Щодо права адвоката на отримання інформації

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

Голова ВКДКА Валентин Загарія назвав три складові його реалізації

Наявність необхідних підстав у Законі про адвокатуру, активна позиція самих адвокатів, а також сприяння органів адвокатського самоврядування у притягненні недбайливих чиновників до відповідальності – необхідні складові повноцінної реалізації права адвокатів на отримання інформації.

Такої думки з проблеми адвокатських запитів дотримується голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Валентин Загарія. Хоча законодавча база містить досить прозорий механізм забезпечення права адвоката на отримання інформації, на жаль на практиці реалізація цього права часто залишає бажати кращого.

«Прийняття Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є першим кроком до створення по-справжньому дієвого механізму реалізації права адвоката на отримання інформації, – вважає він. – Водночас адвокати мають активніше відстоювати своє право на отримання інформації під час надання правової допомоги клієнту. В свою чергу, уповноважені органи адвокатського самоврядування сприятимуть притягненню винних осіб до адміністративної відповідальності. Тільки в такому разі встановлені у вказаному Законі важелі впливу забезпечать реалізацію права адвоката на отримання інформації».

Відповідно до ст.24 Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвокатським запитом є письмове звернення адвоката до органу державної влади, органу місцевого самоврядування, їх посадових та службових осіб, підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності та підпорядкування, громадських об’єднань про надання інформації, копій документів, необхідних адвокату для надання правової допомоги клієнту.

Хоча законом заборонено вимагати від адвоката подання інших документів разом з адвокатським запитом, утім, при отриманні адвокатського запиту адресати зазвичай вимагають копію договору про надання правової допомоги, часто порушують терміни надання відповіді або ігнорують запит взагалі.

Неправомірну відмову у наданні інформації необхідно оскаржувати в судовому порядку. Офіційний сайт ВКДКА наводить приклади судових рішень, в яких був встановлений факт порушення посадовими особами підприємств, установ права адвоката на отримання інформації за адвокатським запитом і накладено штрафи.

© Закон і Бізнес

http://zib.com.ua/ru/42316-predsedatel_vkdka_valentin_zagariya_nazval_tri_sostavlyayusc.html