Перманентне реформування судової влади із залученням експертів із незрозумілою репутацією та джерелами фінансування перешкоджає розбудові Української держави. А намагання догодити іноземним інституціям заради отримання чергового кредиту лише відтерміновує дефолт.
Про це заявив голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сергій Вилков під час другої національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Захід, організований Національною асоціацією адвокатів спільно із Вищою радою правосуддя, відбувся 30 листопада.
«Кому вигідне постійне реформування судової влади? Після 2014 року, коли вулиця почала залякувати суддів та диктувати їм свою волю, з’явилися якісь експерти. Ми не знаємо, що це за експерти, їхню репутацію, хто їх фінансує, хто їх представляє: транснаціональні корпорації, держави чи окремі люди. А суспільство має знати відповіді на ці запитання», – зауважив очільник ВКДКА.
Він звернув увагу на те, що в заслугу таким експертам ставлять створення Вищого антикорупційного суду України. Але, на думку С.Вилкова, насправді це величезна ганьба, зважаючи на рівень професійних знань, який одразу продемонстрували судді ВАКС. Як приклад він навів першу справу, яка розглядалася в новоутвореному суді щодо суддів Голосіївського районного суду м. Києва. Тоді адвокат, оскільки не був завчасно повідомлений, не з’явився у перше призначене засідання і судді одразу надіслали скаргу на такі дії адвоката до регіональної КДКА.
Очільник ВКДКА зауважив, що ніщо так не зупиняє розбудову України як процедури постійного реформування судової системи. Адже зрештою вони призводять до втрати доступу до правосуддя. С.Вилков висловив переконання, що в цьому питанні слід ставити крапку та припиняти так звані реформи. При цьому не слід побоюватися, що якщо ми щось не зробимо, нам не дадуть кредит. Бо без розвитку економіки всі кредити лише відтерміновують дефолт.
«Ми маємо обрати точку відліку, встановити строки і закінчити реформи», – резюмував голова ВКДКА.
Під час національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи», участь в якій взяли представники НААУ, ВРП, а також практикуючі судді, обговорювалася роль професійних спільнот у розробці законодавства про судоустрій та адвокатуру, аспекти участі міжнародних експертів у формуванні органів суддівського врядування та ВАКС, а також стратегічні питання реалізації судової реформи.
Повне відео заходу можна переглянути за посиланням.
01.12.2020