Згідно з КПК захисник користується процесуальними правами підозрюваного, обвинуваченого, захист якого він здійснює. Тому обмеження на законодавчому рівні можливостей адвокатів, аби зробити кримінальний процес більш ефективним, насправді негативно вплине на рівень захисту прав громадян.
На це звернув увагу голова ВКДКА Сергій Вилков під час виступу на круглому столі «Чи не забагато прав у адвоката?», який проходив сьогодні, 29 серпня, у Києві.
Приводом для обговорення цього питання на круглому столі, організованому Комітетом захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності при Національній асоціації адвокатів України, стали озвучені в Офісі Президента ідеї внесення змін до КПК, які розширять можливості для роботи слідчих і прокурорів та унеможливлять зловживання правами стороною захисту.
С.Вилков нагадав, що Кримінальний процесуальний кодекс з часу ухвалення у 2012 році зазнав більше шістдесяти змін. «І ці зміни не зачіпали питань оптимізації, покращення чи звуження можливостей сторони захисту. Можливо тому, що у законі було вдало обрано загальний підхід, за яким захисник користувався правами клієнта, – зауважив він. – Тож спроби обмежити права адвоката на законодавчому рівні, аби пришвидшити кримінальний процес або збільшити кількість справ, доведених стороною обвинувачення до суду, є хибним шляхом. У такому випадку фактично звузяться можливості використання обвинуваченим юридичної допомоги, що є одним із елементів права на справедливий суд, гарантованого Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод».
«Адвокати зловживають правами, затягують розгляд кримінальних справ?.. Насправді адовокатів убивають за активну фахову позицію, яка очевидно комусь заважає!, – наголосив очільник ВКДКА. – Давайте пригадаємо справу про вбивство нашого колеги Юрія Грабовського, у якій за три роки вже було проведено близька двохсот засідань. Суди переносять засідання, а винні і досі не покарані. Чи є тут адвокати проблемою? Навпаки, ми зацікавлені у якнайшвидшому завершенні цієї справи».
Тож, як констатували учасники круглого столу, причини низької ефективності процесу слід шукати не в широких правах адвокатів, а в якості роботи сторони обвинувачення. Без забезпечення належного виконання слідчими та прокурорами приписів КПК досягти реалізації завдань кримінального провадження навряд удасться.
Модератором заходу виступила голова Комітету захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності при НААУ Ганна Боряк. Участь у круглому столі, крім членів цього комітету, також взяли адвокати з регіональних органів адвокатського самоврядування, науковці, а також представники профільних організацій (Міжнародна комісія прав людини, Міжнародне товариство прав людини).
29.08.2019