Рішення № VIІ-018/2020 за скаргою на рішення дисциплінарної палати КДКА Луганської області від 30 жовтня 2019 року про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № VIІ-018/2020

 23 липня 2020 року
м. Київ

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В., заступників голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Крупнової Л.В. та Місяця А.П., секретаря Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури – Котелевської К.В., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Ульчака Б.І., Приходька О.І., Василевської О.А., Коблик М.В., Мягкого А.В., Кострюкова В.І., Чернобай Н.Б., Одновола В.К., Дуліч Т.В., Волчо В.В., Подольної Т.А., Пшеничного О.Л., Прокопчука О.М., Кравченка П.А., Притули О.Б., Тарасової А.М., Дімчогло М.І., Лучковського В.В., Дроботущенко Т.О., Усманова М.А., Кузьмінського О.О., розглянувши у відкритому засіданні скаргу Особа_1 на рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Луганської області від 30 жовтня 2019 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України, –

ВСТАНОВИЛА:

Процедура розгляду, що передувала прийняттю рішення КДКА та процедура розгляду скарги у ВКДКА

  1. На адресу КДКА Луганської області надійшло подання Голови ради адвокатів Луганської області від 4 жовтня 2020 року щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності адвоката Особа_1 за несплату щорічних внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.
  2. 15 жовтня 2019 року за результатами розгляду подання Голови ради адвокатів Луганської області від 4 жовтня 2020 року щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності адвоката Особа_1, довідки та матеріалів перевірки, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Луганської області у складі дисциплінарної палати прийняла рішення, яким відкрила дисциплінарне провадження стосовно адвоката Особа_1, оскільки в діях адвоката вбачається порушення Правил адвокатської етики та Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
  3. 30 жовтня 2019 року Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Луганської області, за результатами розгляду дисциплінарної справи стосовно адвоката Особа_1 (Свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №Інформація_1) за ознаками дисциплінарного проступку, передбаченого пунктом 2 частини 2 ст. 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», прийняла рішення, яким вирішила притягнути адвоката Особа_1 до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України.
  4. Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Особа_1 звернувся до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
  5. Листом Голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за вих. №2258 від 17 січня 2020 року скарга Особа_1 повернута Скаржнику, у зв’язку з ненаданням копій скарги та доданих до неї письмових матеріалів сторонам у справі, а також ненаданням копії платіжної квитанції банківської установи про оплату за організаційно-технічне забезпечення її розгляду.
  6. 22 січня 2020 року Особа_1 повторно звернувся до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури зі скаргою.
  7. Листом Голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за вих. №2298 від 3 лютого 2020 року скарга Особа_1 повернута Скаржнику, оскільки недоліки не були усунуті.
  8. 11 лютого 2020 року Особа_1 в черговий раз звернувся до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури зі скаргою.
  9. Листом Голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за вих. №2410 від 26 лютого 2020 року скарга Особа_1 повернута Скаржнику, оскільки недоліки не були повністю усунуті.
  10. 10.03.2020 року Особа_1 знову звернувся до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури зі скаргою, усунув недоліки та надав клопотання про поновлення строку на оскарження рішення КДКА.
  11. Відповідно до ст.34 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 30 серпня 2014 року № 120, з наступними змінами (далі – Положення), строк на оскарження до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути поновлено за рішенням цієї Комісії згідно заяви скаржника про поважність причин його пропуску.
  12. Оскільки Скаржником було усунуто недоліки, які були присутні у попередній скарзі, оскаржуване рішення він отримав зі значним запізненням, причини пропуску строку на оскарження рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Луганської області від 30 жовтня 2019 року про притягнення адвоката Особа_1 до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України ­­­­­­­­­­­визнаються Вищою кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури поважними, а строки оскарження – поновленими.
  13. 13 березня 2020 року Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури листом витребувала у КДКА Луганської області матеріали дисциплінарної справи відносно адвоката Особа_1.
  14. 29 травня 2020 року на адресу Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшла дисциплінарна справа відносно адвоката Особа_1, проте була повернута до КДКА у звꞌязку з неналежним оформленням.
  15. Таким чином, 1 червня 2020 року Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури листом повторно витребувала у КДКА Луганської області матеріали дисциплінарної справи відносно адвоката Особа_1.
  16. 24 червня 2020 року на адресу Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшла дисциплінарна справа відносно адвоката Особа_1.
  17. 26 червня 2020 року Голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури доручив члену ВКДКА Особа_2 провести перевірку відомостей та фактів, які викладені у скарзі.

Короткий виклад позиції та доводів учасників дисциплінарного провадження

  1. У своїй скарзі Скаржник зазначає, що він проживає в населеному пункті, територія якого віднесена до території проведення антитерористичної операції та не може бути суб’єктом сплати єдиного внеску в доход держави, не має доходів, крім мінімальної пенсії за віком.
  2. Вказує, що про розгляд дисциплінарної справи його повідомлено не було, підстави для застосовного КДКА дисциплінарного стягнення, законом не передбачені.
  3. Вважає, що Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Луганської області неповно дослідили обставини справи та винесла необґрунтоване рішення.
  4. Просить скасувати рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Луганської області від 30 жовтня 2019 року.

Встановлені фактичні обставини

  1. Як вбачається з витягу з Єдиного реєстру адвокатів України адвокат Особа_1 здійснює адвокатську діяльність на підставі Свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № Інформація_1. Адреса робочого місця – Адреса_1.
  2. Таким чином, розгляд скарги відносно адвоката Особа_1 здійснено належною КДКА Луганської області, відповідно до вимог частини 3 статті 33 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
  3. При розгляді справи ДП КДКА Луганської області встановлено, що згідно відомостей Єдиного реєстру адвокатів України адвокат Особа_1 не сплатив внески за 2017, 2018 і 2019 роки. Крім того, систематично не виконував обов’язок з підвищення своєї кваліфікації.

Обґрунтування підстав та мотивів прийнятого КДКА рішення

  1. Оскаржуваним рішенням дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Луганської області від 30 жовтня 2019 року притягнуто адвоката Особа_1у а а до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України. Рішення мотивовано тим, що адвокат систематично не виконує обов’язки щодо сплати щорічних внесків та з підвищення своєї кваліфікації.
  2. КДКА врахувала також значимість порушень, системність допущення таких порушень та дійшла висновку, що такі дії адвоката є порушенням присяги адвоката.

Нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню

  1. Відповідно до частини 7 статті 54 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» з’їзд адвокатів України може прийняти рішення про сплату щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, визначити напрями їх використання та відповідальність за несплату внесків.
  2. Згідно пункту 6 частини 4 статті 55 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» Рада адвокатів України встановлює розмір та порядок сплати щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, забезпечує їх розподіл і використання (якщо з’їздом адвокатів України прийнято рішення про сплату щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування та визначено напрями їх використання).
  3. Відповідно до п. 2.1 Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від N 4 від 03 лютого 2017 року, з наступними змінами (далі – Положення про внески»), сплата щорічного внеску на реалізацію повноважень органів адвокатського самоврядування, відповідно до рішень зꞌїзду адвокатів України, Ради адвокатів України, актів НААУ є професійним обовꞌязком кожного адвоката.
  4. П. 2.10 Положення про внески передбачає, що у випадку неспроможності адвоката сплатити щорічний внесок у повному обсязі, може бути надана розстрочка його сплати, за умови внесення рівними частками у першій декаді кожного кварталу поточного року. Рішення щодо надання розстрочки сплати щорічного внеску приймається виключно радою адвокатів регіону, за заявою адвоката, згідно адреси робочого місця в ЄРАУ, за умови обґрунтованої і документально підтвердженої фінансової неспроможності сплатити щорічний внесок. Таке рішення у триденний строк скеровується до НААУ. Заява про розстрочення сплати щорічного внеску подається до 31 січня поточного року.
  5. Відповідно до частини 1 статті 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку.
  6. Стаття 10 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 30.08.2014 року №120, із змінами (далі – Положення), встановлює, що до заяв (скарг) щодо поведінки адвоката (далі узагальнено – заяви (скарги)) слід відносити скарги громадян, окремі ухвали судів, постанови суддів, постанови, подання слідчих органів, ради адвокатів регіону або її членів, голови кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури або її членів, заяви адвокатів, адвокатських об’єднань, адвокатських бюро, об’єднань адвокатів, підприємств, установ, організацій, громадян та інших осіб на дії адвокатів.
  7. Згідно частини 2 ст. 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» дисциплінарним проступком адвоката є: порушення вимог несумісності; порушення присяги адвоката України; порушення правил адвокатської етики; розголошення адвокатської таємниці або вчинення дій, що призвели до її розголошення; невиконання або неналежне виконання своїх професійних обов’язків; невиконання рішень органів адвокатського самоврядування; порушення інших обов’язків адвоката, передбачених законом.
  8. Пункт 2.16 Положення про внески встановлює, що порушення адвокатом порядку та строків сплати щорічних внесків вважається невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком.
  9. Відповідно до ст. 35 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» за вчинення дисциплінарного проступку до адвоката може бути застосовано одне з таких дисциплінарних стягнень: 1) попередження; 2) зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року; 3) для адвокатів України – позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України, а для адвокатів іноземних держав – виключення з Єдиного реєстру адвокатів України.
  10. Згідно ч. 2 ст. 35 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокат може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності протягом року з дня вчинення дисциплінарного проступку.
  11. Відповідно до п.2.18 Положення про внески, у випадку порушення адвокатом порядку сплати щорічних внесків, а також/чи прострочення встановлених цим Положенням строків їх сплати понад три місяці, до нього за поданням Ради адвокатів України або ради адвокатів регіону застосовується дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року.
  12. Згідно п.2.20 Положення про внески, якщо після закінчення строку дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю, адвокатом протягом одного року буде вчинено повторно порушення строків та/чи порядку сплати щорічних внесків, до такого адвоката може бути застосовано дисциплінарне стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України.
  13. Частина 2 статті 38 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлює, що член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за дорученням голови палати проводить перевірку відомостей, викладених у заяві (скарзі), та звертається до адвоката для отримання письмового пояснення по суті порушених питань. Під час проведення перевірки член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури має право опитувати осіб, яким відомі обставини вчинення діяння, що має ознаки дисциплінарного проступку, отримувати за письмовим запитом від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, керівників підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань, фізичних осіб необхідну для проведення перевірки інформацію, крім інформації з обмеженим доступом.
  14. Частина 2 статті 39 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачає, що рішення про порушення дисциплінарної справи з визначенням місця, дня і часу її розгляду чи про відмову в порушенні дисциплінарної справи надсилається або вручається під розписку адвокату та особі, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення. До рішення про порушення дисциплінарної справи, яке надсилається або вручається адвокату, додається довідка члена дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, складена за результатами перевірки.
  15. При цьому, відповідно до п.2.19 Положення про внески, для цілей, передбачених Розділом VI «Дисциплінарна відповідальність адвоката» Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», належним надсиланням, повідомленням адвоката про порушення дисциплінарної справи з підстав порушення порядку сплати (несплати, сплати не у повному розмірі, прострочення сплати) щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, про її розгляд та про прийняття рішення щодо порушеної дисциплінарної справи є також надсилання такої інформації адвокату на зазначену в ЄРАУ електронну пошту чи розміщення відповідної інформації на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України.
  16. Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» розгляд дисциплінарної справи здійснюється на засадах змагальності. Під час розгляду справи дисциплінарна палата заслуховує повідомлення члена дисциплінарної палати, який проводив перевірку, про результати перевірки, пояснення адвоката, стосовно якого порушено дисциплінарну справу, особи, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, та пояснення інших заінтересованих осіб.
  17. Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» Адвокат, стосовно якого порушено дисциплінарну справу, та особа, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, мають право надавати пояснення, ставити питання учасникам провадження, висловлювати заперечення, подавати докази на підтвердження своїх доводів, заявляти клопотання і відводи, користуватися правовою допомогою адвоката.
  18. Згідно абз. 3 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» у разі неможливості з поважних причин брати участь у засіданні кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури адвокат, стосовно якого розглядається справа, може надати по суті порушених питань письмові пояснення, які додаються до матеріалів справи. Письмові пояснення адвоката оголошуються на засіданні дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
  19. Згідно абз. 4 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» неявка адвоката чи особи, яка ініціювала питання дисциплінарної відповідальності адвоката, на засідання дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури без поважних причин за умови наявності доказів завчасного повідомлення зазначених осіб про місце, день і час засідання не перешкоджає розгляду дисциплінарної справи. У разі повторної неявки зазначених осіб на засідання палати розгляд справи здійснюється за їх відсутності незалежно від причин неявки.
  20. Частина 1 статті 11 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» особа, стосовно якої радою адвокатів регіону прийнято рішення про видачу свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю, не пізніше тридцяти днів з дня прийняття цього рішення складає перед радою адвокатів регіону присягу адвоката України такого змісту: «Я, (ім’я та прізвище), урочисто присягаю у своїй адвокатській діяльності дотримуватися принципів верховенства права, законності, незалежності та конфіденційності, правил адвокатської етики, чесно і сумлінно забезпечувати право на захист та надавати правову допомогу відповідно до Конституції України і законів України, з високою відповідальністю виконувати покладені на мене обов’язки, бути вірним присязі».
  21. Відповідно до ст. 7 Положення, дисциплінарне провадження стосовно адвоката здійснюється в особливому порядку. Адвокат вважається невинуватим у вчиненні дисциплінарного проступку і не може бути підданий дисциплінарному покаранню, доки його вину не буде доведено в законному порядку і встановлено рішенням дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності. Адвокат не зобов’язаний доводити свою невинуватість у вчиненні дисциплінарного проступку. Обов’язок доказування вини адвоката у вчиненні дисциплінарного проступку покладається на особу, яка ініціює дисциплінарне провадження стосовно адвоката. Звинувачення адвоката не може ґрунтуватися на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини адвоката тлумачаться на його користь.
  22. Відповідно до абз. 2 ч. 1 ст. 41 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та ст. 51 Положення, рішення у дисциплінарній справі має бути вмотивованим. Під час обрання виду дисциплінарного стягнення враховуються обставини вчинення проступку, його наслідки, особа адвоката та інші обставини.
  23. Згідно ч. 2 ст. 32 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та ст. 54 Положення, накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю може застосовуватися виключно у разі: 1) порушення присяги адвоката України; 2) розголошення адвокатом відомостей, що становлять адвокатську таємницю, використання їх у своїх інтересах або в інтересах третіх осіб; 3) заподіяння протиправними діями адвоката, пов’язаними із здійсненням ним адвокатської діяльності, значної шкоди клієнту, якщо така шкода встановлена судовим рішенням, що набрало законної сили; 4) систематичного або грубого одноразового порушення правил адвокатської етики, що підриває авторитет адвокатури України.

_

Мотиви та висновки ВКДКА

  1. Процедурами розгляду дисциплінарних справ стосовно адвокатів передбачений принцип змагальності, який зокрема, передбачає можливість адвоката брати участь у дисциплінарній справі стосовно нього, надавати пояснення, використовувати інші права.
  2. Матеріали справи не містить доказів належного, передбаченого законодавством, повідомлення адвоката щодо розгляду дисциплінарної справи стосовно нього.
  3. За таких обставин, такий розгляд не можна вважати законним, об’єктивним та неупередженим.
  4. Крім того, наявні матеріали справи жодним чином не підтверджують вчинення адвокатом Особа_1 порушення присяги.
  5. Доводи КДКА стосовно вчинення такого порушення адвокатом належним чином не обґрунтовані.
  6. Доводи КДКА стосовно накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю належним чином не обґрунтовані, невмотивовані.
  7. При виборі застосовуваного виду дисциплінарного стягнення КДКА Луганської області також безпідставно відійшла від вимог чинного законодавства та не врахувала наведені вище положення пунктів 2.18, 2.20 Положення про внески, не врахувала обставини вчинення проступку, його насліди, особу адвоката.
  8. Таким чином, враховуючи все вищезазначене, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури дійшла до висновку, що оскаржуване рішення не є законним та обґрунтованим, є невмотивованим.
  9. Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –
ВИРІШИЛА:
  1. Скаргу Особа_1 – задовольнити частково.
  2. Рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Луганської області від 30 жовтня 2019 року про притягнення адвоката Особа_1 до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України, – скасувати.
  3. Матеріали дисциплінарної справи направити на новий розгляд до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Луганської області на стадію розгляду дисциплінарної справи.

Відповідно до ч. 7 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржено до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                                     С.В. Вилков

Секретар засідання Вищої кваліфікаційно –
дисциплінарної комісії адвокатури                                     К.В. Котелевська