Звіт Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за 2015 рік (за ІІІ квартали)

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

Діяльність Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за січень-жовтень 2015 року

Упродовж січня – жовтня 2015 року Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури (далі – ВКДКА або Комісія) спрямовувала зусилля на виконання завдань, покладених на неї пунктом 1 частини 4 статті 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та з метою реалізації своїх повноважень провела 9 засідань, тоді як у 2014 році відбулося 6 засідань. Переважна їх кількість були дводенними та проходили у Києві. Два засідання проводилися в інших містах –  Одесі (02-03.08.2015) та  Вінниці (25.09.2015).

У кожному з засідань, які відбулися впродовж 2015 року, був наявний кворум ВКДКА, що підтверджувалося явкою переважної більшості її членів. Так, у засіданні, яке проходило 29-30.01.2015, були присутні 24 члени, у засіданні від 19-20.02.2015 – 18 членів, 19-20.03.2015 – 25 членів,  16-17.04.2015 – 17 членів, 28-29.05.2015 – 21 член, 02-03.07.2015 – 18 членів, 20-21.08.2015 – 27 членів, 25.09.2015 – 20 членів та 08.10.2015 – 23 члени Комісії.

За  дев’ять засідань, що відбулися протягом січня – жовтня 2015 року, Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури прийнято 227 рішень, що є показником високопродуктивної роботи її членів.

При цьому правом на особисту участь та надання пояснень під час засідань Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури  скористалися 85 осіб, які є сторонами та представниками сторін по дисциплінарним справам.

У засіданні, що відбулося 20-21.08.2015, крім розгляду скарг на рішення регіональних КДКА, було вирішено низку організаційних питань діяльності Комісії. Серед таких питань – обрання нового секретаря ВКДКА у зв’язку зі складанням повноважень І.Б. Піх. За результатами таємного голосування  секретарем ВКДКА було обрано В.М. Петренка. Наразі забезпечення поточної діяльності ВКДКА займається Секретаріат ВКДКА, який очолює адвокат В.І. Вовнюк.

Також на засіданні ВКДКА, яке відбулося 25.09.2015, було затверджено новий склад робочої групи з узагальнення дисциплінарної практики кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури. До робочої групи увійшли наступні члени ВКДКА: В.В. Волчо, Т.О. Дроботущенко, А.В. Мягкий, О.В. Ноцький,  І.Б. Піх, Т.А. Подольна, О.Л. Пшеничний а також Голова ВКДКА О.М. Дроздов та його заступники — О.А. Бєляєв О.А. і Ю.Л. Грабовський. Про високий рівень ефективності діяльності наведеної робочої групи свідчить те, що на найближче засідання ВКДКА заплановано розгляд та затвердження узагальнення дисциплінарної практики кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури (за статистичними показниками).

З метою сприяння реформуванню українського законодавства  з використанням досвіду розвинених демократичних країн Керівництвом Комісії  протягом звітного року була проведена низка робочих зустрічей з експертами Ради Європи. Так, у рамках зустрічі, що відбулася 02.04.2015 за участю попереднього Голови Комісії Загарія В.М., між сторонами обговорювалися проблеми застосування на практиці вітчизняного законодавства про адвокатуру та адвокатську діяльність. Крім того, під час зустрічі, що відбулася 17.09.2015 року, Головою ВКДКА  О.М. Дроздовим визначено, а, в свою чергу, експертами Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» підтримано пріоритетні напрямки діяльності ВКДКА у четвертому кварталі 2015 та наступних роках. Вирішено створити робочу групу для підготовки науково-практичного коментаря до Правил адвокатської етики. Також зазначили про необхідність проведення заходів з підвищення кваліфікації членів ВКДКА та КДКА регіонів в аспекті формування теоретичних знань з практики Європейського суду з прав людини (далі – ЄСПЛ).

Головою Ради адвокатів України, Національної асоціації адвокатів України Л.П. Ізовітовою створено робочу групу з питань оновлення Програми складання кваліфікаційного іспиту. До складу цієї робочої групи увійшли наступні члени ВКДКА: О.М. Дроздов, В.В. Волчо, Л.В. Крупнова, А.П. Місяць, А.М. Тарасова.

ВКДКА за сприянням Національної асоціації адвокатів України (далі – НААУ) активно вивчає та переймає кращий досвід та практику асоціацій адвокатів розвинених європейських країн. Так, 09-10 жовтня 2015 року Голова ВКДКА, його заступники та переважна більшість членів Комісії взяли участь у дводенній міжнародній конференції з низкою тренінгів за темою «Стратегічне планування для НААУ», яка відбулася у Києві та була організована НААУ спільно з Радою Європи та Радою адвокатських та правничих товариств Європи (CCBE).

Голова  ВКДКА О.М. Дроздов та заступники Голови ВКДКА О.А. Бєляєв та Ю.Л. Грабовський є членами редакційної колегії фахового видання для адвокатів — Вісник НААУ.

Разом з тим, Голова ВКДКА О.М. Дроздов брав активну участь у республіканських заходах з обговорення проектів змін до Конституції України щодо виключного права адвокатів захищати та представляти своїх клієнтів у судах (5 жовтня 2015 року, м. Харків) та до Закону України “Про адвокатуру та адвокатську діяльність” (15 жовтня 2015 року, м. Київ). Також О.М. Дроздовим у співавторстві з колегами протягом поточного року підготовлено та опубліковано у фаховому виданні для адвокатів (Вісник НААУ) низку статей науково-практичного характеру.

Заступником Голови ВКДКА О.А. Бєляєвим з метою сприяння вдосконаленню юридичної професії 2 жовтня 2015 року була проведена робоча зустріч по обміну досвідом у Мінську (Республіка Білорусь) з місцевим керівництвом Республіканської колегії адвокатів. Продовжуючи роботу з посилення дружніх взаємовідносин з представниками адвокатури  Республіки Білорусь, Голова ВКДКА О.М. Дроздов взяв участь у Міжнародному юридичному форумі “Нові виклики та можливості для юристів на сучасному етапі”, який відбувся 22-24 жовтня 2015 року у м. Мінськ.

Заступником Голови ВКДКА Ю.Л. Грабовським у поточному році розроблено проект Методичних рекомендацій щодо підготовки адвокатських запитів та складання протоколів про адміністративні правопорушення за ст. 212-3 КУпАП.

Разом з цим, у період з липня по жовтень поточного року керівництво ВКДКА з метою сприяння  професійному розвитку адвокатів взяло участь у семи заходах з підвищення кваліфікації (семінарах, тренінгах та круглих столах тощо), організованих НААУ. Вони доповідали з питань права на захист в контексті практики ЄСПЛ та застосування такої практики в адвокатській діяльності (експерт, тренер та доповідач – Голова ВКДКА,  к.ю.н., доцент О.М. Дроздов ) та з питань судової практики розгляду справ про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 5 ст. 212-3 КУпАП (експерт, доповідач – заступник Голови ВКДКА Ю.Л. Грабовський ).

Водночас, на початку листопада поточного року керівництвом ВКДКА заплановано участь в якості доповідачів у низці семінарів з підвищення кваліфікації для адвокатів, організованих за підтримки НААУ та ряд публікацій науково-практичного спрямування у Віснику НААУ .

 

Рішення ВКДКА

Протягом січня – жовтня 2015 року Вищою кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури (далі – ВКДКА) було проведено 9 засідань ВКДКА, на яких, відповідно до вимог ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі – Закон), було прийнято 227 рішень за результатами розгляду скарг на рішення, дії чи бездіяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій регіонів (далі – КДКА).

Так, у переважній більшості випадків  (175 рішень) ВКДКА прийнято рішення про залишення скарги без задоволення, а рішення КДКА  – без змін.

Проте, майже кожне десяте рішення КДКА скасовується рішенням ВКДКА і ухвалюється нове рішення (всього – 23 рішення ВКДКА).

27 рішень ВКДКА було прийнято про направлення справи для нового розгляду до відповідної КДКА та зобов’язання КДКА вчинити певні дії.

За наведений період часу лише 2 рішення КДКА змінено ВКДКА та ухвалено нові рішення.

Також, упродовж січня-жовтня 2015 року на засіданнях ВКДКА було прийнято 19 рішень з організаційних питань.

З числа 23-х прийнятих рішень ВКДКА щодо скасування рішення КДКА регіону та ухвалення нового рішення, у кількісному співвідношенні за регіонами вони розподілились наступним чином: 1 рішення –  КДКА Волинської області; 3 рішення – КДКА Дніпропетровської області; 1 рішення – КДКА Донецької області; 1 рішення – КДКА Житомирської області; 3 рішення – КДКА Закарпатської області; 1 рішення –  КДКА Запорізької області; 4 рішення – КДКА Київської області; 3 рішення – КДКА Одеської області; 2 рішення – КДКА Полтавської області; 2 рішення – КДКА Харківської області; 2 рішення – КДКА Чернівецької області.

Серед основних підстав скасування ВКДКА рішень КДКА можна виділити, зокрема, такі, як:

–  поверхневість перевірки членом Дисциплінарної палати (далі – ДП) КДКА відомостей про дисциплінарний проступок адвоката, викладених у скарзі;

–  порушення засад змагальності на стадії розгляду дисциплінарної справи, яке полягало, зокрема, у відсутності належного повідомлення заінтересованих осіб про місце, день і час засідання ДП КДКА,  невиконання членом ДП КДКА вимог Закону щодо звернення до адвоката для отримання письмового пояснення по суті порушених у заяві (скарзі) питань.

Порушення процесуальних норм Закону, як правило, тягне за собою неправильне застосування відповідних норм Закону при прийнятті рішення у дисциплінарному провадженні, як то: відмова в порушенні дисциплінарної справи стосовно адвоката на підставі передчасного висновку про відсутність у діях адвоката складу дисциплінарного проступку; притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку і застосування до нього надто суворого дисциплінарного стягнення без достатніх на те підстав, тощо.

З числа 27-ми прийнятих  рішень ВКДКА стосовно направлення справи для нового розгляду до відповідної КДКА та зобов’язання КДКА вчинити певні дії, у кількісному співвідношенні вони розподілились за регіонами наступним чином:

2 рішення –  КДКА Вінницької області; 3 рішення – КДКА Дніпропетровської області; 1 рішення – КДКА Закарпатської області; 1 рішення –  КДКА Запорізької області; 1 рішення – КДКА Івано-Франківської області; 1 рішення – КДКА Київської області; 9 рішення – КДКА м. Києва; 1 рішення – КДКА Львівської області; 2 рішення – КДКА Одеської області; 1 рішення –  КДКА Рівненської області; 1 рішення  – КДКА Тернопільської області; 2 рішення – КДКА Харківської області; 1 рішення – КДКА Херсонської області; 1 рішення – КДКА Чернігівської області

Слід зазначити, що серед скарг, розглянутих ВКДКА, було розглянуто 4  скарги  на рішення  КДКА про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку і застосування до нього дисциплінарного стягнення у вигляді  позбавлення  права на зайняття адвокатською діяльністю та 1 скарга на рішення КДКА про припинення права на заняття адвокатською діяльністю шляхом анулювання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю на підставі набрання законної сили обвинувальним вироком суду стосовно адвоката (п. 6 ч. 1 ст. 32 Закону). Натомість, за результатами розгляду зазначених скарг  було прийнято: а) 3  рішення ВКДКА, якими скарги залишено без задоволення, а  рішення КДКА  регіону  –  без змін; б) 1   рішення ВКДКА, яким скаргу задоволено частково,  рішення КДКА про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку і застосування до нього дисциплінарного стягнення у вигляді  позбавлення  права на зайняття адвокатською діяльністю – скасовано та ухвалено нове рішення, яким дисциплінарну справу відносно адвоката закрито; в) 1  рішення ВКДКА, яким скаргу задоволено частково, рішення КДКА про припинення права на заняття адвокатською діяльністю шляхом анулювання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю – скасовано, а справу направлено для нового розгляду до КДКА.

З усіх справ, що розглядаються ВКДКА, переважна більшість стосувалась скарг на рішення КДКА, що виносились у зв’язку з неналежним, на думку  особи, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, виконанням адвокатами прийнятих на себе за договором  про надання правової допомоги зобов’язань; скарг, пов’язані із невдоволенням діями у процесі адвокатів, які надавали правову допомогу протилежній у справі стороні; скарг щодо неетичної поведінки адвокатів; з питань щодо повернення сплаченого адвокату гонорару; скарги на бездіяльність КДКА; скарги про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за  несплату ним щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування тощо.

І на останнє. Слід зауважити, що високий рівень якості рішень, які приймаються на засіданнях ВКДКА, обумовлений, зокрема, тим, що 20 % складу ВКДКА мають науковий ступінь та підтверджується низьким відсотком скасування рішень ВКДКА судами (20%). Проте, і зазначені рішення оскарженні у судові вищестоящі інстанції, а тому рішення за ними є не остаточними.