РІШЕННЯ №ІХ-012/2018 у справі за скаргою на рішення КДКА Херсонської області №64 від 15 травня 2018 року про відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № ІХ-012/2018

27 вересня 2018 року
м. Мукачево

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Дроздова О.М., заступників голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Місяця А.П. та Крупнової Л.В., секретаря Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Котелевської К.В., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Ульчака Б.І., Приходька О.І., Мельченка В.І., Василевської О.А., Чундак М.В., Соботника В.Й., Чернобай Н.Б., Одновола В.К., Дуліч Т.В., Волчо В.В., Подольної Т.А., Пшеничного О.Л., Притули О.Б., Тарасової А.М., Дімчогло М.І., Лучковського В.В., Дроботущенко Т.О., Усманова М.А., Кузьмінського О.О., розглянувши у відкритому засіданні скаргу ОСОБА_ на рішення КДКА Херсонської області №64 від 15 травня 2018 року про відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту, –

ВСТАНОВИЛА:

До Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури звернулась громадянка ОСОБА_ (далі за текстом – скаржниця) зі скаргою на рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Херсонської області №64 від 15 травня 2018 року про відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту.

Скаржниця з рішенням кваліфікаційної палати КДКА регіону не згодна, вважає його незаконним та необґрунтованим.

Серед доводів скарги ОСОБА_ посилається на п. 3.3 Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в України,затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2013 року №270 (зі змінами) (далі – Порядок), яким передбачено, що документами які підтверджують місце проживання особи є паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання в Україні, посвідка на тимчасове проживання в Україні, посвідчення біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист; довідка про звернення за захистом в Україні; документи, що підтверджують право власності та користування приміщенням тощо.

Зазначає, що до заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту нею було додано копію довідки (та оригінал для огляду) ОСББ ___ про реєстрацію її місця проживання за адресою: _ посвідчену директором та паспортистом ОСББ _ (об’єднання співвласників багатоквартирного будинку за місцем її проживання та реєстрації).

Скаржниця вказує, що під час прийому документів вона надавала оригінал власного паспорту, який голова комісії особисто оглядала і перевіряла його дійсність, зазначений документ також містить відмітку про місце реєстрації.

Крім цього, вказує, що на першій сторінці трудової книжки _ міститься відповідний запис про зміну її прізвища з __ на __ на підставі свідоцтва про шлюб №_, який посвідчено у установленому законом порядку головою суду, де на той час працювала скаржниця. Зазначає, що відповідно до розділу 2 Порядку п.2 п.п.2 нею до заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту було додано копію трудової книжки, яка засвідчена за останнім місцем роботи.

Також скаржниця зазначає, що нею до заяви було надано довідку форми _ від 24.10.2016, яка дійсна до 24.10.2021 та не має протипоказань до будь-якого виду діяльності та довідку про відсутність судимості від 19.03.2018, яка на момент подачі документів до комісії є чинною.

Вказує, що при подачі документів голова комісії змусила її подати до документів фотокартку, що не передбачено Порядком, та зазначає, що оскаржуване рішення не підписано секретарем ОСОБА_, яка приймала участь в прийнятті рішення.

ОСОБА_ просить скасувати рішення КДКА Херсонської області №64 від 15.05.2018 про відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту та прийняти нове рішення про допуск до складення кваліфікаційного іспиту.

Термін подачі скарги на рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, встановлений ч.4 ст. 8 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», скаржницею не порушено.

Заслухавши доповідача – члена Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Чернобай Н.Б., розглянувши доводи скарги, перевіривши матеріали справи, які надійшли з КДКА Херсонської області, заслухавши інших учасників засідання, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури встановила наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, скаржниця 16 квітня 2018 року звернулась до КДКА Херсонської області із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту. До заяви були додані: письмова згода на обробку персональних даних, нотаріально посвідчена копія диплома спеціаліста,копія трудової книжки,засвідчена за останнім місцем роботи, оригінал довідки про відсутність судимості, оригінал медичної довідки про проходження обов’язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів за формою №_ від 24.10.2016 року, довідка від 16.04.2018 про підтвердження того, що за останні два роки, які перебували зверненню, заявниця не складала кваліфікаційного іспиту на право на заняття адвокатською діяльністю в жодній КДКА регіону, нотаріально посвідчена копія картки фізичної особи – платника податків, довідка про реєстрацію місця проживання, фотокартка.

Допуск особи, яка виявила бажання стати адвокатом, здійснюється на підставі Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та вищевказаного Порядку.

Відповідно до розділу 2 п.1 Порядку особа, яка виявила бажання набути статус адвоката (далі Заявник), звертається до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону за місцем проживання із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту.

Згідно зі статтею 8 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури перевіряє відповідність особи вимогам, установленим частинами першою та другою статті шостої цього Закону. З метою перевірки повноти та достовірності відомостей, повідомлених особою, яка виявила бажання стати адвокатом і за наявності письмової згоди такої особи кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, кваліфікаційна палата або визначений нею член палати можуть звертатися із запитами до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ, і організацій незалежно від форм власності та підпорядкування, громадських об’єднань, що зобов’язані не пізніше десяти робочих днів з дня тримання запиту надати необхідну інформацію. Аналогічні вимоги містяться й в Порядку.

Відповідно до пункту1 розділу 3 Порядку заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту з доданими документами приймаються і реєструються головою КДКА (або за його дорученням головою кваліфікаційної палати), у спеціальному журналі обліку кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури та формуються в особову справу.

Згідно пункту 5 розділу 3 Порядку вирішення питання про допуск до складення кваліфікаційного іспиту приймається на засіданні КДКА без участі Заявника.

За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури приймає рішення про: 1) допуск особи до складення кваліфікаційного іспиту; 2) відмову в допуску особи до складення кваліфікаційного іспиту.

Рішення про допуск до складення кваліфікаційного іспиту викладається українською мовою в письмовій формі і повинно містити наступні відомості: дату прийняття рішення; прізвище, ім’я, по-батькові особи, щодо якої приймається рішення; інформацію про відповідність або невідповідність особи, яка звернулася з заявою, вимогам статті 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»; відповідність наданих особою документів цьому Порядку; а також дані про прийняте рішення. У випадку прийняття рішення про відмову у допуску особи до складення кваліфікаційного іспиту, мотивувальна частина рішення повинна містити чітко викладені причини відмови, а резолютивна частина – дані про строк та порядок оскарження рішення відповідно до частини 4 статті 8 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Текст рішення підписується головою та секретарем кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.

Так, рішенням КДКА Херсонської області №64 від 15 травня 2018 року ОСОБА_ відмовлено у допуску до складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю. Підставами такої відмови є те, що ОСОБА_ в порушення вимог підпункту 3.3. пункту 3 розділу 2 Порядку не надала оригінал паспорту при поданні документів та копії паспорту на підтвердження місця свого проживання; не надала свідоцтво про шлюб на підтвердження підстави зміни прізвища у трудовій книжці; на підтвердження стажу роботи в галузі права не менше двох років замість нотаріально посвідченої копії трудової книжки (оскільки на день подання заяви ОСОБА_ не працювала) надала копію, посвідчену за місцем останньої роботи; довідку про відсутність судимості надано станом на 19.03.2018, а не на час подання заяви; довідка медичної установи форми №_від 24.10.2016 містить запис про відсутність протипоказань для виконання роботи ліквідатора, щодо адвокатської діяльності у довідці інформація відсутня.

Згідно з пп. 2 п. 2 розділу 2 Порядку одночасно із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту Заявник надає документ( документи) про підтвердження наявності у Заявника стажу роботи в галузі права не менше , ніж два роки (оригінал та нотаріально чи за місцем роботи посвідчену копію).

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_ до заяви було додано копію трудової книжки, засвідчену за останнім місцем роботи.

Відповідно до Указу Президії Верховної Ради СРСР від 4 серпня 1983 року «Про порядок видачі та засвідчення підприємствами, установами, організаціями копій документів, що стосуються прав громадян», який діє в Україні відповідно до статті 3 Закону України «Про правонаступництво України» як такий, що не суперечить законодавству України, засвідчувати вірність копій документів мають право державні та громадські організації, установи, підприємства на прохання громадян. Ці документи повинні виходити від цих підприємств, організацій та установ і стосуватися прав та законних інтересів громадян, які звернулися з таким проханням.

Також, в Україні діє Національний стандарт України «Державна уніфікована система документації. Уніфікована система організаційно-розпорядчої документації. Вимоги до оформлювання документів» ДСТУ 4163-2003, затверджені Наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 року №55, поширюється на організаційно-розпорядчі документи, створювані в результаті діяльності підприємств, установ, організації та їх об’єднань усіх форм власності.

За загальним правилом, копії документів мають бути виготовлені на аркушах паперу формату А-4 (однобічно, без використання для копіювання зворотного боку одного й того самого аркуша). Копії повинні бути якісно виготовлені, тобто такі, що доступні для звичайного читання та опрацювання, повно і чітко відображати інформацію та відомості, внесені до відповідного документа, незалежно від змісту інформації.

Відповідно до пунктів 5.26, 5.27 ДСТУ 4163-2003 на копіях має бути зазначено дату, вказано розбірливо і чітко прізвище та ініціали, повне найменування посади особи, яка засвідчує документи, проставлено власний підпис такої особи та засвідчено цей підпис гербовою печаткою установи/підприємства або печаткою кадрового підрозділу установи/підприємства. Якщо копія викладена на кількох аркушах, засвідчення здійснюється в один із способів:

– усі аркуші документа прошнуровуються у спосіб, що унеможливлює їх роз’єднання без порушення цілісності, пронумеровуються, а на підклеєному аркуші завіряється кількість аркушів з підписом особи, яка здійснила засвідчення, і скріплюються гербовою печаткою або печаткою кадрового підрозділу установи/підприємства. При цьому печатка проставляється таким чином, щоб частина її відбитка була на підклеєному аркуші. Поруч із підписом зазначається дата, прізвище, ініціали та повне найменування посади особи, яка здійснила засвідчення.

– кожен аркуш документа засвідчується із зазначенням дати, розбірливо написаного прізвища та ініціалів особи, яка здійснила посвідчення, повного найменування посади цієї особи, проставлянням підпису та засвідченням цього підпису гербовою печаткою або печаткою кадрового підрозділу установи/підприємства.

З матеріалів особової справи ОСОБА_ вбачається, що останню _ було звільнено за згодою сторін на підставі п.1 ст. ст. 36 КЗпП України. Копія трудової книжки, засвідчена директором ТОВ _ від _, відповідає вимогам п.5.26, 5.27 ДСТУ 4163-2003.

Згідно з п. 2.27. Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства юстиції України, Міністерства праці України та Міністерства соціального захисту населення України від 29 липня 1993 р. № 58 (далі — Інструкція № 58) днем звільнення вважається останній день роботи.

Таким чином, копія трудової книжки була засвідчена за місцем роботи ОСОБА_ та відповідає вимогам вищезазначених нормативних актів.

В оскаржуваному рішенні однією з підстав відмови вказано, що заявниця не надала свідоцтво про шлюб на підтвердження підстави зміни прізвища у трудовій книжці.

Вказана вимога не ґрунтується на вимогах Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Порядку, оскільки відповідно до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України від 29.07.1993 № 58, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за № 110 (надалі Інструкція №58) у разі зміни імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи в трудовій книжці обов’язково вказується нове ім’я та підстава внесення запису (паспорт, свідоцтво про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, власного імені та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів.

Згідно п.2.13 розділу 2 Інструкції №58 зміна записів у трудових книжках про прізвище, ім’я, по батькові і дату народження виконується власником або уповноваженим ним органом за останнім місцем роботи на підставі документів(паспорта, свідоцтва про народження, про шлюб, про розірвання шлюбу, про зміну прізвища, ім’я та по батькові тощо) і з посиланням на номер і дату цих документів.

Зазначені зміни вносяться на першій сторінці (титульному аркуші) трудової книжки. Однією рискою закреслюється, наприклад, колишнє прізвище або ім’я, по батькові, дата народження і записуються нові дані з посиланням на відповідні документи на внутрішньому боці обкладинки і завіряються підписом керівника підприємства або печаткою відділу кадрів.

З копії трудової книжки ОСОБА_ вбачається, що на внутрішньому боці обкладинки трудової книжки наявний запис про зміну прізвища ОСОБА_ на ОСОБА_ на підставі свідоцтва про шлюб _ №_, виданого _, запис _ від 1_. Вказані відомості завірені печаткою та підписом ОСОБА_.

Зазначені відомості внесено до трудової книжки ОСОБА_ відповідно до вимог Інструкції №58, не викликають сумнівів, тому вимога КДКА регіону про надання заявницею свідоцтва про шлюб на підтвердження підстави зміни прізвища є незаконною.

Щодо невідповідності вимогам підпункту 3 пункту 2 розділу 2 Порядку довідки про відсутність судимості, як підстави про відмову у допуску до складення кваліфікаційного іспиту, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури зазначає наступне.

Відповідно до Порядку доступу до відомостей персонально-довідкового обліку єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України, затвердженого наказом МВС України №1256 від 29.11.2016, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.01.2017 за №22/29890 відомості з персонально-довідкового обліку надаються Заявнику у формі Довідки з дотриманням вимог законодавства про звернення громадян та захист персональних даних на підставі запиту на отримання довідки про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінально-процесуальним законодавством України, що подається за формою, наведеною в додатку 2 до цього Порядку. Згідно з цим Порядком на документі вказується тільки дата, станом на яку власник документа не притягується до кримінальної відповідальності.

Згідно підпункту 3 пункту 2 розділу 2 Порядку заявник надає документ встановленої форми (довідка, витяг) компетентного органу про відсутність судимості. Вимоги щодо подання такої довідки до КДКА регіону станом на час подання заяви Порядок не містить. Зазвичай довідка про відсутність судимості в Україні діє до 1 місяця.

З матеріалів особової справи вбачається, що _ ОСОБА_ звернулась до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Херсонської області з заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту. До заяви було надано оригінал довідки про відсутність судимості станом на 19.03.2018 року.

Таким чином, довідку про відсутність судимості подано заявницею в межах місячного строку, а тому це не може бути підставою для відмови в допуску до складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю.

В оскаржуваному рішенні КДКА Херсонської області зазначила, що довідка медичної установи форми №_ від 24.10.2016 не відповідає вимогам підпункту 4 пункту 2 розділу 2 Порядку, оскільки містить запис про відсутність протипоказань для виконання роботи ліквідатора, щодо адвокатської діяльності в довідці інформація відсутня.

Проте, згідно з положеннями Порядку проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2000 року за № 1465, метою проведення обов’язкових попередніх та періодичних психіатричних оглядів є встановлення придатності особи до виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби) з особливими вимогами до стану її психічного здоров’я.

Обов’язковий попередній психіатричний огляд проводиться перед початком діяльності (влаштуванням на роботу), а обов’язковий періодичний – у процесі діяльності. Періодичність проведення цих психіатричних оглядів визначається переліком медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих.

Відповідно до пункту 7цього Порядку після проведення обов’язкових попереднього або періодичного психіатричних оглядів, а у разі потреби додаткового психіатричного обстеження особі видається довідка про проходження обов’язкових попереднього або періодичного психіатричних оглядів (зразок додається), в якій зазначається наявність чи відсутність у неї психіатричних протипоказань для виконання окремих видів діяльності. Термін дії довідки встановлюється відповідно до періодичності психіатричних оглядів. Періодичність проведення психіатричних оглядів відповідно до Переліку медичних психіатричних протипоказань щодо виконання окремих видів діяльності (робіт, професій, служби), що можуть становити безпосередню небезпеку для особи, яка провадить цю діяльність, або оточуючих, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27 вересня 2000 року за № 1465, становить 5 років.

Таким чином, медична довідка форми №_ від 24.10.2016, видана ОСОБА_, є дійсною та відповідає вимогам Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методиці оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, а відмова КДКА регіону в допуску до складення кваліфікаційного іспиту з цієї підстави є неправомірною.

Крім цього, КДКА Херсонської області підставою відмови у допуску до складення кваліфікаційного іспиту в своєму рішенні зазначила, що ОСОБА_ всупереч підпункту 6 пункту 2 розділу 2 Порядку не надала оригінал паспорту та копію документу, який у встановленому законом порядку підтверджує реєстрацію місця проживання заявника.

Разом з тим, ОСОБА_ в своїй скарзі стверджує, що під час прийому документів, нею разом із заявою було надано оригінал паспорту, який голова комісії особисто оглянула і перевірила його дійсність, та наявність фотокартки, яка має бути вклеєна до паспорту по досягненні 45-річного віку. Скаржниця зазначає, що до заяви нею було надано копію довідки та оригінал для огляду ОСББ _ про реєстрацію її місця проживання за адресою: _ посвідчену директором та паспортистом ОССБ _, також вказує, що відповідна відмітка про місце реєстрації міститься в її паспорті, який оглядався головою КДКА регіону під час подачі документів.

Також, ОСОБА_ до скарги долучено копію заяви до КДКА Херсонської області про допуск до складення кваліфікаційного іспиту, на якій міститься відмітка про одержання документів головою КДКА регіону ОСОБА_

В матеріалах справи міститься власноруч написана заява ОСОБА_ від 16.04.2018 року. В додатках до заяви під пунктом 7 вказано – довідка про реєстрацію місця проживання – 1 арк., та зазначено: всього додатки на 17 аркушах.

Проте, в матеріалах особової справи відсутня довідка про реєстрацію місця проживання ОСОБА_ , не відповідає і кількість аркушів, зазначених додатків, а саме: замість 17 аркушів, матеріали особової справи містять додатків на 16 аркушах.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» особа, яка виявила бажання стати адвокатом та відповідає вимогам частин першої та другої статті 6 цього Закону, має право звернутися до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за місцем проживання із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту. Порядок допуску до складення кваліфікаційного іспиту та перелік документів, що додаються до заяви, затверджуються Радою адвокатів України.

Згідно частини 2 статті 8 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури перевіряє відповідність особи вимогам, установленим частинами першою та другою статті шостої цього Закону. З метою перевірки повноти та достовірності відомостей, повідомлених особою, яка виявила бажання стати адвокатом і за наявності письмової згоди такої особи кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, кваліфікаційна палата або визначений нею член палати можуть звертатися із запитами до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ, і організацій незалежно від форм власності та підпорядкування, громадських об’єднань, що зобов’язані не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати необхідну інформацію.

Проте матеріали кваліфікаційної справи не містять відомостей, які б свідчили про проведення перевірки повноти та достовірності відомостей, повідомлених особою, яка виявила бажання стати адвокатом, як це передбачено ч. 2 ст. 8 Закону.

З урахуванням викладеного, керуючись статтею 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –

ВИРІШИЛА:
  1. Скаргу ОСОБА_, – задовольнити частково.
  2. Рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Херсонської області №64 від 15 травня 2018 року про відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту громадянки ОСОБА_, – скасувати.
  3. Матеріали кваліфікаційної справи повернути до КДКА Херсонської області для прийняття рішення у відповідності до вимог законодавства.
  4. Секретарю Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про прийняте рішення повідомити заінтересованих осіб.

Рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                   О.М. Дроздов

Секретар Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                   К.В. Котелевська