу та повідомила скаржника Особа_1, що в порушення п. 36.5. ст. 36 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого Рішенням Ради адвокатів України № 120 від 30.08.2014 року (далі – Положення), до скарги не додано підтвердження направлення зазначеної скарги адвокату Особа_2, який є (відповідно до вказаного рішення) стороною по справі, та кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури Львівської області, рішення якої оскаржується, листами з описами вкладення.
Виходячи з приписів статей 37 та 15 Положення, заява (скарга), оформлена без дотримання зазначених вимог, не могла бути предметом розгляду Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури та була повернута заявникові (скаржникові) з відповідними роз’ясненнями не пізніше десяти днів від моменту її надходження.
Одночасно вказаним листом повідомлено про те, що Скаржник має право на звернення зі скаргою на рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону до ВКДКА в порядку частини 3 статті 39 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» після усунення вказаних недоліків та за умови дотримання вищевказаних вимог Положення, порушивши при цьому, в разі необхідності, питання про поновлення строків на оскарження рішення.
Як зазначено вище, 15.07.2019 року до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшла скарга Особа_ 1 (датована та направлена засобами поштового зв’язку 11.07.2019 року) на рішення КДКА Львівської області № 5/ІІ/2-2019 від 31 травня 2019 року.
Відповідно до ч. 3 ст. 39 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» рішення про порушення дисциплінарної справи або про відмову в порушенні дисциплінарної справи може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його прийняття до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або до суду.
Таким чином, Скаржником Особа_1 порушено строк на оскарження рішення КДКА, визначений ч. 3 статті 39 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
При цьому ні в тексті самої скарги від 11.07.2019 року, ні в окремій заяві, Скаржником Особа_1 не порушується питання про поновлення строку на оскарження рішення КДКА Львівської області № 5/ІІ/-2019 від 31 травня 2019 року.
Відповідно до п. 3.30. Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 4-5 липня 2014 року № 78, із наступними змінами, (далі – Регламент ВКДКА) строк на оскарження рішення КДКА, встановлений статтею 50 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», може бути поновлено за рішенням ВКДКА згідно заяви скаржника про поважність причин його пропуску, про що зазначається в протоколі засідання ВКДКА.
Згідно ст. 34 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 30.08.2014 року № 120, рішення про порушення дисциплінарної справи або про відмову в порушенні дисциплінарної справи може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його прийняття до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або до суду. Строк на оскарження до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути поновлено за рішенням цієї Комісії згідно заяви скаржника про поважність причин його пропуску.
Таким чином, підставою для поновлення строку на оскарження рішення є заява скаржника про поновлення строку з зазначенням поважності причин його пропуску.
Враховуючи що скаржником Особа_1 після усунення недоліків у скарзі, яка подана з порушенням строків оскарження, не заявляється про його поновлення, не вказуються поважні причини його пропуску, не зважаючи на вказані вимоги та окреме роз’яснення в листі ВКДКА, отже зазначені обставини унеможливлюють поновлення строку на оскарження рішення регіональної КДКА Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури.
Відповідно до п. 3.29. Регламенту ВКДКА, порушення строку на оскарження рішення КДКА без поважних причин є підставою для відхилення скарги, про що зазначається в рішенні ВКДКА про залишення скарги без задоволення, а рішення без змін.
Таким чином, скаржник Особа_1, будучи суддею Турківського районного суду Львівської області, тобто юридично обізнаною особою, подав скаргу до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури на рішення КДКА Львівської області спочатку без дотримання вимог до скарги, а після усунення недоліків не заявив про поновлення пропущеного строку на оскарження рішення, отже вказане є підставою для відхилення скарги Особа_1 на підставі п. 3.29 Регламенту ВКДКА.
На підставі викладеного, керуючись пунктом 3.29 Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –
ВИРІШИЛА:
- Скаргу Особа_1 – залишити без задоволення.
- Рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області № 5/ІІ/2-2019 від 31 травня 2019 року про відмову в порушенні дисциплінарної справи відносно адвоката Особа_2, – залишити без змін.
Матеріали справи повернути до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Львівської області.
Рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.
Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури С.В. Вилков
Секретар засідання Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури К.В. Котелевська