РОЗ’ЯСНЕННЯ Про деякі особливості оподаткування адвокатської діяльності

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РОЗ’ЯСНЕННЯ 


Про деякі особливості оподаткування адвокатської діяльності


 


05 вересня 2008 року                                                                                                     м. Київ


 


З А Т В Е Р Д Ж Е Н О


Рішенням Вищої кваліфікаційної


комісії адвокатури


від 05 вересня 2008 року № V/7-116


 


До Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури постійно надходять звернення та адвокатські запити відносно надання роз’яснення з питань можливості застосування спрощеної системи оподаткування до адвокатських об’єднань та деяких питань  податкової звітності адвоката.


Розглянувши це питання, Вища кваліфікаційна комісія адвокатури на підставі   п.10-1 Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури, вважає за необхідне роз’яснити наступне.


У відповідності до ст.4 Закону України «Про адвокатуру» адвокат має право займатись адвокатською діяльністю індивідуально, відкрити своє адвокатське бюро, об’єднуватись з іншими адвокатами в колегії, адвокатські фірми, контори та інші адвокатські об’єднання, які діють відповідно до цього закону та статутів адвокатських об’єднань.


При цьому адвокатські бюро, колегії, фірми, контори та інші адвокатські об’єднання є юридичними особами.


 Згідно листа Міністерства фінансів України від 20.12.2001 року № 31-052-3-8/4747 «Щодо реалізації пункту 6 Указу Президента України від 30.09.1999 року № 1240» передбачено, що адвокатські об’єднання за умови відповідності критеріям, визначеним Указом Президента України «Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб’єктів малого підприємництва» мають право на оподаткування за спрощеною системою оподаткування.


З приводу можливості переходу на спрощену систему оподаткування адвокатами та адвокатськими об’єднаннями Вищою кваліфікаційною комісією адвокатури 18.02.2005 року було дане відповідне Роз’яснення № IV/9-2-5.


У відповідності з цим Роз’ясненням, у випадку переходу на спрощену систему оподаткування адвокатом чи адвокатським об’єднанням їх правовий статус не зазнає жодних змін, на них в повному обсязі поширюються права, обов’язки та гарантії їх адвокатської діяльності.


Оподаткування роботи адвоката, який займається адвокатською діяльністю індивідуально визначається діючим законодавством в порядку, передбаченому Законом України «Про податок з доходів фізичних осіб» та іншими нормативно-правовими актами податкового законодавства.


Оподаткування діяльності адвоката – члена адвокатського об’єднання та його відносини з адвокатським об’єднанням визначаються статутом та здійснюється бухгалтером адвокатського об’єднання з врахуванням вимог чинного законодавства.