РІШЕННЯ № V-011/2021
27 травня 2021 року
м. Київ
Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В., заступників голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Крупнової Л.В. та Місяця А.П., секретаря Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури – Котелевської К.В., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Приходька О.І., Клечановської Ю.І., Василевської О.А., Соботника В.Й., Мягкого А.В., Кострюкова В.І., Особа_2, Одновола В.К., Дуліч Т.В., Волчо В.В., Подольної Т.А., Прокопчука О.М., Кравченка П.А., Притули О.Б., Тарасової А.М., Дімчогло М.І., Лучковського В.В., Дроботущенко Т.О., Кузьмінського О.О., розглянувши у відкритому засіданні скаргу Особа_1 на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури м. Києва №277-ХІІ/2020 від 24 грудня 2020 року про відмову в допуску Особа_1 до складання кваліфікаційного іспиту, –
ВСТАНОВИЛА:
Процедура розгляду, що передувала прийнятому рішенню та процедура розгляду скарги
- 20 жовтня 2020 року на адресу КДКА міста Києва надійшла заява громадянки України Особа_1 про допуск до складення кваліфікаційного іспиту з доданими документами, яка зареєстрована КДКА м. Києва в журналі обліку за №1876 та сформована в особову справу.
- 24 грудня 2020 року рішенням кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури м. Києва, Особа_1 відмовлено в допуску до складення кваліфікаційного іспиту.
- 25 березня 2021 року Особа_1 звернулась до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури зі скаргою на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури міста Києва №277-ХІІ/2020 від 24 грудня 2020 року про відмову в допуску до складання кваліфікаційного іспиту.
- Рішення КДКА м. Києва №277-ХІІ/2020 від 24 грудня 2020 року про відмову в допуску до складання кваліфікаційного іспиту отримано Особа_1 18 березня 2021 року, таким чином, строк на оскарження рішення, встановлений ч. 4 ст. 8 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», – не пропущений.
- 07 квітня 2021 року Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури листом витребувала у Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури м. Києва матеріали особової справи Особа_1.
- 22 квітня 2021 року на адресу Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшла кваліфікаційна (особова) справа Особа_1.
- 05 травня 2021 року члену ВКДКА Особа_2 доручено провести перевірку відомостей та фактів, які викладені у скарзі.
Короткий виклад позиції та доводів Скаржника до ВКДКА
- Скаржниця не погоджується із рішенням КДКА м. Києва, оскільки, на її думку, при винесенні рішення не був врахований стаж роботи на посаді головного спеціаліста відділу реструктуризації та корпоративних відносин департаменту управління активами Державного концерну «ОСОБА_3», який складає 17 місяців.
- При цьому Скаржниця зазначає, що під час виконання своїх посадових обов’язків вона приймала участь у судових засіданнях, у якості представника ДК «ОСОБА_3», складала процесуальні документи, супроводжувала господарські, цивільні та адміністративні справи, що стосувалися підприємств щодо яких було відкрито процедури банкрутства, які входять до складу ДК «ОСОБА_3», а також підприємств щодо яких було застосовано процедуру санації до відкриття провадження у справі про банкрутство. Також, виходячи з тих повноважень, що були надані їй довіреностями №Д-2922/2015 від 25.12.2015 та 3511/2016 від 22.12.2016 виконувані нею посадові обов’язки відносяться саме до юридичного спрямування. На підтвердження цього посилається на додані до скарги складені нею процесуальні документи та ухвали з реєстру судових рішень.
- Вважає, що період роботи на посаді головного спеціаліста відділу реструктуризації та корпоративних відносин департаменту управління активами Державного концерну «ОСОБА_3» зараховується до юридичного стажу, оскільки виконувані нею обов’язки відносяться до роботи у галузі права.
- Просить рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури міста Києва №277-ХІІ/2020 від 24 грудня 2020 року про відмову їй у допуску до складання кваліфікаційного іспиту – скасувати та ухвалити нове рішення про допуск до складення кваліфікаційного іспиту.
Обґрунтування підстав та мотивів прийнятого КДКА рішення
- 24 грудня 2020 року Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури м. Києва була розглянута заява Особа_1 про допуск до складення кваліфікаційного іспиту на підставі проведеної перевірки на відповідність вимогам статті 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, яке затверджене рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2013 № 270, зі змінами і доповненнями (далі – Порядок), та прийнято рішення про відмову в допуску останньої до складення кваліфікаційного іспиту.
- Рішення мотивовано тим, що у відповідності до п. 2.2. розділу 2 Порядку, одночасно із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту Заявник надає документ (документи) про підтвердження наявності у Заявника стажу роботи в галузі права не менше, ніж два роки (оригінал та нотаріально чи за місцем роботи посвідчену копію).
- Згідно ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що адвокатом може бути фізична особа, яка, в тому числі, має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років.
- Відповідно до підпункту 8 пункту 6 розділу 2 Порядку, до стажу роботи в галузі права слід зараховувати роботу на посадах, які відповідно до закону вимагають наявності повної вищої освіти не нижче ступеня магістра (спеціаліста) – другий (магістерський) рівень, спеціальність «право» («правознавство», «правоохоронна діяльність», «міжнародне право». При виникненні складнощів з віднесенням посади особи до роботи в галузі права слід виходити з кваліфікаційних вимог посадової інструкції Заявника, а також загальних відомостей Класифікатору професій ДК 003:2010. (п. 6 розділу 2 Порядку).
- На підтвердження стажу у галузі права Заявник надала копію трудової книжки серії АЕ № 102905.
- З урахуванням положень п. 2 ч. 3 ст. 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», стаж Заявника в галузі права розпочинається з моменту здобуття повної вищої освіти – 29.06.2014 (диплом спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_).
- З метою віднесення займаної посади Заявника – головного спеціаліста відділу реструктуризації управління реструктуризації корпоративних відносин Департаменту управління активами Державного концерну «ОСОБА_3» до галузі права, КДКА міста Києва направила запит щодо витребування посадової інструкції для дослідження її на предмет відповідності вимогам Порядку.
- Згідно п. 4 посадової інструкції головного спеціаліста відділу реструктуризації управління реструктуризації та корпоративних відносин департаменту управління активами Державного концерну «ОСОБА_3» (запис 3-4 у трудовій книжці) на дану посаду призначається особа, яка має вищу освіту юридичного або економічного спрямування.
- Таким чином, з огляду на зміст кваліфікаційних вимог до головного спеціаліста відділу реструктуризації управління реструктуризації департаменту управління активами Державного концерну «ОСОБА_3», дану посаду в розумінні Порядку не можливо зарахувати до галузі права, оскільки дана посада не передбачає виключно вищої освіти юридичного спрямування.
- Стаж Заявника у галузі права підтверджується записом №11 у трудовій книжці – юрисконсульт 1 категорії юридично-договірного відділу та складає на день подання заяви для складення кваліфікаційного іспиту (20.10.2020) – 8 місяців 3 дні.
- З урахуванням викладеного вище, комісією встановлено, що Заявник має підтверджуваний стаж у галузі права – 8 місяців, що в свою чергу є недостатнім стажем роботи у галузі права в розумінні ч. 1 ст. 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та п.п. 2.2. розділу 2 Порядку.
Нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню
- Закон України від 05.07.2012 року № 5076-VI «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі – Закон № 5076-VI).
- Розділом ІІ Закону № 5076-VI визначено порядок набуття права на заняття адвокатською діяльністю.
- Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 5076-VI, адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
- Згідно ст. 8 Закону № 5076-VI, особа, яка виявила бажання стати адвокатом та відповідає вимогам частин першої та другої статті 6 цього Закону, має право звернутися до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за місцем проживання із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту. Порядок допуску до складення кваліфікаційного іспиту та перелік документів, що додаються до заяви, затверджуються Радою адвокатів України.
- Відповідно до частини 2 ст. 8 Закону № 5076-VI, кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури перевіряє відповідність особи вимогам, установленим частинами першою та другою статті 6 цього Закону. З метою перевірки повноти та достовірності відомостей, повідомлених особою, яка виявила бажання стати адвокатом, і за наявності письмової згоди такої особи кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, кваліфікаційна палата або визначений нею член палати можуть звертатися із запитами до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань, що зобов’язані не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати необхідну інформацію.
- Частиною 3 ст. 8 Закону № 5076-VI визначено строк розгляду заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту, який не повинен перевищувати тридцяти днів з дня її надходження.
- За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури приймає рішення про: 1) допуск особи до кваліфікаційного іспиту; 2) відмову в допуску особи до кваліфікаційного іспиту.
- Особі, яка звернулася із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту, повідомляється про прийняте рішення письмово протягом трьох днів з дня його прийняття. У разі прийняття рішення про відмову в допуску особи до кваліфікаційного іспиту в рішенні кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури в обов’язковому порядку зазначаються причини такої відмови.
- Рішення про відмову в допуску особи до кваліфікаційного іспиту може бути оскаржено до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або до суду протягом тридцяти днів з дня його отримання.
- Порядок допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядок складення кваліфікаційного іспиту та методика оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, затверджений Рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2013 року № 270, із наступними змінами (далі – Порядок).
- Вимоги до особи, яка звертається із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту, визначені розділом 2 Порядку.
- Відповідно до пункту 1 цього розділу, особа, яка виявила бажання стати адвокатом (далі Заявник), звертається до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону за місцем проживання із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту. До заяви додається письмова згода Заявника на обробку персональних даних, проведення перевірки повноти та достовірності повідомлених ним відомостей та зобов‘язання про надання необхідних для перевірки документів на запит КДКА, кваліфікаційної палати КДКА або визначеного нею члена палати.
- Пунктом 2 розділу 2 Порядку передбачено, що одночасно із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту Заявник надає наступні документи:
1) документ державного зразка (оригінал та нотаріально посвідчену копію) та додатки до нього, що підтверджують набуття заявником повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) – другий (магістерський) рівень, спеціальність – «право», «правознавство», «правоохоронна діяльність», «міжнародне право»;
2) документ (документи) про підтвердження наявності у Заявника стажу роботи в галузі права не менше, ніж два роки (оригінал та нотаріально чи за місцем роботи посвідчену копію). Документами, що підтверджують стаж помічника адвоката є: трудовий договір з адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням), довідка (довідки) з компетентного органу (органів) про суму сплаченого єдиного соціального внеску, та податку з доходів фізичних осіб за час роботи на посаді помічника адвоката;
3) довідку встановленої форми, яка містить відомості з персонально- довідкового обліку єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України про відсутність (наявність) судимості» (скорочену);
4) довідку медичної установи про стан здоров’я Заявника (медична довідка про проходження обов’язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів форма № 122-2/о, затверджена Наказом МОЗ України № 12 від 17.01.2002 року);
5) власноруч написану, засвідчену особистим підписом, довідку про підтвердження того, що за останні два роки, які передували зверненню, заявник не складав кваліфікаційного іспиту на право заняття адвокатською діяльністю в жодній кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури регіону, що йому не видавалось свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та не приймалось рішення про позбавлення такого свідоцтва;
6) оригінал та копію документу, який у встановленому законом порядку, підтверджує реєстрацію місця проживання Заявника;
7) копію картки фізичної особи-платника податків, за виключенням випадків, коли особа відповідно до закону має право не отримувати таку картку.
- При надходженні заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту та доданих до неї документів особа, що приймає їх зобов’язана засвідчити копії сторінок оригіналів документів, для яких не встановлено вимог про нотаріальне посвідчення копій, та одразу після цього повернути всі оригінали документів Заявнику (окрім оригіналів тих документів, які зберігаються в КДКА).
- Розділом 3 Порядку, регламентовано порядок розгляду заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту та прийняття рішення кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури.
- Відповідно до пункту 1 цього розділу, заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту з доданими документами приймаються і реєструються головою КДКА (або за його дорученням головою кваліфікаційної палати) у спеціальному журналі обліку кваліфікаційно – дисциплінарної комісії адвокатури та формуються в особову справу. Журнал обліку може вестись комісією у електронному вигляді.
- Заява про допуск до складення кваліфікаційного іспиту з доданими документами має бути розглянута протягом 30 днів з моменту її надходження до КДКА (пункт 2 розділу 3 Порядку).
- Згідно пункту 3 розділу 3 Порядку, КДКА перевіряє відповідність особи вимогам, встановленим частинами першою та другою статті 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
- З метою перевірки повноти та достовірності відомостей, повідомлених особою, яка виявила бажання стати адвокатом, і за наявності письмової згоди такої особи, КДКА, кваліфікаційна палата КДКА або визначений нею член палати можуть звертатися із запитами до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань, що зобов’язані не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати необхідну інформацію (пункт 4 цього розділу).
- Відповідно до пункту 5 розділу 3 Порядку, вирішення питання про допуск або відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту приймається на засіданні КДКА без участі Заявника.
- За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів КДКА приймає рішення про: 1) допуск особи до складення кваліфікаційного іспиту; 2) відмову в допуску особи до складення кваліфікаційного іспиту.
Мотиви та висновки ВКДКА
- Перевіривши доводи поданої скарги, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури виходить з таких міркувань.
- Громадянка України Особа_1 звернулась до кваліфікаційної палати КДКА міста Києва із заявою від 20.10.2020 року про допуск до складення кваліфікаційного іспиту.
- Матеріали особової (кваліфікаційної) справи Особа_1, окрім заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту, містять наступні документи:
- письмову згоду на обробку персональних даних, проведення перевірки повноти та достовірності повідомлених ним відомостей та зобовꞌязання про надання необхідних для перевірки документів на запит КДКА, кваліфікаційної палати КДКА або визначеного нею члена палати від 20.10.2020 року.
- копію диплома спеціаліста ІНФОРМАЦІЯ_1, посвідчену 28.09.2020 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Особа_4;
- копію додатку до диплома про вищу освіту ІНФОРМАЦІЯ_1, посвідченого 28.09.2020 року приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Особа_4;
- копію трудової книжки серії ІНФОРМАЦІЯ_2, завірену начальником відділу кадрів ДП «Київський бронетанковий завод».
- довідку з місця роботи від 29.09.2020 року;
- копію паспорта заявника з відміткою зареєстрованого місця проживання;
- копію картки фізичної особи-платника податків;
- ксерокопію договору оренди житлового приміщення від 07.09.2020 року;
- довідку серії ІНФОРМАЦІЯ_3 від 09.09.2020 року про стан здоров’я заявника (форми № 122-2/о);
- довідку серії ІНФОРМАЦІЯ_4 від 30.08.2020 року, яка містить відомості з персонально- довідкового обліку єдиної інформаційної системи Міністерства внутрішніх справ України про відсутність судимості (повна);
- довідку про підтвердження того, що за останні два роки, які передували зверненню, заявник не складав кваліфікаційного іспиту на право заняття адвокатською діяльністю в жодній кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури регіону, що йому не видавалось свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю та не приймалось рішення про позбавлення такого свідоцтва від 20.10.2020 року.
- Зазначені вище документи відповідають переліку документів, що додаються до заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту, встановленого Порядком.
- Відповідно до статті 8 Закону № 5076-VI, особа, яка виявила бажання стати адвокатом та відповідає вимогам частин першої та другої статті 6 цього Закону, має право звернутися до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за місцем проживання із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту. Порядок допуску до складення кваліфікаційного іспиту та перелік документів, що додаються до заяви, затверджуються Радою адвокатів України.
- Згідно пункту 3 розділу 3 Порядку, кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури перевіряє відповідність особи, яка виявила бажання стати адвокатом вимогам, встановленим частинами 1 та 2 статті 6 Закону № 5076-VI.
- Розділ 2 Порядку, встановлює вимоги до особи, яка звертається із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту в тому числі, але не виключно: п.п. 1 – документ державного зразка (оригінал та нотаріально посвідчену копію) та додатки до нього, що підтверджують набуття заявником повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) – другий (магістерський) рівень, спеціальність – «право», «правознавство», «правоохоронна діяльність», «міжнародне право»; п.п.2 – документ (документи) про підтвердження наявності у заявника стажу роботи в галузі права не менше, ніж два роки (оригінал та нотаріально чи за місцем роботи посвідчену копію).
- Згідно пункту 6 цього ж розділу Порядку, до стажу роботи в галузі права слід зараховувати роботу на посадах:
1) судді, прокурора, слідчого, нотаріуса;
2) помічника адвоката, помічника судді або нотаріуса;
3) помічника-консультанта народного депутата України, який має вищу юридичну освіту за спеціальністю правознавство/правоохоронна діяльність/міжнародне право та працює на постійній основі за строковим трудовим договором;
4) юриста, юрисконсульта, головного юрисконсульта, начальника юридичного відділу;
5) в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організацій всіх форм власності, якщо такі посади за кваліфікаційними вимогами потребують наявності виключно повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) – другий (магістерський) рівень, спеціальність – «право» («правознавство», «правоохоронна діяльність», «міжнародне право»);
6) науково-педагогічних або наукових працівників, що здійснюють навчання, виховання та професійну підготовку в професійно-технічних, вищих, або післядипломних навчальних закладах, якщо такі посади за кваліфікаційними вимогами потребують наявності виключно повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) – другий (магістерський) рівень, спеціальність – «право» («правознавство», «правоохоронна діяльність»,
«міжнародне право»);
7) працівників науково-дослідних установ, якщо такі посади за кваліфікаційними вимогами потребують наявності виключно повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) – другий (магістерський) рівень, спеціальність – «право» («правознавство», «правоохоронна діяльність», «міжнародне право»);
8) на інших посадах, які відповідно до закону вимагають наявності виключно повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) – другий (магістерський) рівень, спеціальність – «право» («правознавство», «правоохоронна діяльність», «міжнародне право»);
9) період здобуття особою ступеню доктора філософії у галузі права під час навчання в аспірантурі (ад’юнктурі);
10) народного депутата України після здобуття повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) – другий (магістерський) рівень, спеціальність – «право» («правознавство», «правоохоронна діяльність», «міжнародне право»);
11) секретаря судового засідання, після здобуття повної вищої юридичної освіти, не нижче ступеня магістра (спеціаліста) – другий (магістерський) рівень, спеціальність – «право» («правознавство», «правоохоронна діяльність», «міжнародне право»).
- При виникненні складнощів з віднесенням посади особи до роботи в галузі права слід виходити з кваліфікаційних вимог посадової інструкції Заявника, а також загальних відомостей Класифікатору професій ДК 003:2010.
- Доводи Скаржниці щодо зарахування до стажу роботи в галузі права перебування її на посаді головного спеціаліста відділу реструктуризації управління реструктуризації та корпоративних відносин департаменту управління активами Державного концерну «ОСОБА_3» в період з 06.11.2015 до 16.03.2017 роки не можуть бути взяті до уваги, оскільки відповідно до п.4 посадової інструкції головного спеціаліста, на посаду головного спеціаліста відділу призначається особа, яка має вищу освіту юридичного або економічного спрямування, освітньо-кваліфікаційний рівень «магістр» або «спеціаліст», без пред’явлення вимог до стажу роботи.
- Отже, період роботи Скаржниці на вказаній посаді неможливо зарахувати до стажу роботи у галузі права, оскільки дана посада не передбачає виключно вищої юридичної освіти.
- Зі змісту рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури міста Києва №277-ХІІ/2020 від 24 грудня 2020 року про відмову в допуску до складання кваліфікаційного іспиту вбачається, а матеріалами особової справи підтверджується, що на момент подачі заяви Заявник не мала підтвердженого стажу роботи у галузі права не менше двох років.
- Оскаржуване рішення є правильним по суті.
- Водночас, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, звертає увагу, що в оскаржуваному рішенні КДКА регіону некоректно зазначено п.п. 8 п. 6 розділу 2 Порядку, оскільки підстава зарахування до стажу роботи в галузі права в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, підприємствах, установах, організацій всіх форм власності, врегульована п.п. 5 п.6 розділу 2 Порядку, що мається на увазі в даному випадку.
- Крім цього, відповідно до п. 1 розділу 5 Порядку, рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про допуск або відмову у допуску до складення іспиту, затвердження результатів кваліфікаційного іспиту та про видачу особі свідоцтва про складання кваліфікаційного іспиту, затвердження результатів кваліфікаційного іспиту та відмову у видачі свідоцтва про складання кваліфікаційного іспиту приймається складом кваліфікаційної палати КДКА відкритим голосуванням простою більшістю голосів та підписується Головою КДКА, а також головою та секретарем кваліфікаційної палати КДКА, а у разі їх відсутності – головуючим на засіданні членом кваліфікаційної палати КДКА та членом кваліфікаційної палати КДКА, який виконував обов’язки секретаря палати КДКА.
- Пунктом 8.7. Регламенту КДКА регіону, затвердженого рішенням Ради адвокатів України за №268 від 17.12.2013 року, з відповідними змінами (далі – Регламент), передбачено, що окремими документами кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури визначеної форми, які видаються від імені КДКА, є рішення КДКА та її палат в тому числі, але не виключно, – про допуск до складення кваліфікаційного іспиту або відмову у допуску до складення кваліфікаційного іспиту.
- Згідно п. 8.12 Регламенту, у випадку, якщо рішення кваліфікаційної та дисциплінарної палати прийняті у відповідності до абзацу другого частини п’ятої статті 50 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» вони є рішеннями кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури як документи окремо визначеної форми, які видаються від імені КДКА. У такому рішенні, зокрема, має зазначатися, що кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури регіону у складі членів певної палати розглянула питання і прийняла відповідне рішення, яке підписується Головою КДКА, головою та секретарем палати.
- Проте, рішення КДКА міста Києва №277-ХІІ/2020 від 24 грудня 2020 року про відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту Особа_1, прийнято складом двох палат, а саме, складом кваліфікаційної палати КДКА та дисциплінарної палати КДКА за участю Голови КДКА, що суперечить п. 1 розділу 5 Порядку та п. 8.7 та п. 8.12. Регламенту.
- Таким чином, рішення КДКА міста Києва №277-ХІІ/2020 від 24 грудня 2020 року прийнято з порушенням вимог, встановлених Порядком допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядком складення кваліфікаційного іспиту та методикою оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, Регламентом кваліфікаційно- дисциплінарної комісії адвокатури регіону, якими визначено порядок роботи кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури з реалізації повноважень, наданих Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також процедура розгляду питань, віднесених до її компетенції Законом, іншими актами, що регулюють діяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій.
- За таких обставин, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури вважає, що скарга громадянки Особа_1 на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури міста Києва №277-ХІІ/2020 від 24 грудня 2020 року про відмову їй в допуску до кваліфікаційного іспиту підлягає частковому задоволенню, а зазначене рішення скасуванню.
- Керуючись статтею 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –
ВИРІШИЛА:
- Скаргу Особа_1 – задовольнити частково.
- Рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури м. Києва № 277-ХІІ/2020 від 24.12.2020 року про відмову в допуску Особа_1 до складання кваліфікаційного іспиту, – скасувати.
Матеріали кваліфікаційної справи повернути до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури м. Києва.
Відповідно до ч. 7 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.
Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури С.В. Вилков
Секретар засідання Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури К.В. Котелевська
27.05.2021