Андрій МІСЯЦЬ, т.в.о. голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, сайт «Юридична практика», 16.04.2025
Протягом останнього півроку Рада адвокатів України внесла низку змін до своїх рішень, що регламентують дисциплінарні процедури у Вищій кваліфікаційно-дисциплінарній комісії адвокатури. Ті, хто останнім часом брав участь у провадженнях, вже їх відчули. Іншим не буде зайвим взяти новели до відома.
Своєчасність розгляду
Як і раніше, ВКДКА протягом десяти днів із дня отримання скарги, що відповідає вимогам, які визначені у Положенні про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженому рішенням Ради адвокатів України №120 від 30.08.2014, витребовує матеріали справи, у відповідної кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури.
Але тепер для КДКА закріплений обовʼязок не пізніше трьох календарних днів з дня отримання листа ВКДКА про витребування зазначених матеріалів направити їх до ВКДКА.
У разі ненадходження до ВКДКА вказаних матеріалів до моменту формування проекту порядку денного засідання, секретаріат складає акт про ненадходження матеріалів до вищої комісії, який оголошується та обговорюється на засіданні.
Додатково у Регламенті КДКА встановлено відповідальність голови КДКА за недотримання строків направлення матеріалів за запитом ВКДКА. Такий механізм допомагає мінімізувати можливі порушення з боку комісій регіонів, отже, це також значною мірою гарантія прав скаржників та адвокатів на справедливий розгляд.
Порядок денний
Відтепер сторони мають можливість ознайомитися з повною інформацією щодо скарг, які розглядатимуться на засіданнях ВКДКА.
На сайтах комісій публікуються як сам предмет скарги, так і інформація про скражника та адвоката — раніше ці дані знеособлювалися. Тепер же оприлюднюється ім’я та прізвище або найменування юридичної особи чи громадської організації. Крім того, розміщується інформація про члена комісії, який визначений доповідачем у справі, а також орієнтовний час початку розгляду скарги.
Безумовно, такі зміни — це про зручність і прозорість. Бо кожен із учасників і раніше знав про засідання, яке планується. Бо всі отримували (і сьогодні отримують) окремі запрошення засобами звʼязку). Але тепер уся інформація стала публічною. Громадськість та медіа мають змогу дізнатися про гучні та цікаві справи і слідкувати за перебігом подій.
Зазначення орієнтовного часу економить ресурс сторін. Раніше вони мали виділяти весь день на своє питання. Адже комісія могла розпочати розгляд скарги у будь-який момент. Тож треба було бути готовим у будь-який момент включитися у розгляд. Інакше втрачалася можливість участі.
Що стосується оприлюднення відомостей про доповідача, то це додатковий елемент справедливого провадження. Бо ще до розгляду скарги сторони мають можливість заявити відвід у разі обґрунтованого сумніву в неупередженості. Раніше така інформація ставала відомою лише під час засідання, коли реагувати вже надто пізно.
Доступ до матеріалів
Матеріали справи, що надійшли від КДКА, скарги на рішення КДКА та інші документи, які надсилаються (скеровуються) від імені ВКДКА та отримані від учасників проваджень і членів ВКДКА, включаючи їх довідки, додаються до хмарного сховища по мірі надходження і залишаються доступними до завершення засідання ВКДКА.
При цьому секретаріат зобов’язаний не пізніше трьох днів після надходження скарги на рішення КДКА надавати учасникам засідання дистанційний доступ до скарги через хмарне сховище та всіх інших документів, що додаються до хмарного сховища по мірі їх надходження, мають відношення до справи та включені до порядку денного.
Тобто особи, питання стосовно яких внесено до порядку денного засідання ВКДКА, мають право на ознайомлення з усіма наявними матеріалами. Також одночасно із оприлюдненням інформації про проведення засідання та проекту порядку денного, секретаріат забезпечує доступ до матеріалів усім членам BКДKA. Це можна зробити шляхом особистого ознайомлення в секретаріаті або дистанційно через хмарне сховище.
Кожен практикуючий адвокат добре знає, що наявність повного й своєчасного доступу до матеріалів — це ключова процесуальна гарантія, без якої неможливо ефективно реалізувати право на захист. І тепер всі сторони мають змогу ознайомлюватися матеріалами в режимі реального часу. Це безумовно посилює змагальний характер дисциплінарного провадження і усуває ризики «сюрпризів», коли одна зі сторін дізнається про довідку чи пояснення та просить додатковий час на опрацювання. Зрозуміло, що завдяки хмарним технологіям суттєво економляться ресурси учасників, які тепер можна спрямувати на підготовку більш грунтовної позиції.
Що стосується членів дисциплінарного органу, то для них фактично створено єдину інформаційну базу з однаковим доступом всіх до наявних матеріалів. Такий підхід унеможливлює ситуацію, коли хтось з членів ВКДКА через затримки із розсилкою скарг і матеріалів не встиг ознайомитися чи належним чином підготуватися до розгляду.
Протоколювання
У регламенті ВКДКА докладно прописали вимоги до змісту протоколу засідання. Крім традиційних (формальних) даних щодо дати, місця, часу початку і закінчення засідання, складу учасників, питань, включених до порядку денного, відомостей про оголошення рішення, ухваленого за результатами голосування, зміст резолютивних частин тощо, документ також має містити:
- короткий зміст клопотань учасників засідання та результати їх вирішення ВКДКА;
- короткий зміст пояснень учасників засідання;
- послідовність дій ВКДКА;
- істотні моменти розгляду кожного питання в тій послідовності, в якій вони ставилися у засіданні;
- запитання до учасників засідань та відповідей на них;
- інформацію про наявність окремої думки члена ВКДКА.
Така деталізація є не просто розширеним звітом про засідання. Вона стає дієвим інструментом захисту прав, гарантією якості дисциплінарної процедури.
По-перше, зміст пояснень учасників і клопотань, а також відповідей на запитання дозволяє відтворити, як саме адвокат чи скаржник обґрунтовували свою позицію, які заявляли процесуальні прохання і як на них реагувала комісія.
По-друге, навіть у стороннього спостерігача зʼявилася можливість оцінити хід і логіку розгляду кожного питання. Така прозорість дає змогу перевірити дотримання процедури, в тому числі, в разі оскарження рішення в суді. Крім іншого, витяги з протоколів засідань виготовляються і видаються на вимогу осіб – учасників дисциплінарного провадження.
По-третє, деталізований протокол захищає самих членів ВКДКА. Адже знижуються ризики визнання рішень необґрунтованими через «білі плями» у документуванні процесу. А фіксація наявності окремої думки формалізує його право на незгоду з колегіальним рішенням.
«За» або «проти»
Віднедавна рішення комісії за наслідками загального обговорення приймаються шляхом голосування «за» або «проти». Член ВКДКА більше не має можливості утримуватися під час голосування.
Таке нововведення насправді дисциплінує сам процес ухвалення рішень, посилює відповідальність кожного члена ВКДКА та робить провадження справедливішим для обох сторін — і для адвокатів, і для скаржників. «Сірої зони» між згодою та незгодою більше немає. Кожен член комісії має чітко висловитися по суті — або підтримати рішення, або бути проти.
Бо коли є можливість утриматися, це іноді знижує мотивацію вникати в матеріали справи або займати позицію в складних чи резонансних кейсах. А от обов’язок голосувати «за» або «проти» змушує кожного члена комісії прийняти усвідомлене рішення та брати відповідальність за наслідки. Крім іншого, «утримався» — це завжди потенційне джерело спорів щодо кворуму. І коли такого варіанту не існує, спрощується підрахунок голосів, унеможливлюються процедурні помилки.
За встановленим правилом, рішення про задоволення скарги вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість членів ВКДКА від загальної кількості її членів. У разі відсутності за наслідками голосування встановленої законодавством більшості голосів, скарга вважається відхиленою. І про це зазначається у рішенні ВКДКА про залишення скарги без задоволення, а рішення КДКА без змін.
Проголошення та виготовлення рішення
Як і раніше, головуючий на засіданні проголошує вступну та резолютивну частини рішення у тому самому засіданні, в якому воно приймалося. Водночас, змінився порядок надсилання рішень учасникам.
Так, копії вступної та резолютивної частини рішення ВКДКА, що підлягають внесенню до Єдиного реєстру адвокатів України, засвідчуються головою комісії або головою секретаріату (шляхом накладення електронного цифрового підпису) та невідкладно, але не пізніше трьох робочих днів з дня прийняття рішення, направляються на офіційні електронні адреси адвоката, скаржника, ради адвокатів регіону та Ради адвокатів України.
Копії повних рішень ВКДКА також засвідчуються та доводяться до відома адвокату та особі, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, протягом 10 – 15 робочих днів з дня прийняття рішення. При цьому передбачено три способи:
- вручення рішення під розписку або надсилання його поштою (рекомендованим листом з повідомленням про вручення);
- надсилання на адресу електронної пошти зазначеної в скарзі (заяві) та в Єдиному реєстрі адвокатів України (для адвокатів);
- оприлюднюються на офіційному вебсайті ВКДКА.
Отже, сторонам гарантований оперативний доступ до рішення. Можна не чекати на виготовлення повного тексту, щоб зрозуміти його суть і, за потреби, підготуватися до подальших дій — оскарження до суду. А чітко встановлені строки гарантують, що адвокат та скаржник не залишаться «в підвішеному» стані. Це знижує ризики затягування, які раніше іноді траплялися. Так, адвокат не може ухилятись від отримання рішення, яким було зупинено його діяльність, і продовжувати її здійснення до отримання такого рішення в паперовому вигляді.
* * *
Останні зміни у регулюванні дисциплінарного провадження у ВКДКА вплинули одночасно на кілька ключових аспектів — доступ сторін до інформації, швидкість процесу, якість фіксації засідань та персональну відповідальність членів комісій. Водночас удосконалено технічні й процедурні елементи, які раніше могли бути джерелом затягувань або непередбачуваності.
А от розширення доступу до матеріалів справи, фіксація клопотань і пояснень у протоколі, встановлення обов’язку голосування — всі ці рішення мають прикладне значення й спрямовані на підвищення якості дисциплінарного процесу.
Тож усі адвокати, незалежно від участі у конкретних справах, мають розуміти, за якими правилами сьогодні функціонує система дисциплінарної відповідальності. Нові підходи формують сучасну модель взаємної відповідальності — як сторін, так і самої комісії.
16.04.2025