Під час продовження роботи З’їзду адвокатів України необхідно розглянути питання внесення змін до Правил адвокатської етики, а саме – вилучення до належного законодавчого врегулювання частини другої ст. 63 ПАЕ.
З відповідною пропозицією про включення цього питання до порядку денного З’їзду до його оргкомітету, засідання якого проходить сьогодні, повторно звернувся Голова ВКДКА Валентин Загарія.
Згідно із ч.2 ст. 63 Правил, у разі звернення із скаргами щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності за порушення Правил адвокатської етики адвокатів, яких обрано до органів адвокатського самоврядування, чи якщо скаржниками стосовно порушення цих Правил виступають адвокати, яких обрано до органів адвокатського самоврядування, з метою забезпечення неупередженості та об’єктивності при розгляді зазначених скарг Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури забезпечує перерозподіл та направлення таких заяв (скарг) для розгляду до КДКА іншого регіону, ніж регіон, в якому зазначений адвокат входить до органів адвокатського самоврядування.
Водночас, частиною третьою статті 33 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» встановлено, що дисциплінарне провадження стосовно адвоката здійснюється кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України. Вказаним Законом не передбачено будь-яких виключень із загального правила визначення територіальної юрисдикції КДКА регіону, до якої підлягають направленню заяви (скарги) щодо поведінки адвоката.
Через неузгодженість цих норм на практиці виникла ситуація, за якої КДКА регіонів повертають до ВКДКА скарги на адвокатів без розгляду по суті. Судова практика із цього питання також не є однозначною. То ж до належного законодавчого врегулювання процедури притягнення до дисциплінарної відповідальності адвокатів, яких обрано до органів адвокатського самоврядування (чи в разі,. якщо скаржниками виступають адвокати, яких обрано до органів адвокатського самоврядування), вбачається необхідним вилучення спірної норми з ПАЕ.
Нагадаємо, 6 листопада 2014 року на засіданні Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури було прийнято рішення про необхідність звернення з ініціативою щодо включення цього питання до порядку денного з’їзду адвокатів України. Це рішення було реалізоване листом ВКДКА від 10.11.2014 № 4953. Разом з тим, під час з’їзду, що відбувався 20-21 листопада 2014 року у Мукачевому, питання не розглядалося.
05.03.2015