У разі надходження до КДКА скарги на адвоката про вчинення ним порушень, в ході розгляду дисциплінарної справи також мають враховуватися данні про порушення Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України, подані Вищою школою адвокатури.
На цей нюанс дисциплінарної процедури звернув увагу голова ВКДКА Сергій Вилков під час вебінарів для адвокатів Івано-Франківської та Запорізької областей, які проходили відповідно у четвер, 2 листопада, та в суботу, 4 листопада.
Захід був присвячений темі «Виконання окремих професійних обов’язків адвоката в розрізі дисциплінарної практики. Узагальнення дисциплінарної практики».
Спікер нагадав, що відповідно до ст. 21 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», обов’язками адвоката зокрема є дотримання ПАЕ, підвищення свого професійного рівня, виконання рішень органів адвокатського самоврядування.
Також згідно з ПАЕ адвокат має постійно підвищувати свій професійний рівень та кваліфікацію (ст.11) та зобов’язаний виконувати законні рішення органів адвокатського самоврядування, прийняті в межах їх компетенції, (ст. 12).
Рішенням від 03.07.2021 №63 Рада адвокатів України затвердила Порядок підвищення кваліфікації адвокатів. Тож його дотримання і виконання є обов’язком адвоката, в тому числі щодо виконання рішень органів адвокатського самоврядування.
Водночас, порушення ПАЕ, невиконання або неналежне виконання своїх професійних обов’язків, а також невиконання рішень органів адвокатського самоврядування згідно з ч. 2 ст. 34 Закону є дисциплінарним проступком адвоката.
За загальним правилом, всі адвокати зобов’язані підвищувати кваліфікацію адвоката на рівні 10 годин на рік (молоді, до трьох років – 16). Особиста картка обліку залікових балів ведеться Вищою школою адвокатури. Порядок підвищення кваліфікації адвокатів окремо передбачає обов’язок ВША інформувати ради адвокатів регіонів та КДКА про факти відсутності достатньої кількості балів в залікових картках, – звернув увагу голова ВКДКА. – І у разі надходження скарги на такого адвоката про вчинення ним певних порушень, КДКА при розгляді справи має також врахувати дані ВША.
С.Вилков пояснив, що дана норма п. 23 Порядку має застосовуватися у контексті абз. 2 ч. 1 ст. 41 Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність, згідно з яким під час обрання виду дисциплінарного стягнення враховуються обставини вчинення проступку, його наслідки, особа адвоката та інші обставини. Водночас, якщо не підвищення адвокатом професійного рівня (кваліфікації) саме по собі є предметом дисциплінарної скарги, то даний факт має розглядатися КДКА як дисциплінарний проступок, за який застосовується дисциплінарне стягнення.
Невиконання адвокатом обов’язку підвищувати свій професійний рівень є триваючим дисциплінарним проступком, що відповідає позиції Верховного Суду, – також нагадав очільник ВКДКА.
06.11.2023