Рішення ВКДКА № VIII-009/2024 від 29.08.2024 року за скаргою на бездіяльність Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області щодо нерозгляду скарги від 18.12.2023 року відносно адвоката

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № VIII-009/2024

29 серпня 2024 року
м. Київ

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі Голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В., Заступників Голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Місяця А.П. та Крупнової Л.В., секретаря засідання Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури – Клечановської Ю.І., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Василевської О.А., Котелевської К.В., Темнохудової З.В., Прокопчука О.М., Одновола В.К., Мягкого А.В., Приходька О.І., Ульчака Б.І., Чернобай Н.Б., Подольної Т.А., Дуліч Т.В., Пшеничного О.Л., Притули О.Б., Тарасової А.М., Лучковського В.В., Соботника В.Й., Волчо В.В., Усманова М.А., Кузьмінського О.О., Дроботущенко Т.О., розглянувши у відкритому засіданні, дистанційно – в режимі відеоконференції, скаргу Особа_1 на бездіяльність Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області щодо нерозгляду його скарги від 18.12.2023 року відносно адвоката Особа_2, –

ВСТАНОВИЛА:

Процедура розгляду скарги

  1. 24.04.2024 року за вхід. № 21700 до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшла скарга Особа_1 на бездіяльність Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області щодо нерозгляду його скарги від 18.12.2023 року відносно адвоката Особа_2.
  2. Листом за вих. № 895 від 01.05.2024 року Голова ВКДКА Особа_3 направив Голові Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області Особа_4 листа з проханням направити матеріали, що були взяті до уваги комісією щодо нерозгляду скарги Особа_1 відносно адвоката Особа_2, та надати інформацію щодо дій, які були здійснені КДКА Дніпропетровської області в межах розгляду зазначеної скарги.
  3. Листом за вих. № 930 від 03.05.2024 року Голова ВКДКА Особа_3 доручив члену ВКДКА Особа_5 провести перевірку відомостей та фактів, які викладені у скарзі Особа_1 на бездіяльність Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області щодо нерозгляду його скарги від 18.12.2023 року відносно адвоката Особа_2.
  4. Листом за вих. № 1685 від 05.08.2024 року Голові Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області Особа_4 повторно направлено листа з проханням направити матеріали, що були взяті до уваги комісією щодо нерозгляду скарги Особа_1 відносно адвоката Особа_2, та надати інформацію щодо дій, які були здійснені КДКА Дніпропетровської області в межах розгляду зазначеної скарги.
  5. 28.08.2024 року до ВКДКА надійшли матеріали дисциплінарного провадження щодо адвоката Особа_2. У вказаних матеріалах відсутні протоколи засідань дисциплінарної палати КДКА Дніпропетровської області.

Короткий виклад позиції та доводів Скаржника

  1. Особа_1 зазначає, що 18.12.2023 року звернувся до КДКА Дніпропетровської області зі скаргою на дії адвоката Особа_2.
  2. Зазначає, що подану ним 18.12.2023 року скаргу до цього часу не розглянули. ЇЇ розгляд декілька разів поспіль відкладався з невідомих причин. В доступі до матеріалів перевірки скарги йому було відмовлено, навіть в можливості отримати скан-копії документів на його електронну адресу.
  3. Вказує, що згідно нормативних документів НААУ заява (скарга) про дисциплінарний проступок адвоката, довідка та всі матеріал перевірки не пізніше тридцяти днів з дня початку перевірки подаються на розгляд дисциплінарної палати КДКА. Перевищення зазначеного строку допускається виключно у виняткових випадках.
  4. Подальша триваюча бездіяльність КДКА Дніпропетровської області щодо розгляду його скарги підриває авторитет органів адвокатури України та заохочує безкарністю інших недоброчесних осіб не дотримуватися вимог нормативних документів НААУ.
  5. Особа_1 просить ВКДКА взяти на особистий контроль розгляд його скарги на адвоката Особа_2 та з’ясувати реальну поважність причин постійного відкладення її розгляду КДКА Дніпропетровської області. Забезпечити йому ознайомлення з отриманими за цей час документами щодо матеріалів перевірки скарги. Розглянути питання про притягнення Особа_2 до дисциплінарної відповідальності за можливе вчинення дисциплінарного проступку. Забезпечити йому участь в розгляді скарги на адвоката Особа_2, в якому він бажає прийняти участь особисто (має технічну можливість її здійснення в режимі відеоконференції зі шпиталю).

Встановлені фактичні обставини

  1. 18.12.2024 року за вхід. № 1294/1а до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області надійшла скарга Особа_1 на дії адвоката Особа_2, в якій він просив притягнути останню до дисциплінарної відповідальності.
  2. У поданій скарзі Скаржник заначив, що у Суд_1 розглядається цивільна справа № Інформація_1 про виселення з єдиного житла його колишньої дружини Особа_6, її матері Особа_7 та їх спільної доньки Особа_8. У вказаній квартирі також мешкає і він, відповідно до договору оренди однієї кімнати. У дані справі інтереси позивача ТОВ «Особа_9» на протязі тривалого часу представляє адвокат Особа_2. Розуміючи, що тільки законними методами швидко отримати і продати їх квартиру не вдається, пані Особа_2, намагаючись досягти бажаної мети – отримати їх квартиру, свідомо подала до Суд_1 ще два аналогічні позови про виселення до Особа_6. Скаржник вважає, що подання адвокатом Особа_2 в інтересах позивача до суду кількох заяв з тих самих підстав, є очевидним зловживанням нею процесуальними правами, метою яких є маніпуляція автоматизованим розподілом справ між суддями.
  3. 20.12.2023 року Голова дисциплінарної палати КДКА Дніпропетровської області Особа_10 надав доручення члену дисциплінарної палати Особа_11 для проведення перевірки відомостей, викладених у скарзі Особа_1.
  4. 15.01.2024 року член дисциплінарної палати КДКА Дніпропетровської області Особа_11 надіслав адвокату Особа_2 повідомлення про проведення перевірки, додавши копію скарги та доручення, а також запропонував адвокату надати комісії свої письмові пояснення.
  5. До Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області надійшли письмові пояснення адвоката Особа_2 від 19.01.2024 року за вих. № 19/01.
  6. 001.4.2024 року членом дисциплінарної палати КДКА Дніпропетровської області Особа_11 складено довідку за результатами проведеної перевірки.
  7. 04.04.2024 року рішенням дисциплінарної палати КДКА Дніпропетровської області № 17/ДПВ-24 відмовлено в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката Особа_2.
  8. В матеріалах справи наявна копія листа за вих. № 891/13 від 09.04.2024 року про направлення Особа_1 копії рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області № 17/ДПВ-24 про відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката Особа_2.

Нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню

  1. Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури утворюється з метою, зокрема, вирішення питань щодо дисциплінарної відповідальності адвокатів.
  2. Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 50 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» голова кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури організовує і забезпечує ведення діловодства кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
  3. У відповідності до п. 4 ч. 5 ст. 50 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» до повноважень кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури належить, зокрема, здійснення дисциплінарного провадження стосовно адвокатів.
  4. Згідно ч. 5 ст. 50 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність» у передбачених цим Законом випадках повноваження кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури здійснює її кваліфікаційна або дисциплінарна палата.
  5. Відповідно до п. 4.8. Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затвердженого рішенням Ради адвокатів України №268 від 17.12.2013 року, зі змінами, до компетенції дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури відноситься розгляд заяв (скарг) громадян, поданих на адвокатів; вирішення питання про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності, розгляд порушених з цих питань справ.
  6. Частиною 1 ст. 36 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що право на звернення до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури із заявою (скаргою) щодо поведінки адвоката, яка може бути підставою для дисциплінарної відповідальності, має кожен, кому відомі факти такої поведінки.
  7. Вимоги до скарги визначені у статті 14 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 30.08.2014 року № 120, із змінами та доповненнями (далі – Положення).
  8. Відповідно до ст. 21 Положення заява (скарга), яка відповідає вимогам до заяви (скарги) і може мати наслідком дисциплінарну відповідальність адвоката, реєструється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури та не пізніше трьох днів з дня її надходження передається до дисциплінарної палати для перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката.
  9. Статтею 37 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено стадії дисциплінарного провадження: 1) проведення перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката; 2) порушення дисциплінарної справи; 3) розгляд дисциплінарної справи; 4) прийняття рішення у дисциплінарній справі.
  10. Статтею 38 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що заява (скарга) щодо поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, реєструється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури та не пізніше трьох днів з дня її надходження передається до дисциплінарної палати. Член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за дорученням голови палати проводить перевірку відомостей, викладених у заяві (скарзі), та звертається до адвоката для отримання письмового пояснення по суті порушених питань. За результатами перевірки відомостей членом дисциплінарної палати кваліфікаційно- дисциплінарної комісії адвокатури складається довідка, яка має містити викладення обставин, виявлених під час перевірки, висновки та пропозиції щодо наявності підстав для порушення дисциплінарної справи. Заява (скарга) про дисциплінарний проступок адвоката, довідка та всі матеріали перевірки подаються на розгляд дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
  11. Відповідно до ст. 24 Положення, голова дисциплінарної палати кваліфікаційно- дисциплінарної комісії адвокатури не пізніше трьох днів з дня надходження заяви (скарги) на дії адвоката, доручає одному із членів дисциплінарної палати провести перевірку відомостей, викладених у заяві (скарзі).
  12. Згідно вимог статті 26 Положення, член дисциплінарної палати кваліфікаційно- дисциплінарної комісії адвокатури, який проводить перевірку, протягом трьох днів з дати отримання ним доручення голови палати, звертається до адвоката з повідомленням про проведення щодо нього перевірки для отримання письмового пояснення адвоката по суті порушених питань із зазначенням строку його надання. У разі ненадання адвокатом пояснення по суті порушених питань на запит члена дисциплінарної палати, який проводить перевірку, в межах визначеного строку, справа розглядається за наявними в ній матеріалами.
  13. У статті 30 Положення зазначено, що заява (скарга) про дисциплінарний проступок адвоката, довідка та всі матеріали перевірки не пізніше тридцяти днів з дня початку перевірки подаються на розгляд дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. Перевищення зазначеного строку допускається виключно у виняткових випадках.
  14. Відповідно до ст. 39 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» за результатами розгляду заяви (скарги) про дисциплінарний проступок адвоката, довідки та матеріалів перевірки дисциплінарна палата кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури більшістю голосів членів палати, які беруть участь у її засіданні, вирішує питання про порушення або відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката.
  15. Відповідно до ст. 31 Положення, за результатами розгляду заяви (скарги) про дисциплінарний проступок адвоката, довідки та матеріалів перевірки дисциплінарна палата кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури не пізніше тридцяти днів з дня отримання матеріалів перевірки більшістю голосів членів палати, які беруть участь у її засіданні, вирішує питання про порушення або відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката. Перевищення зазначеного строку допускається виключно у виняткових випадках.
  16. Статтею 33 Положення передбачено, що рішення про порушення дисциплінарної справи з визначенням місця, дня і часу її розгляду чи про відмову в порушенні дисциплінарної справи надсилається засобами поштового зв’язку або електронною поштою, або вручається під розписку адвокату та особі, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
  17. Відповідно до п. 1 ч. 4 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури розглядає скарги на рішення, дії чи бездіяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури.

Мотиви та висновки ВКДКА

  1. Перевіривши доводи скарги та надані матеріали, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури встановила наступне.
  2. 18.12.2023 року до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області надійшла скарга Особа_1 на дії адвоката Особа_2.
  3. Відповідно до ст. 24 Положення, голова дисциплінарної палати кваліфікаційно- дисциплінарної комісії адвокатури не пізніше трьох днів з дня надходження заяви (скарги) на дії адвоката, доручає одному із членів дисциплінарної палати провести перевірку відомостей, викладених у заяві (скарзі).
  4. На виконання вимог ст. 24 Положення, 12.2023 року Голова дисциплінарної палати КДКА Дніпропетровської області Особа_10 надав доручення члену дисциплінарної палати Особа_11 для проведення перевірки відомостей, викладених у скарзі Особа_1.
  5. Відповідно до ч. 1 ст. 38 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» заява (скарга) щодо поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, реєструється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури та не пізніше трьох днів з дня її надходження передається до дисциплінарної палати.
  6. Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за дорученням голови палати проводить перевірку відомостей, викладених у заяві (скарзі), та звертається до адвоката для отримання письмового пояснення по суті порушених питань.
  7. Також у ст. 26 Положення визначено, що член дисциплінарної палати, який проводить перевірку, протягом трьох днів з дати отримання ним доручення голови палати, звертається до адвоката з повідомленням про проведення щодо нього перевірки для отримання письмового пояснення адвоката по суті порушених питань із зазначенням строку його надання.
  8. 20.12.2023 року члену дисциплінарної палати Особа_11 надано доручення для проведення перевірки відомостей, викладених у скарзі Особа_1.
  9. В порушення вимог статті 26 Положення, член дисциплінарної палати КДКА Дніпропетровської області Особа_11 надіслав адвокату Особа_2 повідомлення про проведення перевірки лише 15.01.2024 року.
  10. Статтею 30 Положення передбачено, що заява (скарга) про дисциплінарний проступок адвоката, довідка та всі матеріали перевірки не пізніше тридцяти днів з дня початку перевірки подаються на розгляд дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. Перевищення зазначеного строку допускається виключно у виняткових випадках.
  11. Згідно ст. 31 Положення, за результатами розгляду заяви (скарги) про дисциплінарний проступок адвоката, довідки та матеріалів перевірки дисциплінарна палата кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури не пізніше тридцяти днів з дня отримання матеріалів перевірки більшістю голосів членів палати, які беруть участь у її засіданні, вирішує питання про порушення або відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката. Перевищення зазначеного строку допускається виключно у виняткових випадках.
  12. 04.04.2024 року рішенням дисциплінарної палати КДКА Дніпропетровської області № 17/ДПВ-24 відмовлено в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката Особа_2.
  13. Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Дніпропетровської області значно перевищила строк розгляду скарги Особа_1, оскільки скарга до КДКА надійшла 18.12.2023 року, а рішення про відмову в порушенні дисциплінарної справи ухвалено лише 04.04.2024 року.
  14. Відповідно до ч. 2 ст. 39 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» рішення про порушення дисциплінарної справи з визначенням місця, дня і часу її розгляду чи про відмову в порушенні дисциплінарної справи надсилається або вручається під розписку адвокату та особі, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення.
  15. В матеріалах справи наявна копія листа за вих. № 891/13 від 09.04.2024 року про направлення Особа_1 копії рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області № 17/ДПВ-24 про відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката Особа_2. Разом з тим, в матеріалах справи відсутні докази направлення такого листа Особа_1 засобами Укрпошти чи електронної пошти.
  16. Щодо вимоги Особа_1 про забезпечення його участі у розгляді скарги на адвоката Особа_2 та ознайомлення з матеріалами перевірки слід зазначити наступне.
  17. Пунктом 6.4.1. Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2013 року № 268, з послідуючими змінами, учасниками засідання КДКА (Плати) є особи, відносно яких розглядається чи вирішується питання, та особи, звернення яких або питання стосовно яких включені до порядку денного засідання, їх представники та інші особи, запрошені для участі у засіданні КДКА (Палати) у випадках, передбачених законодавством України, Положенням про КДКА або цим Регламентом.
  18. Пунктом 6.4.3. Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону передбачено, що особи, відносно яких КДКА (Палата) розглядає питання, мають право знайомитися з матеріалами, наявними відносно них у КДКА.
  19. Щодо вимоги Особа_1 розглянути питання про притягнення Особа_2 до дисциплінарної відповідальності за можливе вчинення дисциплінарного проступку, ВКДКА зазначає, що відповідно до ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» її завданням є розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури. Відповідно до Закону, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури не має повноважень притягувати адвоката до дисциплінарної відповідальності за результатами розгляду скарг на дії чи бездіяльність КДКА регіону.
  20. Станом на день розгляду скарги у ВКДКА, КДКА Дніпропетровської області розглянула скаргу Особа_1 на дії адвоката Особа_2 та прийняла відповідне рішення за результатами розгляду такої скарги.
  21. У випадку незгоди з рішенням дисциплінарної палати КДКА Дніпропетровської області від 04.04.2024 року № 17/ДПВ-24 про відмову в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката Особа_2, існує процедура його оскарження.
  22. Керуючись статтею 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –
ВИРІШИЛА:
  1. Скаргу Особа_1 на бездіяльність Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Дніпропетровської області щодо нерозгляду його скарги від 18.12.2023 року відносно адвоката Особа_2, – задовольнити частково.

Відповідно до ч. 7 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної
 комісії адвокатури                         С.В. Вилков

Секретар засідання Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                         Ю.І. Клечановська