Рішення № VIІ-017/2020 за скаргою на рішення КДКА Волинської області №105/20 від 27.02.2020 року про порушення відносно адвоката дисциплінарної справи

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № VIІ-017/2020

 24 липня 2020 року
м. Київ

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В., заступників голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Крупнової Л.В. та Місяця А.П., секретаря Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури – Котелевської К.В., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Ульчака Б.І., Приходька О.І., Василевської О.А., Коблик М.В., Соботника В.Й., Мягкого А.В., Кострюкова В.І., Чернобай Н.Б., Одновола В.К., Дуліч Т.В., Волчо В.В., Подольної Т.А., Пшеничного О.Л., Прокопчука О.М., Кравченка П.А., Притули О.Б., Тарасової А.М., Лучковського В.В., Дроботущенко Т.О., Усманова М.А., Кузьмінського О.О., розглянувши у відкритому засіданні скаргу адвоката Особа_1 на рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Волинської області №105/20 від 27.02.2020 року про порушення відносно нього дисциплінарної справи, –

ВСТАНОВИЛА:

Процедура розгляду, що передувала прийняттю рішення КДКА та процедура розгляду скарги у ВКДКА

  1. 15.01.2020 р. на адресу КДКА Волинської області надійшла скарга Особа_4 щодо дій адвоката Особа_1, яка була передана на розгляд дисциплінарної палати КДКА Волинської області.
  2. Рішенням дисциплінарної палати КДКА Волинської області від 27.02.2020 р. № 105/20 порушено дисциплінарну справу відносно адвоката Особа_1.
  3. 11.03.2020 р. до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури України надійшла скарга адвоката Особа_1 на рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Волинської області від 27 лютого 2020 р. № 105/20 про порушення відносно нього дисциплінарної справи.
  4. Строк на оскарження рішення дисциплінарної палати КДКА, визначений ст. 39 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокатом Особа_1 не пропущено.
  5. Листом від 13.03.2020 року Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури витребувала матеріали дисциплінарної справи відносно адвоката Особа_1 з КДКА Волинської області.
  6. 06.04.2020 року вказані матеріали надійшли до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
  7. Листом за від 08.04.2020 року Головою Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури було доручено члену ВКДКА Особа_5 провести перевірку відомостей та фактів, які викладені у скарзі Особа_1.

Короткий виклад доводів та позиції скаржника

  1. Адвокат не згоден з рішенням дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Волинської області №105/20 від 27.02.2020 року про порушення відносно нього дисциплінарної справи, вважає його незаконним, необґрунтованим.
  2. В обґрунтування скарги Особа_1 вказав, що скарга щодо неналежної поведінки керівника Адвокатського бюро Особа_1 адвоката Особа_1 не відповідає вимогам п.14 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням РАУ від 30.08.2014 р. № 120.
  3. Скарга була зареєстрована 15.01.2020 р. працівником КДКА Волинської області безпідставно, усупереч п.19, 20 вищевказаного Положення.
  4. Рішення головою КДКА Волинської області про відповідність цієї скарги вимогам п.14 Положення не приймалось.
  5. Голова дисциплінарної палати КДКА Волинської області безпідставно та неправомірно видав доручення члену дисциплінарної палати КДКА Волинської області адвокату Особа_3 на проведення перевірки відомостей, викладених у скарзі на адвоката Особа_1.
  6. Адвокат Особа_1 просить скасувати оскаржуване рішення КДКА, ухвалити нове рішення про відмову в порушенні дисциплінарної справи.

Встановлені фактичні обставини

  1. За даними Єдиного реєстру адвокатів України Особа_1 має свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № Інформація_1.
  2. Робоча адреса адвоката: Адреса_1.
  3. Таким чином скарга розглянута належною КДКА, відповідно до вимог ч. 3 ст. 33 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
  4. Як вбачається з наданих до ВДКА матеріалів, що надійшли з регіону, за результатами проведеної перевірки відомостей, викладених у скарзі, складено довідку.
  5. Довідка члена ДП КДКА Волинської області Особа_3 містить викладення обставин, виявлених під час перевірки, висновки та пропозиції щодо наявності підстав для порушення дисциплінарної справи відносно адвоката.
  6. За результатами розгляду скарги, матеріалів перевірки дисциплінарна палати КДКА Волинської області на своєму засіданні 27.02.2020 р. прийшла до висновку, що скарга Особа_4а Ю.В. містить відомості про наявність ознак дисциплінарного проступку адвоката Особа_1а та прийняла рішення про порушення відносно нього дисциплінарної справи.

Обґрунтування підстав та мотивів прийнятого КДКА рішення

  1. В рішенні дисциплінарної палати констатовано, що адвокат Особа_1, як представник скаржника Особа_4 у цивільній справі, де він є відповідачем, належним чином не виконував своїх обов’язків, які покладені на нього чинним законодавством та договором про надання правової допомоги від 12.02.2019 р. № 4.
  2. Адвокат діяв всупереч його законним побажанням і застереженням, жодного разу не інформував його про хід та результати виконання доручення.
  3. Адвокат Особа_1 не повідомив свого клієнта та суд про зупинення йому за рішенням органу адвокатського самоврядування права на заняття адвокатською діяльністю з 21.02.2019 р. по 21.05.2019 р. та без належних повноважень брав участь в судовому розгляді у Володимир-Волинському міському суді Волинської області у справі № Інформація_2 у статусі представника відповідача Особа_4.
  4. Адвокат Особа_1 без відома та згоди клієнта залучив до представництва його інтересів у справі іншого адвоката, який діяв непрофесійно, що призвело до порушення прав скаржника при розгляді в суді першої інстанції цієї цивільної справи.

Нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню

  1. Відповідно до ст. 33 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвоката може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з підстав, передбачених цим Законом.
  2. Статтею 37 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначені стадії дисциплінарного провадження, а саме: 1) проведення перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката; 2) порушення дисциплінарної справи; 3) розгляд дисциплінарної справи; 4) прийняття рішення у дисциплінарній справі.
  3. Відповідно до ч. 1 статті 38 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», заява (скарга) щодо поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, реєструється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури та не пізніше трьох днів з дня її надходження передається до дисциплінарної палати.
  4. Відповідно до ч. 2 статті 38 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за дорученням голови палати проводить перевірку відомостей, викладених у заяві (скарзі), та звертається до адвоката для отримання письмового пояснення по суті порушених питань.
  5. За результатами перевірки відомостей членом дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури складається довідка, яка має містити викладення обставин, виявлених під час перевірки, висновки та пропозиції щодо наявності підстав для порушення дисциплінарної справи.
  6. Частина 3 статті 38 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачає, що заява (скарга) про дисциплінарний проступок адвоката, довідка та всі матеріали перевірки подаються на розгляд дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
  7. Вищезазначені положення Закону України також закріплені у Положенні про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженому рішенням Ради адвокатів України від 30 серпня 2014 року № 120, із наступними змінами та доповненнями (далі – Положення).
  8. Зокрема, відповідно до вимог ст. 24 Положення, голова дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури не пізніше трьох днів з дня надходження заяви (скарги) на дії адвоката, доручає одному із членів дисциплінарної палати провести перевірку відомостей, викладених у заяві (скарзі).
  9. Відповідно до ст. 25 Положення, член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (за дорученням голови палати проводить перевірку відомостей, викладених у заяві (скарзі), та за результатами перевірки складає довідку, яка має містити викладення обставин, виявлених під час перевірки, з урахуванням, зокрема тактики, методів і прийомів адвокатської діяльності, наслідків для клієнта тощо, висновки та пропозиції щодо наявності підстав для порушення дисциплінарної справи.
  10. Згідно ст. 26 Положення, член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, який проводить перевірку, протягом трьох днів з дати отримання ним доручення голови палати, звертається до адвоката з повідомленням про проведення щодо нього перевірки для отримання письмового пояснення адвоката по суті порушених питань із зазначенням строку його надання. До повідомлення додається копія заяви (скарги) та копії всіх документів, приєднаних до неї. Належним повідомленням адвоката є надіслання листа поштою рекомендованим відправленням за адресом робочого місця адвоката, зазначеним в Єдиному реєстрі адвокатів України. Адвокат має право ознайомлюватися з матеріалами дисциплінарного провадження та отримувати копії його документів. У разі ненадання адвокатом пояснення по суті порушених питань на запит члена дисциплінарної палати, який проводить перевірку, в межах визначеного строку, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
  11. Відповідно до ст. 30 Положення, заява (скарга) про дисциплінарний проступок адвоката, заява (скарга) про дисциплінарний поступок адвоката, довідка та всі матеріали перевірки не пізніше тридцяти днів з дня початку перевірки подаються на розгляд дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. Перевищення зазначеного строку допускається виключно у виняткових випадках.
  12. Згідно ст. 31 Положення, за результатами розгляду заяви (скарги) про дисциплінарний проступок адвоката, довідки та матеріалів перевірки дисциплінарна палата кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури не пізніше тридцяти днів з дня отримання матеріалів перевірки більшістю голосів членів палати, які беруть участь у її засіданні, вирішує питання про порушення або відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката. Перевищення зазначеного строку допускається виключно у виняткових випадках.

Мотиви та висновки ВКДКА

  1. Перевіривши доводи поданої скарги, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури виходить з таких міркувань.
  2. Скаржник посилається на порушення адвокатом вимог Правил адвокатської етики та на неналежне виконання своїх професійних обов’язків, визначених Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
  3. З матеріалів справи вбачається, що при виконанні договору про надання правової допомоги адвокат допустив порушення принципів адвокатської етики про дотримання принципів законності, домінантності інтересів клієнта, компетентності та добросовісності, які закріплені ст.ст. 7, 8, 11, 17, 19 Правил адвокатської етики.
  4. В порушення вимог ст.ст. 18, 35 Правил адвокатської етики Особа_1 не інформував довірителя про хід виконання доручення, не відповідав на його запити, не надав звіт про виконану роботу при розірванні договору.
  5. Вищезазначені дії адвоката Особа_1, у розумінні частини другої статті 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», містять ознаки дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 3 частини другої статті 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», які полягають у порушенні статей 7, 8, 11, 17, 18, 19, 35 Правил адвокатської етики.
  6. За таких обставин, Вища кваліфікаційно – дисциплінарна комісія адвокатури погоджується з висновками дисциплінарної палати КДКА регіону, вважає їх вірними та обґрунтованими.
  7. Доводи скарги Особа_1, що адресована ВКДКА, не є новими і вже були предметом перевірки дисциплінарної палати.
  8. Водночас, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури наголошує, що порушення дисциплінарної справи не констатує факту вчинення дисциплінарного проступку, а здійснюється за наявності ознак такого проступку, які потребують більш детального дослідження на предмет їх підтвердження або спростування під час розгляду справи.
  9. Враховуючи викладене, керуючись ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –
ВИРІШИЛА:
  1. Скаргу адвоката Особа_1 – залишити без задоволення.
  2. Рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Волинської області №105/20 від 27 лютого 2020 року про порушення відносно адвоката Особа_1 а дисциплінарної справи, – залишити без змін.

Матеріали дисциплінарної справи повернути до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Волинської області.

Відповідно до ч.7 ст.52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржено до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                                     С.В. Вилков

Секретар засідання Вищої кваліфікаційно –
дисциплінарної комісії адвокатури                                     К.В. Котелевська