1 березня 2019 року відбулася робоча зустріч голови ВКДКА Сергія Вилкова з головою Ради адвокатів м. Києва Петром Рябенком та головою КДКА м. Києва Ігорем Орловим, під час якої вони обговорили практичні питання реалізації повноважень органами адвокатського самоврядування
Нагадаємо, рішенням РАУ від 13.12.2018 № 224 було доповнено п.4 розд. 5 Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в Україні, затвердженого рішенням РАУ від 17.12.2013 року № 270, нормою, відповідно до якої рішення про відмову у допуску до складення кваліфікаційного іспиту та про відмову видачі свідоцтва про складення кваліфікаційного іспиту повинно бути вмотивованим і обґрунтованим.
Це питання постало у зв’язку із численними зверненнями до ВКДКА майбутніх адвокатів, які з різних причин були незадоволені результатами оцінювання їхніх знань під час письмової та усної частин іспиту. Вища комісія, яка стикалася з проблемою відсутності обгрунтування оцінок та рішення, задовольняла подібні скарги. То ж зрештою було вирішено розв’язати проблему на рівні РАУ.
Але на практиці у КДКА виникли питання, як саме слід застосовувати оновлений п.4 розд. 5 Порядку в частині усного іспиту: чи мають бути обгрунтування щодо виставлених балів по кожній з п’ятнадцяти відповідей претендента, чи повинні мотивувати власне рішення усі члені комісії, що приймають іспит?
«Нам варто дослухатися до проблем, з якими стикаються органи адвокатського самоврядування на місцях, – зауважив С.Вилков. – Оскільки саме вони мають визначати, з одного боку, пріоритетні шляхи вдосконалення кваліфікаційної та дисциплінарної практики (зокрема, через узагальнення ВКДКА), а з іншого – можливі напрями доопрацювання рішень Ради адвокатів України».
Також під час робочої зустрічі представники столичного самоврядування підняли питання ведення Єдиного реєстру адвокатів України, а саме – актуальність інформації, що міститься у ЄРАУ. Часто відомості про робоче місце адвоката, контактні номери телефонів та інші відомості не оновлюються, що зумовлює складнощі у комунікації між адвокатами та радою чи КДКА: направлені листи повертаються, телефони не відповідають. Аналогічні проблеми виникають, коли замість адреси для листування у ЄРАУ значиться абонентська скринька. Також трапляються випадки, коли адвокати з різних причин не вносять інформацію про своїх помічників та стажистів, а це ускладнює кваліфікаційну процедуру.
Серед інших проблем називалася необхідність належного наповнення Реєстру осіб, які склали/не склали кваліфікаційний іспит (ведення реєстру започатковано РАУ 13 червня 2016 року рішенням № 162). Часто на стажування приходять майбутні адвокати з інших регіонів, а в КДКА не мають змоги перевірити необхідну у такому випадку інформацію, відтак змушені робити запити.
Учасники заходу домовилися й надалі обмінюватися інформацію про проблеми застосування законодавства. «Переконаний, що подібні зустрічі з регіональними радами та КДКА матимуть позитивні наслідки, які відчують не тільки органи адвокатського самоврядування, але й уся адвокатська спільнота, яка зацікавлена у прозорих та зрозумілих правилах», – резюмував голова ВКДКА.