Рішенням Ради адвокатів України запроваджено збір за розгляд скарг у дисциплінарних палатах регіональних КДКА і у Вищій кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури. Розмір плати складе один прожитковий мінімум для працездатних осіб і справлятися вона буде після того, як дисциплінарна палата перевірить скаргу на відповідність вимогам до її оформлення.
Голова ВКДКА Олександр Дроздов для видання «Закон і Бізнес» пояснив мету цього рішення РАУ, ухваленого під час останнього засідання у Львові.
«Наразі комісії розглядають скарги, які, часто не завжди є обґрунтованим та мають на меті тиск на «незручного» адвоката. На жаль, окремі представники держорганів не виключення, тому, що вони є процесуальними опонентами захисників під час досудового розслідування і судового провадження, – пояснив він. – Вочевидь таку позицію не можна вважати конструктивною, адже на вивчення, обговорення і прийняття рішень за безпідставними звинуваченнями витрачаються значні фінансові затрати, час і сили членів КДКА та ВКДКА. Припускаю, що на регіональному рівні ситуація, безумовно, ще більш складна».
Тому, на думку голови ВКДКА, оплата на організаційно-технічне забезпечення розгляду скарг як на регіональному рівні, так і в Києві, має стати певним бар’єром від безпідставних звинувачень адвокатів у порушенні Правил адвокатської етики, що, в тому числі, дещо розвантажить дисциплінарні органи і підвищить оперативність розгляду справ.
Нагадаємо, глава НААУ, РАУ Лідія Ізовітова, відкриваючи засідання Ради, зазначила, що ситуація з дотриманням професійних прав не виправляється, а основними порушниками залишаються представники правоохронних органів. Саме тому права адвокатів та гарантії адвокатської діяльності мають отримати посилений захист шляхом внесення змін до законодавства.
Сьогодні, зважаючи на положення ст. 58 Закону про адвокатуру та адвокатську діяльність, організація розгляду скарг і дисциплінарне провадження КДКА регіонів та ВКДКА фактично здійснюється за рахунок плати за складання кваліфікаційного іспиту особами, що бажають стати адвокатами. При цьому плати за свою роботу члени дисциплінарних органів не отримують. Разом із тим, фінансове забезпечення органів адвокатського самоврядування може здійснюватися з інших не заборонених законом джерел.
02.10.2017