Як імплементувати нові стандарти захисту професії адвоката (нарада у ВР)

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

Т.в.о. голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Андрій Місяць взяв участь у робочій нараді Комітету Верховної Ради з питань правової політики, яка була присвячена питанням імплементації Конвенції Ради Європи про захист професії адвоката.

Нагадаємо, ця конвенція була ухвалена Комітетом Міністрів Ради Європи 12 березня, а її підписання відбудеться 13 травня у Люксембурзі.

Як відзначили у парламентському комітеті, прийняття конвенції свідчить про посилену увагу європейської спільноти до питань забезпечення незалежності адвокатів та їх професійних об’єднань. Водночас, народні депутати наголошують, що до них надходять звернення, повʼязані із забезпеченням гарантій незалежності адвокатури, захисту адвокатів та верховенства права в Україні.

Участь у заході також взяли голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова, заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій, секретар РАУ Ігор Колесников, член РАУ Ганна Лазарчук, керівник секретаріату НААУ Вадим Красник та голова секретаріату ВКДКА Віктор Вовнюк.

Л.Ізовітова звернула увагу на системний характер порушень прав адвокатів з боку органів досудового розслідування, спроби дискредитації адвокатів у публічному просторі, порушення адвокатської таємниці, ототожнення із клієнтами, факти погроз і залякувань, відзначивши, що НААУ самостійно створила механізм моніторингу таких порушень.

У зв’язку з цим вона звернулася до комітету ВР з проханням ініціювати питання ратифікації конвенції, підтримати всі необхідні процедури для її швидкого розгляду, а також долучитися до розробки необхідних змін. При цьому В.Гвоздій провів презентацію змісту та юридичних наслідків імплементації Конвенції.

Питанням організації дисциплінарних проваджень у Конвенції присвячена окрема стаття 8. Згідно з її положенням сторони повинні забезпечити, щоб підстави для притягнення адвокатів до дисциплінарної відповідальності ґрунтувалися виключно на професійних стандартах поведінки, які передбачені законом і самі по собі відповідають правам і свободам, закріпленим у Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Також висувається кілька вимог до організації процедури. По-перше вона має здійснюватися незалежним та неупередженим дисциплінарним комітетом, створеним професійною асоціацією (або, як варіант, незалежним та неупередженим органом чи незалежним та неупередженим судом або трибуналом, створеним відповідно до закону). По-друге провадження мають розглядалися своєчасно. По-третє, – проводилися відповідно до вимог справедливого судового розгляду згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та з правом на отримання консультацій, правничої допомоги та представництва адвоката за власним вибором. По-четверте, повинна існувати можливість оскарження рішень у незалежному та неупередженому суді або трибуналі, створеному відповідно до закону.

Крім цього, сторони забезпечуватимуть, щоб будь-які дисциплінарні стягнення, що застосовуються до адвокатів, відповідали принципам законності, недискримінації та пропорційності. Будь-яка заборона на право займатися адвокатською діяльністю повинна накладатися лише за найсерйозніші порушення професійних стандартів.

Підсумки заходу прокоментував А.Місцяць. «Конвенція — це не просто політична декларація, а потужний орієнтир для кожної країни, яка декларує прихильність до верховенства права. Тож виписані у цьому міжнародному документі критерії справедливого провадження є підтвердженням тієї моделі, якої дисциплінарні органи адвокатури послідовно дотримуються: притягнення до відповідальності – виключно на основі професійних стандартів, якими є Правила адвокатської етики, неупередженість, справедливість процесу та відкритість до судового контролю», – зазначив він. – І Ми бачимо в конвенції потужну підтримку європейської юридичної спільноти на шляху до посилення гарантій незалежності адвокатури в Україні».