Рішення ВКДКА № V-016/2023 від 26.05.2023 року за скаргою на дії Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області за результатами розгляду його скарги від 14.09.2022 року відносно адвоката

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № V-016/2023

 26 травня 2023 року
м. Київ

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В., заступників голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Місяця А.П. та Крупнової Л.В., секретаря засідання Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури – Клечановської Ю.І., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Василевської О.А., Котелевської К.В., Приходька О.І., Темнохудової З.В., Прокопчука О.М., Мягкого А.В., Ульчака Б.І., Одновола В.К., Соботника В.Й., Подольної Т.А., Чернобай Н.Б., Дуліч Т.В., Пшеничного О.Л., Волчо В.В., Притули О.Б., Тарасової А.М., Дімчогло М.І., Дроботущенко Т.О., Лучковського В.В., Усманова М.А., Кузьмінського О.О., розглянувши у відкритому засіданні, дистанційно – в режимі відеоконференції, скаргу Особа_1 на дії Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області за результатами розгляду його скарги від 14.09.2022 року відносно адвоката Особа_2, –

ВСТАНОВИЛА:

Процедура розгляду, що передувала прийняттю рішення КДКА, та процедура розгляду скарги у ВКДКА

  1. Особа_1 звернувся до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області із скаргою від 14 вересня 2022 року на поведінку адвоката Особа_2.
  2. 10 квітня 2023 року за вхід. №18833 до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшла скарга Особа_1 на дії Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області за результатами розгляду його скарги від 14.09.2022 року відносно адвоката Особа_2.
  3. Листом за вих. № 562 від 14 квітня 2023 року ВКДКА витребувала у КДКА Київської області інформацію за скаргою.
  4. 21 квітня 2023 року за вхід. №1883 до ВКДКА надійшов лист від КДКА Київської області від 21 квітня 2023 року за вих. №381, яким повідомлялося, що 19.04.2023 року матеріали справи за скаргою Особа_1 стосовно адвоката Особа_2 було передано до ВКДКА (вхідний номер 18877 від 19.04.2023 року), для скерування даної скарги до КДКА іншого регіону.
  5. Листом за вих. №615 від 27 квітня 2023 року Голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури доручив члену ВКДКА Особа_3 провести перевірку відомостей та фактів, які викладені у скарзі Особа_1 на дії Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області за результатами розгляду його скарги від 14.09.2022 року відносно адвоката Особа_2.

Короткий виклад позиції та доводів Скаржника

  1. Скаржник зазначає, що звернувся до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області зі скаргою від 14 вересня 2022 року на поведінку адвоката Особа_2.
  2. Станом на момент подання скарги до ВКДКА, по проходженню шести місяців після подання скарги до КДКА Київської області, його не повідомлено про результати розгляду скарги, рішення КДКА по суті скарги не отримано.
  3. Вважає, що КДКА Київської області допускає протиправну бездіяльність щодо не розгляду скарги відносно поведінки адвоката Особа_2, ігноруючи строки, визначені Положенням та Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
  4. У зв’язку із цим, просить ВКДКА вжити відповідних заходів реагування з метою сприяння отримання рішення за результатами розгляду поданої скарги; винних осіб, членів дисциплінарної палати, голову КДКА, притягнути до дисциплінарної відповідальності.

Встановлені фактичні обставини

  1. Скаржник звернувся до КДКА Київської області із скаргою від 14 вересня 2022 року на поведінку адвоката Особа_2.
  2. Листом за вих. № 381 від 21.04.2023 року КДКА Київської області повідомила ВКДКА наступне.
  3. 19 квітня 2023 року до порядку денного засідання дисциплінарної палати КДКА Київської області було включено розгляд скарги та матеріалів перевірки за скаргою Особа_1 стосовно адвоката Особа_2 (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № Інформація_1, видане Київською обласною КДКА), який обліковується у Раді адвокатів Київської області.
  4. Розгляду вказаного питання передували засідання дисциплінарної палати КДКА Київської області від 30.11.2022 року, 21.12.2022 року та від 25.01.2023 року, на яких були подані, розглянуті та задоволені заяви про самовідвід наступних членів палати: Особа_4, Особа_5, Особа_6, Особа_7 та Особа_8.
  5. В подальшому проведення перевірки за вищевказаною скаргою було доручено члену дисциплінарної палати КДКА Київської області Особа_9, який в ході здійснення перевірки дійшов висновку про наявність підстав для свого самовідводу, у зв’язку з чим склав відповідну довідку, в якій заявлено про неможливість подальшого проведення перевірки та самовідвід.
  6. 19.04.2023 року на засіданні дисциплінарної палати КДКА Київської області заяву про самовідвід члена дисциплінарної палати КДКА Київської області Особа_9 задоволено.
  7. Оскільки 6 з 10 членів ДП КДКА Київської області подали заяви про самовідвід, які були задоволені, відсутній кворум для розгляду вказаного питання.
  8. У зв’язку з цим, 19.04.2023 року матеріали справи за скаргою Особа_1 стосовно адвоката Особа_2 було передано до ВКДКА (вхід. № 18877 від 19.04.2023 року), для скерування даної скарги до КДКА іншого регіону.

Нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню

  1. Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» від 05 липня 2012 року №5076-VI.
  2. Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затверджене рішення Ради адвокатів України від 30.08.2014 року № 120 із змінами та доповненнями.
  3. Регламент кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затверджений рішенням Ради адвокатів України № 268 від 17 грудня 2013 року зі змінами та доповненнями.

Мотиви та висновки ВКДКА

  1. Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, вирішуючи скаргу по суті, дослідивши обставини, на які посилається Скаржник, встановила наступне.
  2. Відповідно до ст. 30 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 30.08.2014 року № 120 із змінами та доповненнями, (далі – Положення), заява (скарга) про дисциплінарний проступок адвоката, довідка та всі матеріали перевірки не пізніше тридцяти днів з дня початку перевірки подаються на розгляд дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. Перевищення зазначеного строку допускається виключно у виняткових випадках.
  3. В свою чергу, ст. 31 Положення визначає, що за результатами розгляду заяви (скарги) про дисциплінарний проступок адвоката, довідки та матеріалів перевірки дисциплінарна палата кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури не пізніше тридцяти днів з дня отримання матеріалів перевірки більшістю голосів членів палати, які беруть участь у її засіданні, вирішує питання про порушення або відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката. Перевищення зазначеного строку допускається виключно у виняткових випадках.
  4. Стаття 33 Положення закріплює, що рішення про порушення дисциплінарної справи з визначенням місця, дня і часу її розгляду чи про відмову в порушенні дисциплінарної справи надсилається засобами поштового зв’язку або електронною поштою, або вручається під розписку адвокату та особі, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення. До рішення про порушення дисциплінарної справи, яке надсилається або вручається адвокату, додається довідка члена дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, складена за результатами перевірки.
  5. Стаття 39 Положення визначає, що дисциплінарна справа стосовно адвоката має бути розглянута дисциплінарною палатою кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури не пізніше тридцяти днів з дня її порушення. До строку розгляду дисциплінарної справи не включається і перебіг строків зупиняється на термін хвороби чи відпустки адвоката, стосовно якого порушено дисциплінарне провадження, а також термін, на який розгляд справи було зупинено.
  6. Станом на 19.04.2023 року, тобто по проходженню семи місяців після подання Особа_1 до КДКА Київської області скарги від 14.09.2022 року, скарга Особа_1 про дисциплінарний проступок адвоката Особа_2, довідка та всі матеріали перевірки так і не були подані на розгляд дисциплінарної палати КДКА Київської області.
  7. ВКДКА звертає увагу на важливості своєчасного розгляду дисциплінарних скарг та дотримання відповідних строків на кожній стадії дисциплінарного провадження, з урахуванням положень ч. 2 ст. 35 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», згідно якої адвокат може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності протягом року з дня вчинення дисциплінарного проступку.
  8. ВКДКА вважає, що КДКА Київської області всупереч строкам, встановленим Положенням про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, безпідставно та затягуючи час не вчиняла передбачених законодавством дій для розгляду скарги Особа_1 відносно адвоката Особа_2 у строки, передбачені законодавством.
  9. Стосовно вимоги Скаржника притягнути до дисциплінарної відповідальності винних осіб, членів дисциплінарної палати, голову КДКА, ВКДКА зазначає, що відповідно до ч. 4 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» до компетенції ВКДКА не належить розгляд скарг щодо поведінки адвокатів. Процедура притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності врегульована Розділом VI Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
  10. Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –
ВИРІШИЛА:
  1. Скаргу Особа_1 на дії Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області за результатами розгляду його скарги від 14.09.2022 року відносно адвоката Особа_2, – задовольнити частково.

Відповідно до ч. 7 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржено до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                     С.В. Вилков

Секретар засідання Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                     Ю.І. Клечановська