Одним із принципів здійснення адвокатської діяльності є незалежність адвокатури від органів державної влади та їх посадових осіб. Сьогодні ми спостерігаємо регулярні напади на нашу незалежність, коли держава прагне тиснути або намагається керувати адвокатурою.
На це звернув увагу голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сергій Вилков під час зустрічі з журналістами юридичних та загальнонаціональних видань, організованої Національною асоціацією адвокатів України.
Захід, організований напередодні святкування 8-річчя діяльності НААУ, був присвячений питанням стану адвокатури, дотримання прав і гарантій адвокатської діяльності, а також обговоренню законодавчих ініціатив щодо реформування системи правосуддя.
Захід відкривала голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова. Вона розповіла про становлення інституції та виклики, з якими стикнулася українська адвокатура з моменту прийняття у 2012 році профільного закону. Зокрема, намагання влади обмежити професійні права адвокатів.
Тезу про спроби позбавити адвокатів незалежності розвинув С.Вилков. Як один із прикладів він згадав сумнозвісний проект Закону №9055, з яким свого часу успішно боролася адвокатська спільнота. «Я вдячний засобам масової інформації, які підтримали нашу позицію у цьому питанні, а також тим, хто відстоював іншу точку зору», – зауважив очільник ВКДКА. На його погляд, зокрема завдяки максимальному поширенню інформації, висвітленню у профільних ЗМІ позицій вдалося запобігти руйнуванню інституту адвокатури черговою «реформою».
Так, серед інших ініціатив, що могли негативно позначитися на професійних гарантіях діяльності із прийняттям нового закону, С.Вилков назвав запровадження обов’язку адвоката надавати відповіді правоохоронцям щодо клієнтів у провадженнях, пов’язаних із відмиванням коштів. «Це була б зрада клієнта, зрада незалежності адвокатури, – переконаний він, – адже адвокати надають правничу допомогу не тільки підозрюваним у кримінальних справах, і такі повноваження стали б джерелом зловживань і тиску на процесуальних опонентів».
Також іноді самі медіа створюють підґрунтя для посягання на адвокатів, коли викривлено подають інформацію. Найчастішою помилкою, на думку С.Вилкова, є порушення презумпції невинуватості та ототожнення адвоката з клієнтом. «Коли інформація подається таким чином, що адвокат покриває злочинця, відповідно, у декого виникає бажання знищити захисника, – пояснив голова вищої комісії, – А звідси ми маємо напади на адвокатів».
Як приклад прямого нівелювання законодавчих основ діяльності адвокатури, С.Вилков згадав нещодавній інцидент з приписом Національного агентства з питань запобігання корупції, коли очільник О.Новіков всупереч Закону зажадав скасування головою ВКДКА рішення КДКА регіону стосовно накладення на адвоката дисциплінарного стягнення.
У заході також взяли участь заступник голови РАУ Валентин Гвоздій, керівник секретаріату НААУ Вадим Красник, директор Вищої школи адвокатури Савва Кузьменко та координатор комітетів НААУ Ганна Гаро. У Національній асоціації адвокатів України сподіваються, що подібні зустрічі з представниками ЗМІ стануть традиційними.
18.12.2020