Рішення КДКА скасоване: чи є компенсація моральної шкоди — ВС

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

Сам лише факт скасування рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури у дисциплінарній справі не свідчить про заподіяння моральної шкоди адвокату.

На це звернув увагу Касаційний цивільний суд, скасовуючи попередні рішення у справі №522/8849/19 в частині задоволених вимог, інформує «Закон і Бізнес».

КДКА Одеської області винесено рішення, яким адвоката притягнуто до дисциплінарної відповідальності та застосовано стягнення у вигляді попередження. Підставою став лист судді Київського районного суду м.Одеси щодо поведінки адвоката.

Постановою П’ятого апеляційного адміністративного суду рішення КДКА визнано протиправним та скасовано. Також стягнено з адвоката на користь КДКА Одеської області кошти в розмірі 1762,0 грн.

Як зазначив позивач, крім майнової шкоди йому завдано немайнових втрат, спричинених моральними стражданнями, які «позначили негативні зміни у його житті та щоденні думки про наслідки цієї завідомо протиправно організованої події, страх можливого повторення подій, негативні переживання та спогади, приниження гідності, нервозність, бажання уникати контактів з колегами та клієнтами тощо». У подальшому він був змушений ходити по судах та доводити свою правоту. Тож свої моральні страждання адвокат оцінив у 20 тис. грн.

Рішенням районного суду позов задоволено частково: стягнуто з КДКА 3000,0 грн. компенсації моральної шкоди та судовий збір у розмірі 768,4 грн.

Своєю чергою, КЦС зазначив, що можливість стягнення компенсації моральної шкоди ставиться в залежність не від того, що це передбачено нормою закону або положеннями

договору, а від порушення цивільного права особи (див. ухвалу КЦС від 13.11.2019 у справі №216/3521/16-ц, постанову КЦС від 16.06.2022 у справі №569/20510/19).

У разі встановлення конкретної особи, яка завдала моральної шкоди, відбувається розподіл тягаря доказування: (а) позивач повинен довести наявність моральної шкоди та причинний зв’язок; (б) відповідач доводить відсутність протиправності та вини.

Водночас КЦС зауважив, що завдання моральної шкоди — явище завжди негативне. Проте з цього не слідує, що будь-яка завдана моральна шкода породжує зобов’язання з її відшкодування. Покладення обов’язку відшкодувати завдану моральну шкоду може мати місце лише за умови, коли шкода була викликана протиправною поведінкою відповідальної за неї особи (див. постанову КЦС від 25.05.2022 у справі №487/6970/20).

У справі, що переглядається, рішення КДКА про порушення дисциплінарної справи не оскаржувалось та не було скасовано. Після скасування постановою П’ятого ААС рішення дисциплінарної палати КДКА Одеської області про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності, до КДКА в Одеській області надійшов лист судді, в якому він зазначив, що адвокат особисто вибачився за свою поведінку та конфлікт вичерпано, просив не розглядати його лист щодо неетичної поведінки адвоката. У зв’язку з цим рішенням дисциплінарної палати КДКА в Одеській області дисциплінарну справу щодо адвоката закрито.

За таких обставин КЦС дійшов висновку, що суди зробили помилковий висновок, що внаслідок винесення відповідачем щодо позивача рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності у вигляді попередження, яке визнано протиправним та скасовано, позивачу завдано моральну шкоду. Тому відсутні правові підстави для задоволення позову адвоката до КДКА Одеської області про компенсацію моральної шкоди в розмірі 3000 грн.