Верховна Рада України підтримала зміни до Конституції України в частині правосуддя у першому читанні, відповідно до яких захист від обвинувачення та представництво у суді здійснюють виключно адвокати

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

За законопроект, зареєстрований за  № 3524 та визнаний президентом України, як невідкладний, віддали свої голоси у першому читанні більшість народних депутатів. Голосування відбулося відразу після отримання висновку Конституційного Суду України про відповідність проекту Конституції України.

Нагадаємо, що восени минулого року Венеціанська комісія на пленарному засіданні надала позитивний висновок щодо цього проекту змін до Конституції України в частині правосуддя.

У свій час науковий висновок щодо відповідності статті 131-2 вимогам Конституції України  був наданий Головою ВКДКА Олександром Дроздовим, як членом Науково-консультативної ради НААУ та першим проректором ВША.

Так, стаття 131-2 законопроекту містить положення щодо «адвокатської монополії»:

«Для забезпечення права на захист від обвинувачення, представництва в суді та надання інших видів професійної правничої допомоги в Україні діє адвокатура. Захист від обвинувачення та представництво в суді здійснюють виключно адвокати. Законом можуть бути визначені інші види правничої допомоги, які надаються виключно адвокатом».

Законопроектом ґарантується незалежність адвокатури, а засади організації і діяльності адвокатури та здійснення адвокатської діяльності в Україні визначаються законом.

Окрім того, законопроект містить норми, які передбачають зміну вимог до кандидатів на посаду судді: вік не менше ніж 30 років і щонайменше 5 років правничого стажу. Що стосується суддів, які бажають продовжити суддівську діяльність, то для них передбачена обов’язкова переатестація з оцінюванням відповідності критеріям компетентності, доброчесності і дотримання професійної етики. В іншому випадку передбачена ліквідація суддівської недоторканності та автоматична відставка судді. Окрім того, перед призначенням на посаду судді кандидат зобов’язаний пройти річне навчання у Національній школі суддів України. Тобто, нормами проекту закону №3524 збільшується прозорість у підборі суддівських кадрів та підвищується відповідальність суддів за винесення неправосудних рішень.

Серед іншого, вказаний проект закону залишає за парламентом право висловлювати недовіру Генеральному прокурору і відправляти його у відставку. Органи прокуратури отримають широкі процесуальні можливості для підтримання публічного обвинувачення в суді, процесуального керівництва досудовим розслідуванням, рішення відповідно до закону інших питань під час кримінального провадження, нагляду за негласними і іншими слідчими і розшуковими діями органів досудового розслідування.

Проект закону можна переглянути за наступним посиланням.