Після введення в Україні воєнного стану конституційна гарантія права кожного на професійну правничу допомогу (на відміну від інших прав) не була звужена. Аби її забезпечити, інститут адвокатури зобов’язаний був організувати повноцінну роботу в нових умовах.
Досвідом відновлення та забезпечення роботи дисциплінарних органів адвокатури поділився голова ВКДКА Сергій Вилков під час науково-практичної конференції «Трансформація сучасної юридичної науки та практики в умовах воєнного стану».
Цей захід разом із розширеним засіданням вченої ради у Київському університеті права Національної академії наук України приурочили до Дня юриста. Президент Національної академії наук України Анатолій Загородній, який взяв участь в урочистостях, привітав учасників заходу з професійним святом та відзначив актуальність правничих досліджень у контексті економічного і політико-правового зближення України з Європейським Союзом. Ректор Київського університету права Юрій Бошицький розповів про заходи, які проводить заклад, та участь вчених університету у розробці правових проблем.
Проректор з наукової роботи Костянтин Захаренко зауважив, що у зв’язку із запровадженням в Україні воєнного стану усі суспільні відносини зазнали суттєвих змін. Зокрема, у кримінальному праві з’явився злочин колабораційної діяльності. І практика застосування відповідної ст. 111-1 КК лише формується судами України. Реалізація цивільно-правових обов’язків та права людини також набула нових рис через захоплення майна на тимчасово окупованих територіях. Змінилися правові аспекти сімейних відносин, виховання дітей тощо.
На окремих аспектах забезпечення роботи інституту адвокатури зупинився С. Вилков. Він відзначив, що після 24 лютого 2022 року органи адвокатського самоврядування не мали змоги продовжувати роботу у звичному режимі. Адже основною формою діяльності цих квазісудових органів були і залишаються засідання. А їх проведення було суттєво ускладнене. «Кваліфікаційно-дисциплінарні комісії, розглядаючи скарги громадян на адвокатів, зобов’язані не лише забезпечити кворум при ухваленні рішень, але й дотримати права усіх учасників дисциплінарних проваджень, – пояснив голова ВКДКА. – Оскільки наш профільний закон достатньо суворо визначає строки розгяду скарг, було знайдено вихід із ситуації в організації онлайн-засідань».
С.Вилков зазначив, що найбільш поширене програмне забезпечення для інтернет-конференцій в цьому випадку не могло бути використане. Адже йшлося про необхідність забезпечення таємниці нарадчої кімнати при ухваленні рішень та збереження адвокатської таємниці. Ці дві гарантії у випадку, коли інформація проходить через сторонні сервери, в тому числі, в іноземних країнах, не можуть бути дотримані. Відтак гіпотетично можна було б ставити під сумнів справедливість ухваленого кваліфікаційно-дисциплінарними комісіями адвокатури рішення. Тож в секретаріаті ВКДКА знайшли та реалізували рішення про онлайн-засідання, в яких програмне забезпечення та поточна інформація обробляється і зберігається на захищеному від стороннього доступу сервері, що розташований в приміщенні ВКДКА. Крім того, всередині відкритої відеоконференції з технічного боку була можливість організувати її закриту частину для нарадчої кімнати. «Коли було знайдене технічне рішення, ми підготували та оперативно внесли зміни до наших внутрішніх документів і таким чином відновили дисциплінарні провадження по всій Україні», – пояснив голова ВКДКА.
Фотозвіт з заходу розміщений на FB-сторінці ВКДКА: