РІШЕННЯ № ІІ-017/2024
29 лютого 2024 року
м. Київ
Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В., заступників голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Місяця А.П. та Крупнової Л.В., секретаря засідання Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури – Клечановської Ю.І., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Василевської О.А., Котелевської К.В., Темнохудової З.В., Прокопчука О.М., Мягкого А.В., Приходька О.І., Чернобай Н.Б., Ульчака Б.І., Одновола В.К., Подольної Т.А., Притули О.Б., Соботника В.Й., Дуліч Т.В., Пшеничного О.Л., Волчо В.В., Тарасової А.М., Дімчогло М.І., Лучковського В.В., Кузьмінського О.О., Дроботущенко Т.О., Усманова М.А., розглянувши у відкритому засіданні, дистанційно – в режимі відеоконференції, скаргу Особа_1 на протокольне рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Донецької області від 09 вересня 2023 року про зупинення розгляду матеріалів дисциплінарної перевірки стосовно адвоката Особа_2, –
ВСТАНОВИЛА:
Процедура розгляду, що передувала прийняттю рішення КДКА, та процедура розгляду скарги у ВКДКА
- 22 червня 2023 року до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури м. Києва надійшла скарга Особа_1 на дії адвоката Особа_2 (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №Інформація_1, видане Радою адвокатів міста Києва).
- Відповідно до супровідного листа за вих. №02/136-3/65-23 від 23 червня 2023 року, посилаючись на рішення Ради адвокатів України від 15.12.2021 року № 128 «Про неповажність та неправомочність Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури м. Києва здійснювати свої функції», керуючись рішенням Ради адвокатів України від 28.01.2022 року №6 «Організаційні питання визнання неповажності звітно-виборної конференції адвокатів міста Києва та прийняття рішень від 07.11.2021 року та відсутність юридичних фактів», вказана скарга передана Голові Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (далі – ВКДКА) для подальшого скерування та розгляду КДКА іншого регіону (а.с.4).
- Відповідно до супровідного листа за вих. №1031 від 30 червня 2023 року Головою ВКДКА Вилковим С.В. зазначена скарга скерована для розгляду до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Донецької області (а.с.2).
- 12 липня 2023 року за вх. №264 до КДКА Донецької області надійшла скарга Особа_1 на дії адвоката Особа_2 (а.с.5-379).
- На виконання вимог частини першої статті 38 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Донецької області вказані документи прийняті та зареєстровані.
- 20 липня 2023 року Голова дисциплінарної палати КДКА Донецької області Особа_3 доручила члену дисциплінарної палати Особа_4 провести перевірку відомостей, викладених у скарзі Особа_1 стосовно адвоката Особа_2 (а.с.1).
- Листом від 20.07.2023 року адвоката Особа_2 було повідомлено про надходження до КДКА Донецької області скарги громадянина Особа_1 щодо його поведінки, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, та запропоновано протягом 10 робочих днів з моменту отримання листа надати дисциплінарній палаті письмові пояснення відносно обставин, викладених в скарзі, та документи, що необхідні для прийняття рішення в дисциплінарному провадженні. На вказаному листі мається відмітка про отримання 20.07.2023 року наручно адвокатом Особа_2 копії скарги з додатками (а.с.383).
- 03 вересня 2023 року до КДКА Донецької області за вх. № 309 надійшли письмові пояснення адвоката Особа_2 від 03.08.2023 року, згідно яких адвокат заперечує доводи викладені у скарзі Особа_1 (а.с.384- 395).
- Відповідно до правил ч. 2 ст. 38 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», членом дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Донецької області Особа_4 проведено перевірку відомостей про дисциплінарний проступок адвоката та складено за її результатами довідку. Водночас, вказана довідка не містить дати її складання (а.с.397-405).
- Згідно витягу з протоколу №17/2023 онлайн-засідання дисциплінарної палати КДКА Донецької області від 09.09.2023 року, дисциплінарною палатою здійснювався розгляд матеріалів дисциплінарної перевірки №53 за скаргою Особа_1 відносно адвоката Особа_2.
- Протокольним рішенням КДКА Донецької області від 09.09.2023 року розгляд матеріалів дисциплінарної перевірки №53 за скаргою Особа_1 відносно адвоката Особа_2 зупинено до набрання законної сили вироку суду або прийняття іншого остаточного рішення по кримінальному провадженню № Інформація_2, в рамках якого Особа_2 оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України (а.с.406-407).
- Відповідно до листів за вих. № 372 та № 373 від 15 вересня 2023 року, адвокат Особа_2 та Особа_1 були повідомленні про прийняття дисциплінарною палатою КДКА Донецької області протокольного рішення про зупинення розгляду матеріалів дисциплінарної перевірки №53 за скаргою Особа_1 відносно адвоката Особа_2, шляхом направлення вказаних листів на електронні адреси Скаржника та адвоката (а.с.408-411).
- Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Особа_1 звернувся до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури зі скаргою на протокольне рішення Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Донецької області від 09.09.2023 року про зупинення розгляду дисциплінарної перевірки відносно адвоката Особа_2.
- Розглянувши доводи Скаржника, ВКДКА вважає за можливе розглянути скаргу по суті.
- Листом за вих. № 209 від 30 січня 2024 року Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури витребувала у КДКА Донецької області матеріали дисциплінарної перевірки відносно адвоката Особа_2.
- Листом від 02 лютого 2024 року Голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилков С.В. доручив члену ВКДКА Особа_5 провести перевірку відомостей та фактів, які викладені у скарзі.
- 07 лютого 2023 року на адресу Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшли матеріали дисциплінарної перевірки стосовно адвоката Особа_2.
Короткий виклад позиції та доводів Скаржника до ВКДКА
- Скаржник не погоджується з прийнятим 09.09.2023 року дисциплінарною палатою КДКА Донецької області протокольним рішенням у дисциплінарній справі №53, вважає його незаконним та необґрунтованим.
- В обґрунтування своїх вимог зазначає, що КДКА Донецької області у оскаржуваному рішенні зробила висновки про пов’язаність дій дисциплінарного характеру, які вчинив Особа_2, з діями кримінально караними, які чинив Особа_2, і фактично переклала повноваження притягнення Особа_2 до дисциплінарної відповідальності на суд, який розглядатиме кримінальне провадження № Інформація_2.
- Скаржник зазначає, що ніяким чином рішення, яке буде прийняте за наслідками розгляду кримінального провадження в суді щодо Особа_2 не впливатиме на встановлені факти негативної поведінки дисциплінарного характеру адвоката під час здійснення своєї правничої допомоги. Таким чином, наявність кримінального провадження № Інформація_2 в рамках якого Особа_2 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, не являється, у разі наявності в його діях складу дисциплінарного проступку, перешкодою для вирішення питання щодо притягнення Особа_2 до дисциплінарної відповідальності в межах процедури, встановленої Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
- Скаржник просить скасувати рішення від 09.09.2023 року, винесене у дисциплінарній справі №53 Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури Донецької області, про зупинення розгляду дисциплінарної перевірки стосовно адвоката Особа_2 та направити справу для нового розгляду до КДКА Донецької області та зобов’язати КДКА Донецької області розглянути скаргу на адвоката Особа_2 про притягнення його до дисциплінарної відповідальності із наступним позбавленням права на заняття адвокатською діяльністю та виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України.
Обґрунтування підстав та мотивів прийнятого КДКА рішення
- 09 вересня 2023 року дисциплінарною палатою КДКА Донецької області проводився розгляд матеріалів дисциплінарної перевірки №53 за скаргою Особа_1 відносно адвоката Особа_2.
- Згідно витягу з протоколу №17/2023 онлайн-засідання дисциплінарної палати КДКА Донецької області доповідач Особа_4 запропонував зупинити розгляд матеріалів до вирішення питання у кримінальному провадженні.
- Отже, дисциплінарна палата КДКА Донецької області вирішила з метою проведення повної і всебічної перевірки обставин, викладених у скарзі, для з’ясування наявності чи відсутності в діях адвоката Особа_2 складу дисциплінарного проступку, зупинити розгляд матеріалів дисциплінарної перевірки №53 за скаргою Особа_1 відносно адвоката Особа_2 до набрання законної сили вироку суду, або прийняття остаточного рішення по кримінальному провадженню № Інформація_2, в рамках якого Особа_2 оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.
Нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню
- Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
- Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затверджене рішенням Ради адвокатів України від 30.08.2014 року № 120, з наступними змінами та доповненнями (далі – Положення №120).
- Регламент кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затверджений рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2013 року № 268, зі змінами та доповненнями (далі – Регламент КДКА регіону).
Мотиви та висновки ВКДКА
- Розглянувши доводи скарги на рішення дисциплінарної палати КДКА Донецької області від 09.09.2023 року про зупинення розгляду матеріалів дисциплінарної перевірки №53 за скаргою Особа_1 відносно адвоката Особа_2 до набрання вироку законної сили або прийняття іншого остаточного рішення по кримінальному провадженню № Інформація_2, в рамках якого Особа_2 оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України, зазначене у протоколі засідання дисциплінарної палати №17/2023, вивчивши матеріали перевірки, ВКДКА дійшла наступних висновків.
- Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність, адвоката може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з підстав, передбачених цим Законом. Частиною 2 цієї статті визначено, що дисциплінарне провадження – це процедура розгляду письмової скарги, яка містить відомості про наявність у діях адвоката ознак дисциплінарного проступку.
- Частиною 1 статті 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку.
- Відповідно до частини 2 статті 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», дисциплінарним проступком адвоката є: 1) порушення вимог несумісності; 2) порушення присяги адвоката України; 3) порушення правил адвокатської етики; 4) розголошення адвокатської таємниці або вчинення дій, що призвели до її розголошення; 5) невиконання або неналежне виконання своїх професійних обов’язків; 6) невиконання рішень органів адвокатського самоврядування; 7) порушення інших обов’язків адвоката, передбачених законом.
- Згідно частини 3 статті 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», не є підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності винесення судом або іншим органом рішення не на користь його клієнта, скасування або зміна судового рішення або рішення іншого органу, винесеного у справі, в якій адвокат здійснював захист, представництво або надавав інші види правової допомоги, якщо при цьому не було вчинено дисциплінарного проступку.
- Приписами частини 1 статті 36 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що право на звернення до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури із заявою (скаргою) щодо поведінки адвоката, яка може бути підставою для дисциплінарної відповідальності, має кожен, кому відомі факти такої поведінки.
- Відповідно до статті 37 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», дисциплінарне провадження складається з таких стадій: 1) проведення перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката; 2) порушення дисциплінарної справи; 3) розгляд дисциплінарної справи; 4) прийняття рішення у дисциплінарній справі.
- Процедуру здійснення дисциплінарного провадження на кожній із вказаних вище стадій врегульовано статтями 38, 39,40 і 41 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Положенням про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 120 від 30.08.2014 року, з відповідними змінами та доповненнями, Регламентом кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затвердженим рішенням Ради адвокатів України 17 грудня 2013 року № 268, зі змінами та доповненнями.
- Відповідно до ст. 28 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України № 120 від 30.08.2014 року (в редакції на час проведення перевірки), під час проведення перевірки член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури має право опитувати осіб, яким відомі обставини вчинення діяння, що має ознаки дисциплінарного проступку, отримувати за письмовим запитом від органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, керівників підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань, фізичних осіб необхідну для проведення перевірки інформацію.
- Статтею 29 цього Положення передбачено, що орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи, керівники підприємств, установ, організацій, громадських об’єднань, фізичні особи, яким надіслано запит члена дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, зобов’язані не пізніше десяти робочих днів з дня отримання запиту надати відповідну інформацію, копії документів. Відмова в наданні інформації на запит члена дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, копій документів, несвоєчасне або неповне надання інформації, надання інформації, що не відповідає дійсності, тягнуть за собою відповідальність, передбачену законом.
- Водночас, матеріали дисциплінарної перевірки не містять відомостей про те, що член дисциплінарної палати, який проводив перевірку, з метою проведення повної і всебічної перевірки обставин, викладених у скарзі звертався з будь-якими запитами до відповідних органів.
- Перевіряючи висновки КДКА регіону, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури враховує, що, згідно зі статтею 33 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Положенням № 120, дисциплінарним провадженням визнається процедура розгляду письмової скарги, яка містить відомості про наявність у діях адвоката ознак дисциплінарного проступку.
- Отже, визначальним при прийнятті рішення про порушення чи відмову у порушенні дисциплінарної справи відносно адвоката є встановлення наявності/відсутності у діях адвоката ознак дисциплінарного проступку.
- Статтею 30 Положення №120 передбачено, що заява (скарга) про дисциплінарний проступок адвоката, довідка та всі матеріали перевірки не пізніше тридцяти днів з дня початку перевірки подаються на розгляд дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. Перевищення зазначеного строку допускається виключно у виняткових випадках.
- З урахуванням того, що довідка, складена членом дисциплінарної палати КДКА Донецької області за результатами перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката, не містить дати її складання, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури позбавлена можливості перевірити чи було порушено встановлений строк для проведення перевірки.
- Разом з цим, згідно довідки за результатами перевірки обставин, викладених в скарзі Особа_1 відносно Особа_2, перевіряючий оцінивши доводи звернення та дослідивши долучені копії матеріалів кримінального провадження № Інформація_2 до скарги Особа_1, які на його думку повинні бути предметом перевірки та дослідження безпосередньо судом, запропонував членам дисциплінарної палати КДКА Донецької області з метою проведення повної і всебічної перевірки обставин, викладених у скарзі, для з’ясування наявності чи відсутності в діях адвоката Особа_2 складу дисциплінарного проступку, зупинити розгляд матеріалів дисциплінарної перевірки №53 за скаргою Особа_1 відносно адвоката Особа_2 до набрання законної сили вироку суду або прийняття остаточного рішення по кримінальному провадженню № Інформація_2, в рамках якого Особа_2 оголошено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України (а.с.405).
- Статтею 32 Положення №120 визначено, що дисциплінарна справа стосовно адвоката порушується за наявності в діях адвоката ознак дисциплінарного проступку.
- Як передбачено частиною 1 статті 21 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», під час здійснення адвокатської діяльності адвокат зобов`язаний: 1) дотримуватися присяги адвоката України та правил адвокатської етики; 2) на вимогу клієнта надати звіт про виконання договору про надання правової допомоги; 3) невідкладно повідомляти клієнта про виникнення конфлікту інтересів; 4) підвищувати свій професійний рівень; 5) виконувати рішення органів адвокатського самоврядування; 6) виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством та договором про надання правової допомоги.
- Відповідно до ст. 31 Положення №120, за результатами розгляду заяви (скарги) про дисциплінарний проступок адвоката, довідки та матеріалів перевірки дисциплінарна палата кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури не пізніше тридцяти днів з дня отримання матеріалів перевірки більшістю голосів членів палати, які беруть участь у її засіданні, вирішує питання про порушення або відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката. Перевищення зазначеного строку допускається виключно у виняткових випадках.
- Як вбачається з матеріалів перевірки, розгляд матеріалів дисциплінарної перевірки №53 за скаргою Особа_1 відносно адвоката Особа_2 був включений до порядку денного засідання дисциплінарної палати КДКА Донецької області 09.09.2023 року під № XIII.
- Зі змісту протоколу засідання дисциплінарної палати від 09.09.2023 року вбачається, що доповідач Особа_4 доповів результати проведеної перевірки та запропонував зупинити розгляд матеріалів до вирішення питання у кримінальному провадженні. За дану пропозицію члени дисциплінарної палати проголосували одноголосно.
- Регламентом КДКА регіону, а саме пунктом 7.7. передбачено, що розгляд питання, справи, віднесених до порядку денного засідання КДКА (Палати), може бути відкладений або зупинений у випадках:
− неявки на засідання учасників;
− необхідності витребування нових матеріалів;
− у разі необхідності проведення додаткової комісійної перевірки;
− залучення до участі у розгляді питання інших заінтересованих осіб;
− відсутності кворуму після задоволення відводу (самовідводу) члена (членів) комісії;
− з інших підстав, за рішенням КДКА.
У розгляді справи, яка має великий обсяг матеріалів, або неможливістю її розгляду за один день із інших причин, які КДКА (Палата) визнає поважними, у засіданні може бути оголошено перерву, але не більше ніж на три робочих дні.
- Таким чином, відповідно до зазначених вимог, КДКА регіону може зупинити розгляд питання, віднесеного до порядку денного засідання КДКА з інших підстав, за рішенням КДКА.
- Разом з цим, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури вважає, що протокольне рішення КДКА Донецької області від 09.00.2023 було прийнято з порушенням загальних вимог вмотивованості, законності та обґрунтованості виходячи з наступного.
- Так, під дисциплінарною відповідальністю адвоката слід розуміти особливий вид юридичної відповідальності, який застосовується до спеціального суб’єкту дисциплінарних правовідносин за вчинення дисциплінарного проступку, який проявляється в невиконанні чи неналежному виконанні адвокатом своїх професійних обов’язків; порушення вимог несумісності; порушення присяги адвоката України; порушення правил адвокатської етики; розголошення адвокатської таємниці або вчинення дій, що призвели до її розголошення; невиконання рішень органів адвокатського самоврядування; порушення інших обов’язків адвоката, передбачених законом, і встановлює застосування передбачених законом або нормами корпоративної етики заходів дисциплінарного впливу в закріпленому для цього процедурному порядку.
- Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури зауважує, що дисциплінарний орган у межах дисциплінарної справи не досліджує питання наявності чи відсутності вини адвоката Особа_2 у вчиненні кримінального правопорушення, а зобов’язаний надати оцінку обставинам наявності або відсутності вчинення ним дисциплінарного проступку в частині порушення ним норм професійної етики адвоката чи обов’язків, визначених Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
- Окрім цього, на відміну від кримінальної відповідальності дисциплінарна відповідальність має інші складові частини і застосовує різні стандарти доказування. Той факт, що відносно адвоката Особа_2 існує кримінальне провадження та органом досудового розслідування або судом по даному факту не прийнято остаточного рішення, не означає, що відповідним адвокатом не було вчинено ніяких дисциплінарних порушень, саме через різний характер обох типів відповідальності.
- Слід також зазначити, що кримінальне провадження не враховує конкретний дисциплінарний аспект неправомірної поведінки, а встановлює лише вину або її відсутність у вчиненні злочину.
- Для цілей дисциплінарного провадження факт закриття кримінального провадження у зв’язку із встановленням відсутності в діянні складу кримінального правопорушення або визнання особи винною у кримінальному правопорушенні не є вирішальним, оскільки встановлені фактичні обставини діяння оцінюються іншим органом, зокрема дисциплінарною палатою КДКА регіону, у межах іншої процедури, за іншим стандартом доказування і, можливо, за різної процесуальної поведінки учасників, що свідчить про наявність відмінностей між кримінальним та дисциплінарним провадженнями.
- Отже, дисциплінарна палата КДКА регіону була зобов’язана перевірити доводи скарги Особа_1 та з урахуванням матеріалів перевірки прийняти рішення відповідно до вимог статей 38, 39 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а не зупиняти розгляд матеріалів дисциплінарної перевірки.
- З огляду на вищевикладене, керуючись статтею 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –
ВИРІШИЛА:
- Скаргу Особа_1 – задовольнити частково.
- Рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Донецької області від 09 вересня 2023 року про зупинення розгляду матеріалів дисциплінарної перевірки за скаргою Особа_1 відносно адвоката Особа_2, – скасувати.
Матеріали перевірки повернути до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Донецької області.
Відповідно до ч. 7 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.
Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури С.В. Вилков
Секретар засідання Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури Ю.І. Клечановська