Олександр Дроздов розкрив практичні аспекти Ratio decidendi, як запоруки надання правничої допомоги

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

ВКДКА-seminar-dlia-advokativ-rivne

Чи необхідна допомога адвоката для справедливості судового розгляду, – це питання має визначатися на основі конкретних фактів, таких як важливість того, що поставлено на карту для позивача, складність відповідного закону, а також здатність заявника ефективно представляти себе.

На окремі аспекти застосування Європейським судом з прав людини та національними судами положень статті 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод звернув увагу голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Олександр Дроздов під час семінару для адвокатів. Захід з підвищення кваліфікації, який організувала ВКДКА, проходив 23 листопада у Рівному у приміщенні Національного університету водного господарства та природокористування.

Розглядаючи Ratio decidendi, як запоруку надання ефективної правничої допомоги, О.Дроздов проаналізував правові висновки, висловлені ЄСПЛ у низці рішень, які з урахуванням положень національного законодавства виступають джерелом права для українських суддів.

Зокрема, у питанні обов’язкової участі адвоката в цивільних спорах, експерт нагадав нещодавнє рішення «Бартая проти Грузії» (заява № 10978/06), де ЄСПЛ встановив, що перевірці підлягають два аспекти:

– чи була влада сумлінною в інформуванні заявників про слухання та чи можна вважати, що вони відмовилися від свого права виступати в суді;

– чи дало внутрішнє законодавство належні засоби для забезпечення нового змагального слухання, як тільки сторона дізналася про винесене рішення.

Хоча Конвенція не передбачає обов’язковості юридичного представництва в цивільному судочинстві, проте, коли сторона просить перенести слухання на підставі відсутності адвоката, стверджуючи, що це є завадою для захисту, очікується, що національний суд розгляне прохання й відреагує на нього. Питання про те, чи необхідна допомога адвоката для справедливості судового розгляду, визначається на основі конкретних фактів, таких як важливість того, що поставлено на карту для позивача, складність відповідного закону, а також здатність заявника ефективно представляти себе.

Очільник ВКДКА звернув увагу, що з урахуванням даної позиції 21 вересня цього року спільною резолюцією рад суддів, адвокатури та прокурорів «Професійна етика правосуддя» було запроваджено необхідність узгодження в суді графіків засідань: «З метою забезпечення кожному захисту його прав, свобод та інтересів упродовж розумних строків та уникнення порушень статті 6 Конвенції рекомендовано суддям організовувати розгляд судових справ у межах чинного процесуального законодавства, а також затверджувати після обговорення зі сторонами, ураховуючи їх зайнятість, та фіксувати графіки засідань, встановлювати відповідні строки для виконання процесуальних дій».

Участь у заході також взяли член ВКДКА від Рівненської області Олег Прокопчук, який розповів про особливості надання правничої допомоги в кримінальних провадженнях, які містять відомості, що становлять державну таємницю, а також керівник секретаріату ВКДКА Віктор Вовнюк. Доповідь останнього була присвячена практичним питанням застосування Правил адвокатської етики.

За результатами проведення семінару адвокати отримали сертифікати про підвищення кваліфікації.