Перспективи реформування адвокатури оцінив Олександр Дроздов

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

media-share-0-02-04-492929bcc742daa399d780f77ce307e50d58691dac45c44eeb4bead0121256cc-684dc41c-9751-4c25-b188-f3a585d342fd

У разі прийняття закону про адвокатуру у редакції, запропонованій проектом № 9055, Україна позбудеться навіть сподівань на незалежні судову владу та адвокатуру, а громадяни будуть позбавлені конституційного права на ефективну професійну правничу допомогу.

На цьому наголосив голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Олександр Дроздов під час виступу на конференції «Адвокатура: минуле, сучасне, майбутнє», що днями проходила в Національному університеті «Одеська юридична академія».

Він навів окремі положення законопроекту, які є найбільш кричущими з огляду посягання на права людини та основоположні свободи, зокрема:

– доповнення КПК нормами про зловживання адвокатом процесуальними правами та позбавлення у зв’язку з цим права на заняття адвокатською діяльністю за ініціативою суду;

– спеціальна процедура проведення обшуку адвоката;

– позбавлення адвоката статусу спеціального суб’єкта у кримінальному провадженні, зокрема, шляхом спрощення процедури повідомлення про підозру;

– обмеження прав адвокатів, які уклали трудовий договір з особою, яка не є адвокатським бюро або об’єднанням, або ж з органами державної влади та місцевого самоврядування;

– преференції у доступі до професії лише прокурорам та суддям;

– запровадження так званих адвокатів–держслужбовців.

Наведене безумовно потягне за собою чисельні звернення як до національних судових інституцій, так і до відповідних міжнародних судових установ, органів міжнародних організацій, членом або учасником яких є Україна, зокрема, до Європейського суду з прав людини, – переконаний очільник ВКДКА.

Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова зауважила, що законопроект №9055 містить велику кількість ризиків — від втрати прав та гарантій адвокатської діяльності через обмежений інструментарій захисту, обмеження конституційних прав громадян на правничу допомогу, обмеження доступу громадян до професії адвокати. При цьому законопроект 9055 сповнений корупційними ризиками. Згодом Комітет ВР з питань запобігання і протидії корупції визнав корупціогенним проект Закону №9055 «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Рішення було ухвалене під час засідання комітету 21 листопада 2018 року.

Участь у конференції «Адвокатура: минуле, сучасне, майбутнє» також взяли президент Національного університету «Одеська юридична академія», народний депутат Сергій Кивалов, автор альтернативного законопроекту №9055-1, народний депутат Валерій Писаренко, голова НААУ РАУ Лідія Ізовітова, керівництво органів адвокатського самоврядування Одеської області, правникіи-науковці академії та юристи-практики.