РІШЕННЯ № IV-012/2016 у справі за скаргою на рішення дисциплінарної палати  кваліфікаційно-дисциплінарної комісії  адвокатури  Закарпатської області від 30 жовтня  2015 року про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності  у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на дванадцять місяців

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № IV-012/2016

21 квітня 2016 р.
м. Київ

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дроздова О.М., заступника голови  Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Бєляєва О.А., секретаря Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дроботущенко Т.О., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Борсука П.Й., Волчо В.В., Жукова С.В., Котелевської К.В., Левчук Т.В., Масяк Н.С., Місяця А.П., Мягкого А.В., Одновола В.К., Петренко В.М., Піх І.Б., Подольної Т.А., Пшеничного О.Л., Соботника В.Й., Стройванса В.Л., Таргонія В.О., Кітесова А.Я., Удовиченко С.В., Кравченко П.А., Тарасової А.М., розглянувши у відкритому засіданні справу за скаргою адвоката ОСОБА_ на рішення дисциплінарної палати  кваліфікаційно-дисциплінарної комісії  адвокатури  Закарпатської області від 30 жовтня  2015 року про притягнення адвоката ОСОБА_ до дисциплінарної відповідальності  у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на дванадцять місяців, –

ВСТАНОВИЛА:

01.02.2016 року (вхідний номер 5541) до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної  комісії адвокатури звернулась адвокат ОСОБА_зі скаргою на рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії  адвокатури  Закарпатської області від 30 жовтня 2015 року про притягнення адвоката ОСОБА_до дисциплінарної відповідальності  у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на дванадцять місяців.

Адвокат ОСОБА_ не згодна з прийнятим відносно неї рішенням. Вона вважає рішення невмотивованим, а застосування до неї дисциплінарного стягнення таким, що грунтується лише на однобічній інформації, що не відповідає засадам застосування дисциплінарної відповідальності, визначеним статтею 67 Правил адвокатської етики, просить оскаржуване нею рішення скасувати, ухвалити нове рішення про закриття провадження у дисциплінарній справі за поданням Ради адвокатів Закарпатської області стосовно неї. Скаржниця зазначила, що її не було повідомлено про порушення щодо неї дисциплінарної справи за несплату щорічних внесків для забезпечення реалізації адвокатського самоврядування згідно Рішення Ради адвокатів України № 72 від 16.02.2013 року, відповідно до п.2.1 та 2.2 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, відповідно до Рішень з’їзду адвокатів України, Ради адвокатів України, актів Національної асоціації адвокатів України.

Адвокат ОСОБА_стверджує, що у лютому 2014 року вона зустрілася з Головою Ради адвокатів Закарпатської області ОСОБА_у м. Ужгороді в приміщенні Закарпатської КДКА з приводу сплати щорічних внесків, який перевірив по документам інформацію про те, коли вона востаннє платила щорічні внески в обмін на витяг із Єдиного реєстру адвокатів України та запропонував  залишити гроші за 2014 рік та 2015 рік для сплати ним за неї внесків, як то він начебто робив і за попередні роки. Вона йому довірилася, а так як відносини з ним залишалися дружніми, то інформацію щодо сплати за неї внесків вона не перевіряла. Рішенням Закарпатської КДКА від 14.03.2014 року, постановленим за скаргою ОСОБА_, її право на заняття адвокатською діяльністю було зупинено строком на три місяці. Зазначене рішення за її скаргою було скасовано рішенням Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 20.06.2014 року, а дисциплінарна справа була закрита. 16 червня 2014 року вона отримала із Закарпатської КДКА рішення від 08.05.2014 року про позбавлення її права на заняття адвокатською діяльністю по скарзі ОСОБА_., яке за її скаргою було скасовано Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури 02.07.2015 року, нею отримане 07.09.2015 року, коли вона направила до Ради адвокатів Закарпатської області листа про внесення змін до Єдиного реєстру адвокатів щодо неї в частині робочої адреси, робочого телефону і просила виключити у графі про позбавлення її права на заняття адвоктською діяльністю, на що не отримала листа. 26.11.2015 року вона дізналася, що її робоча адреса  у Єдиному реєстрі адвокатів не змінена, а 17 грудня 2015 року дізналася про зупинення її права на заняття адвокатською діяльністю строком на 12 місяців на підставі рішення Закарпатської КДКА від  30 жовтня 2015 року.

Таким чином, адвокат стверджує, що до двадцятих чисел грудня 2015 року ніякої інформації щодо себе в ЄРАУ про зупинення права на заняття адвокатською діяльністю не бачила. Лише 30 січня 2016 року вона отримала рішення дисциплінарної палати КДКА Закарпатської області від 30 жовтня 2015 року, коли і дізналася про несплату за неї грошових коштів ОСОБА_ Скаржниця вважає, що відсутні докази порушення нею Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Правил адвокатської етики, відсутні підстави для притягнення її до дисциплінарної відповідальності, оскільки не доведена її винувата поведінка, яка б свідчила про вчинення дисциплінарного проступку.  Скаржниця зазначила, що  30.01.2016 року вона сплатила щорічні внески за 2014 рік та за 2015 рік та  просить врахувати ці обставини при розгляді її скарги.

Згідно витягу з Єдиного реєстру адвокатів України ОСОБА_має свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № ____, видане _____ року Закарпатською обласною КДКА. Робоче місце адвоката зазначено: 89600,____________________ (а.с. 7).

Заслухавши доповідача – члена Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Котелевську К.В., пояснення адвоката ОСОБА_, перевіривши матеріали справи, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури прийшла до висновку, що скарга адвоката ОСОБА_на рішення дисциплінарної палати  кваліфікаційно-дисциплінарної комісії  адвокатури  Закарпатської області від 30 жовтня   2015 року про притягнення її до дисциплінарної відповідальності  у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на дванадцять місяців не підлягає  задоволенню із наступних підстав.

Матеріалами дисциплінарної справи  встановлено, що членом дисциплінарної палати КДКА Закарпатської  області проведена перевірка обставин, викладених  у поданні Ради адвокатів Закарпатської області та складена відповідна довідка, яка досліджена на засіданні палати ( а.с. 10).

Із матеріалів дисциплінарної справи,  встановлено, що 24.09.2015 року з поданням до КДКА Закарпатської області  звернулася  Рада адвокатів Закарпатської області (а.с.1-2) про вжиття заходів реагування з приводу вчинення адвокатом ОСОБА_дисциплінарного проступку, який полягає в несплаті адвокатом, в порушення вимог п.2.15 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням РАУ 16.02.2013 року №72, щорічних внесків  за 2012,2013,2014 та 2015 роки. Відповідно до п 2.15 Положення, порушенням адвокатом порядку та строків сплати щорічних внесків вважається невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та вважається дисциплінарним проступком. Разом із  поданням до дисциплінарної палати  надано  копію листа Ради адвокатів Закарпатської області №45 на ім’я ОСОБА_копію квитанції про поштове відправлення №880015941613 на ім’я ОСОБА_ на зазначену нею адресу у м. Києві, копія подання із додатками для адвоката ОСОБА_.

Рішенням дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Закарпатської області від 16 жовтня 2015 року  у поведінці адвоката ОСОБА_щодо несплати щорічних внесків на утримання органів адвокатського самоврядування встановлено ознаки дисциплінарного проступку та порушено дисциплінарну справу (а.с.12), про що  на заначену нею додаткову поштову адресу у м. Києві було направлено поштове повідомлення (а.с. 14,15,16), яке нею не було отримано.

Рішенням дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії  адвокатури  Закарпатської області від 30 жовтня  2015 року адвоката ОСОБА_  притягнуто до дисциплінарної у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльностю строком на дванадцять місяців за вчинення систематичного порушення правил адвокатської етики – несплати адвокатом ОСОБА_внесків протягом трьох років поспіль  з 2012 р.  по 2015 рік.

Відповідно до витягу із протоколу засідання дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Закарпатської області від 30 жовтня 2015 року (а.с. 17) на розгляд дисциплінарної справи адвокат ОСОБА_, повідомлена належним чином, не з’явилася, пояснень не надала.

Згідно матеріалів дисциплінарної справи, адвокат ОСОБА_рекомендовані поштові відправлення на зазначену нею адресу у м. Києві,  направлену  їй копію  рішення  дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Закарпатської  області від 30 жовтня 2015 року про притягнення її до дисциплінарної відповідальності  у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на дванадцять місяців  не отримувала (а. с. 20,21). Поштове відправлення повернулося до  КДКА Закарпатської області.

13.01.2016 року адвокат ОСОБА_звернулася із заявою до КДКА Закарпатської області про надіслання на її адресу у ______________, рішення КДКА Закарпатської області від 30 листопада 2015 року, куди  їй 25.01.2016 року було повторно направлено  листа та копію рішення дисциплінарної палати КДКА Закарпатської області від 30.10.2015 року.

За таких умов  Вища кваліфікаційно-дисциплінарна  комісія адвокатури вважає за можливе розгляд скаргу адвоката ОСОБА_, направлену з пропущенням місячного терміну на оскарження рішення дисциплінарної палати Закарпатської області від 30 жовтня 2015 року.

Ознайомившись із матеріалами дисциплінарної справи, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія вважає, що рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії  адвокатури  Закарпатської області від 30 жовтня   2015 року про притягнення адвоката ОСОБА_ до дисциплінарної відповідальності  у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на дванадцять місяців відповідає вимогам статті 41 Закону України  «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», є вмотивованим, обґрунтованим, постановленим відповідно до вимог діючого законодавства. Із наданих матеріалів дисциплінарної справи підстави  для його скасування чи зміни не вбачаються.

Відповідно до частини 7 статті 54 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» З’їзд адвокатів України може прийняти рішення про сплату щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, визначити напрями їх використання та відповідальність за несплату внесків.

Даною статтею встановлено три основних права З’їзду адвокатів України, а саме:

  • прийняття рішення про сплату щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування;
  • визначення напряму їх використання;
  • визначення відповідальності за несплату внесків.

На підставі  статті 54 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», 17.12.2012 року Установчий З’їзд адвокатів України встановив сплату: «Обов’язкових щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування». Також З’їздом адвокатів України рекомендовано Раді адвокатів України розробити та затвердити положення про обов’язкові щорічні внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.

На виконання рішення Установчого З’їзду адвокатів України від 17.12.2012 року, рішенням №72 Радою адвокатів України від 16.02.2013 року затверджено Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.

З’їзд адвокатів України визначив відповідальність за несплату внесків. Рішенням ІІІ З’їзду адвокатів України від 20.11.2014 року встановлено наступне: «Вважати загальні види дисциплінарних стягнень, передбачені статтею 35 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» такими, що застосовуються до адвокатів, які не виконують рішення вищих органів адвокатського самоврядування щодо сплати щорічних внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, в тому числі можуть розцінюватися як грубе порушення Правил адвокатської етики».

Статтею 35 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено види дисциплінарних стягнень за вчинення дисциплінарного проступку адвокатом, а саме: 1) попередження; 2) зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року; 3) для адвокатів України – позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України, а для адвокатів іноземних держав – виключення з Єдиного реєстру адвокатів України.

Таким чином, на виконання частини 7 статті 54 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» , саме рішеннями З’їзду адвокатів України від 17.12.2012 року та від 20.11.2014 року встановлено обов’язок всіх адвокатів сплачувати щорічні внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування та відповідальність за несплату внесків з визначенням видів дисциплінарних стягнень, які можуть застосовуватися відповідно до статті 35 Закону.

Відповідно до частини 1 статті 57 Закону Рішення з’їзду адвокатів України та Ради адвокатів України є обов’язковими до виконання всіма адвокатами.

Одночасно обов’язок адвоката щодо виконання рішень органів адвокатського самоврядування прямо передбачений статтею 62 Правил адвокатської етики, затверджених Установчим З’їздом адвокатів України 17.11.2012 року, відповідно до якої адвокат зобов’язаний дотримуватись загальнообов’язкових рішень органів адвокатського самоврядування, прийнятих в межах їх компетенції в спосіб, передбачений Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».

Отже, несплата адвокатом щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування є одночасно невиконанням рішень органу адвокатського самоврядування та порушенням Правил адвокатської етики, що є порушенням статті 57 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та статті 62 Правил адвокатської етики, та відповідно до пунктів 3, 6 частини 2 статті 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»  є дисциплінарним проступком.

Частиною 2 статті 34 Закону визначено, що дисциплінарним проступком адвоката є:

  • порушення вимог несумісності;
  • порушення присяги адвоката України;
  • порушення правил адвокатської етики;
  • розголошення адвокатської таємниці або вчинення дій, що призвели до її розголошення;
  • невиконання або неналежне виконання своїх професійних обов’язків;
  • невиконання рішень органів адвокатського самоврядування;
  • порушення інших обов’язків адвоката, передбачених законом.

Пунктом 2 частиною 1 статті 35 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено такий вид дисциплінарної відповідальності як зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року.

Підстави застосування даного виду дисциплінарного стягнення визначені статтею 31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Відповідно до пункту 3 частини 2 статті 31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю може застосовуватися виключно у разі систематичного або грубого одноразового порушення правил адвокатської етики.

Відповідно до п. 2.1. Положення про внески сплата щорічного внеску на реалізацію повноважень органів адвокатського самоврядування, відповідно до рішень з‘їзду адвокатів України, Ради адвокатів України, актів НААУ є професійним обов‘язком кожного адвоката.

Згідно з пунктом 2.5. Положення про внески адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року.

Тому з 01.02.2015 року у адвоката, який вказаний внесок не сплатив, або порушив строк сплати такого внеску, виникають обставини, що свідчать про вчинення ним дисциплінарного проступку у вигляді невиконанням рішень органу адвокатського самоврядування та порушення Правил адвокатської етики. Як встановлено, адвокатом  ОСОБА_не сплачено у строки щорічний внесок на забезпечення реалізації органів адвокатського самоврядування за 2012, 2013, 2014, 2015 роки, який необхідно було сплатити.

Таким чином, адвокатом протягом 2012-2015 років здійснювалося порушення статті 62 Правил адвокатської етики, а також статті 57 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», що свідчить про систематичне порушення Правил адвокатської етики та відповідно до  пункту 3 частини 2 статті 31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є підставою для накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю.

Відповідно до пункту 2.2 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, на банківські рахунки органів адвокатського самоврядування, двома платежами згідно наступного розподілу:

-шляхом перерахування 70% від встановленого розміру щорічного внеску на поточний рахунок відповідної ради адвокатів регіону;

-шляхом перерахування 30% від встановленого розміру щорічного внеску на поточний рахунок Національної асоціації адвокатів України.

Враховуючи положення Закону Украни «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та прийняті рішення Радою адвокатів України, невиконання рішення органу адвокатського  самоврядування  та несплата щорічного внеску є дисциплінарним проступком, який вчинений в період з 2012 по 2015 р, та є продовжуваним до моменту його виявлення та/або виконання.

Матеріалами дисциплінарної справи не підтверджуються доводи скарги адвоката ОСОБА_ні  в частині перекладення нею обов’язку сплати внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування на іншу особу, ні в частині порушення її прав.

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія вважає, що рішення дисциплінарної палати  кваліфікаційно-дисциплінарної комісії  адвокатури  Закарпатської області від 30 жовтня 2015 року про притягнення адвоката ОСОБА_до дисциплінарної відповідальності  у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на дванадцять місяців винесено з дотриманням вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Правил адвокатської етики та не вбачає підстав для його скасування.

Враховуючи викладене, керуючись пунктом 1 частини 5 статті 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», п. 6.2.1 Положення про Вищу кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, п. п. 3.6.5 (1) Регламенту Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії,  Вища  кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури,-

ВИРІШИЛА:
  1. Скаргу адвоката ОСОБА_залишити без задоволення.
  2. Рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії  адвокатури  Закарпатської області від 30 жовтня  2015 року про притягнення адвоката ОСОБА_до дисциплінарної відповідальності  у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на дванадцять місяців залишити без змін.
  3. Секретарю Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури про прийняте рішення повідомити заінтересованих осіб.
  4. Матеріали справи повернути до регіональної КДКА.

Рішення може бути оскаржено до суду  протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури           О.М.Дроздов

Секретар Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури           Т.О.Дроботущенко