Засідання Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури України 21 червня 2013 року: етичні питання в центрі уваги. Конфлікт інтересів – недотримання має наслідком позбавлення права на професію

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

21 червня 2013 року в готелі «Русь» відбулося чергове засідання Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. В заході взяли участь 23 члени ВКДКА. На порядок денний засідання було винесено 28 питань, за результатами розгляду яких ВКДКА прийняло 18 рішень.

Відзначимо, що порядок денний заходу був надзвичайно насиченим та включав ряд резонансних справ стосовно дисциплінарної відповідальності адвокатів. Як завжди, питання адвокатської етики були в центрі уваги. Цього разу – неприпустимість конфлікту інтересів.

Зокрема, було розглянуто скаргу адвоката Мисенка Я. В. на рішення дисциплінарної палати КДКА Черкаської області про відкриття дисциплінарної справи відносно нього, а також на рішення зазначеної  палати про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та застосування до нього дисциплінарного стягнення у вигляді попередження. За результатами розгляду вказаної скарги було встановлено, що адвокат Мисенко Я.В. здійснював представництво інтересів протилежних сторін – позивача та відповідача – в рамках  однієї справи на різних стадіях її розгляду. Викладене свідчить про недотримання одного із засадничих етичних принципів адвокатської діяльності, а саме – неприпустимості конфлікту інтересів, що є грубим порушенням вимог Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” та Правил адвокатської етики. В зв’язку з цим, ВКДКА  скасувала рішення КДКА Черкаської області та ухвалила нове рішення, згідно якого Мисенка Я.В. було притягнуто до дисциплінарної відповідальності та застосовано до нього дисциплінарне стягнення у вигляді позбавлення права на здійснення адвокатської діяльності.

Зазначимо, що ВКДКА також розглянула скарги Герасько Л.Ю. Адвокат подала три скарги – на дії голови ВКДКА, на порушення дисциплінарною палатою КДКА Харківської області щодо неї дисциплінарного провадження й власне на рішення комісії, згідно з яким її позбавили адвокатського свідоцтва. За результатами розгляду справи ВКДКА скасувала обидва рішення дисциплінарної палати КДКА Харківської області і закрила дисциплінарне провадження. Першу скаргу – на дії голови ВКДКА – залишили без розгляду.

Засідання відбувалося в присутності журналістів з провідних юридичних видань, а також комісара Міжнародної комісії юристів Гульнори Ішанханової, яка прибула до України з метою вивчення ситуації, що стосується дисциплінарних проваджень стосовно адвокатів. Нагадаємо, що напередодні Гульнора Ішанханова зустрілася з головою ВКДКА Валентином Загарія для обговорення актуальних питань діяльності ВКДКА.

Через значну кількість скарг, які повинна була розглянути ВКДКА, не вдалося винести рішення за всіма справами.