РАУ застосувала механізм «випадіння» з ЄРАУ, аби вплинути на адвокатів та ради адвокатів у питанні перерахування коштів на забезпечення потреб самоврядування.
Таке припущення зробив Голова ВКДКА Валентин Загарія у коментарі «Юридичній Газеті», яка досліджувала проблеми у роботі Реєстру у матеріалі «Збій у роботі: київські адвокати зникли з ЄРАУ».
Він звернув увагу на те, що станом на сьогодні «випадіння» адвокатів з ЄРАУ, ведення якого забезпечує Рада адвокатів України, можливі у випадках:
1) несплати ними щорічного внеску на реалізацію адвокатського самоврядування;
2) неперерахування або неповного перерахування радою адвокатів регіону внесків, отриманих від адвоката, на рахунок НААУ.
При цьому витяги з ЄРАУ таким адвокатам також не видаються (п.4.12–4.14 Порядку ведення Єдиного реєстру адвокатів України).
«Можу припустити, що РАУ застосувала цей механізм, аби вплинути на адвокатів та ради адвокатів у питанні перерахування коштів на забезпечення потреб самоврядування, – зазначив очільник ВКДКА. – Думаю, зараз Рада шукає усі можливі шляхи для підвищення фінансової дисципліни та наповнення адвокатського бюджету. На підтвердження цього наведу два приклади.
Мені як голові ВКДКА недавно поставили у провину, а точніше кажучи, натякнули на невдоволення окремих членів РАУ позицією і практикою прийняття ВКДКА рішень з питань притягнення до дисциплінарної відповідальності адвокатів за несплату ними щорічних внесків. Хочу зауважити, що за період діяльності Комісії предметом розгляду на засіданнях були дві скарги на рішення КДКА регіонів з цього питання. В обох випадках підставою скасування рішень стало порушення процедури проведення перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката».
В.Загарія також зазначив, що своїм рішенням №104 від 30.08.2014 «Про розподіл щорічних внесків адвокатів на потреби Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури» Рада адвокатів України звернула увагу ВКДКА на необхідність «активізувати роботу зі сплати адвокатами щорічних внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування». «Не знаю, кому у РАУ спало на думку таке «доручення», але воно жодним чином не узгоджується з функціями ВКДКА, закріпленими у ст.52 Закону про адвокатуру і адвокатську діяльність», – сказав він.
Разом з тим, Голова ВКДКА вважає, що механізми виходу із складної ситуації, що склалася з Реєстром та адвокатськими внесками, треба шукати. «Як варіант, можу запропонувати Раді адвокатів України оприлюднити інформацію про те, на що саме ці внески витрачалися останнім часом. Прозорість у роботі сприятиме довірі до органів самоврядування, Це свого роду «індикатор», який відображає, наскільки орган захищений від зловживань з боку керівництва», – зазначив він.
«До речі, нещодавно на сайті ВКДКА були розміщені результати перевірки Вищою ревізійною комісією адвокатури діяльності нашої Комісії за останні 3 роки», – додав В.Загарія.
05.11.2014