Правила уникнення конфлікту інтересів дослідили адвокати у Чернівцях

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

Уникнення конфлікту інтересів є одним із основних принципів здійснення адвокатської діяльності. Про виникнення такого конфлікту адвокат зобов’язаний невідкладно повідомити свого клієнта.

Це та інші питання етики та дисциплінарної відповідальності адвокатів за порушення ПАЕ, а також особливості кримінального провадження щодо окремої категорії осіб, аналізували члени Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури під час семінару, організованого ВКДКА спільно з КДКА Чернівецької області.

Захід з підвищення кваліфікації, який проходив у Будинку офіцерів Чернівців, відвідало близько 300 адвокатів.

Член ВКДКА Валентин Лучковський, який аналізував різні аспекти конфлікту інтересів, нагадав, що за профільним законом адвокату, адвокатському бюро або адвокатському об’єднанню забороняється укладати договір про надання правової допомоги у разі конфлікту інтересів.

Адвокат не має права прийняти доручення, якщо інтереси клієнта об’єктивно суперечать інтересам іншого клієнта, з яким адвокат зв’язаний договором про надання правової допомоги, або якщо є розумні підстави вважати, що передбачуваний розвиток інтересів нового і попереднього клієнта призведе до виникнення конфлікту інтересів. Адвокат не має права прийняти доручення також якщо конфлікт інтересів пов’язаний з тим, що адвокат отримав від іншого клієнта конфіденційну інформацію, що охоплюється предметом адвокатської таємниці або захищається законодавством в інший спосіб, яка має перспективу бути використаною при наданні правової допомоги новому клієнту.

В тому разі, коли адвокат дізнається про існування конфлікту інтересів між інтересами цього та інших клієнтів, а також інших осіб вже в процесі виконання доручення, він має розірвати договір, якщо не буде отримано відповідної письмової згоди клієнта (клієнтів) або осіб, зацікавлених у збереженні конфіденційної інформації, на подальше представництво його (їх) інтересів цим адвокатом або на розголос конфіденційної інформації.

Голова ВКДКА Сергій Вилков докладно зупинився на особливостях надання правничої допомоги у кримінальному провадженні щодо окремої категорії осіб – тих осіб, щодо яких Кримінальним процесуальним кодексом України (ст. ст. 480-483 КПК) встановлено особливий порядок провадження.

«Наявні особливості кримінального провадження випливають з особливого статусу деяких інших осіб, що є новелою законодавства, – пояснив очільник ВКДКА – Водночас будь-які особливості не повинні порушувати право особи на справедливий суд, передбачене статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод».

Нагадаємо, особливий порядок кримінального провадження сьогодні здійснюється стосовно:

  • народних депутатів та депутатів місцевих рад;
  • суддів, у тому числі, суддів КС;
  • присяжних на час виконання ними обов’язків у суді,
  • членів ВРП та ВККС
  • кандидатів у Президенти;
  • Уповноваженого ВР з прав людини;
  • членів Рахункової палати;
  • адвокатів;
  • Генерального прокурора, його заступників, прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;
  • працівників НАБУ;
  • членів НАЗК.

Особливості провадження стосуються повідомлення про підозру, затримання, обрання запобіжного заходу, а також проведення обшуку.

Також на семінарі у Чернівцях із доповідями виступили заступник голови ВКДКА Андрій Місяць та член комісії Олексій Кузьмінській. Вони розглянули інші практичні аспекти дисциплінарної відповідальності адвоката, а також судову практику у справах про адміністративні правопорушення, пов’язані з корупцією.