Сильна, незалежна адвокатура завжди була символом зрілості суспільства, – Андрій Місяць

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

Адвокати не мають інструментів примусу, аби відстоювати права громадян. Лише інтелект, який суспільство приймає або ні.

Про вдосконалення діяльності адвокатури України відповідно до найкращих світових та європейських стандартів дискутували адвокати та представники судової влади під час Міжнародного форуму адвокатів, одна із сесій якого проходила у Києві.

Модератором цієї сесії виступив т.в.о. голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Андрій Місяць, який виступав модератором однієї із сесій, запропонував учасникам заходу пригадати, що адвокатура насамперед є самоврядним інститутом. «Сильна, незалежна адвокатура завжди була символом зрілості суспільства, лакмусовим папірцем, – відзначив він. Вона не має інструментів примусу, аби відстоювати права. Лише інтелект, який суспільство приймає або ні». Оцінюючи роботу ВКДКА, яку він сьогодні представляє, А.Місяць відзначив важливість фінансової незалежності від держави. «Якщо б у нас була комісія, яка фінансувалася державою, це було би також,  ударом по незалежності адвокатури. Тому що той, хто дає гроші, їх він може проконтролювати і має право контролювати… Але як розмежувати цю грань, де закінчується контроль фінансовий, і починається контроль за інституційною діяльністю? Я вважаю, що це дуже важко», – резюмував очільник ВКДКА.

Всі мають бути інституційно незалежними: і суд, і адвокати. Але ніхто не має бути незалежним від здорового глузду, сказав перший заступник керівника Апарату Верховного Суду Расім Бабанли. «Політика, як ухвалюються рішення, як визначаються напрями розвитку і точки зростання в Європейському Союзі, – вона є проблемно орієнтованою. Найбільша складність полягає в тому, щоб знайти проблему, яку потрібно вирішувати», – зауважив представник ВС. Оцінюючи перспективи реформ, він висловив переконання, що ніхто краще за самих адвокатів не знає, де є проблема в інституті і яким чином її вирішувати. Він відзначив, що прийняття закону не завжди є засобом вирішення проблеми. Це може бути конкретний захід, який на неї вплине і ми не можемо казати, що потрібно ухвалювати закон. «Ми зараз намагаємося змінювати дещо артикуляцію цих питань і ми маємо говорити не про реформу, а напевно, що про сталий розвиток системи правосуддя. І цей сталий розвиток насправді потрібен всім», – відзначив Р.Бабанли.

Також він звернув увагу на певну залежність від зовнішніх суб’єктів. Якщо ми хочемо стати частиною Європейського Союзу, ми маємо комунікувати з Європейською комісією і виконувати їхні побажання, які до речі не можна називати вимогами. Це знову таки побажання і їхні поради щодо того, як нам розвиватись», – попередив перший заступник керівника Апарату ВС.

Про необхідність урахування практики роботи органів адвокатського самоврядування розповів голова секретаріату ВКДКА Віктор Вовнюк.

Він звернув увагу, що останнім часом окремі експерти просувають наративи реформування адвокатури, зокрема і у частині дисциплінарних процедур. Вони говорять про проблеми і їх вирішення шляхом ухвалення нового закону. Але коли починається фахова дискусія, то такі експерти часто не можуть пояснити, які саме норми Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не відповідають європейським стандартам.

«На жаль, від організацій, які готовлять звіти по адвокатурі, не надходять запити, вони не хочуть чомусь прийти і познайомитись як працює механізм, запитати якусь інформацію, вивчити рішення, подивитися практику. А як же ж можна говорити про вивчення питання, коли не отримав по ньому інформацію, – запитує В.Вовнюк. – Якщо вам потрібна інформація для того, щоб максимально професійно підійти до удосконалення того чи іншого питання, звертайтесь, пишіть залучайте нас, ми з радістю будемо ділитися цією інформацією. Бо ми також удосконалюємо ці процедури».

Водночас, керівник секретаріату ВКДКА нагадав, що саме завдяки європейському курсу розвитку в Україні з’явилася та адвокатура, яка є на даний час. Реформа адвокатури стала однією з перших проєвропейських реформ, яка відбулася. Адвокатуру повністю відділили від держави, в тому числі фінансово. У 2012 році чинний сьогодні Закон був прийнятий саме на європейських принципах, дотримання яких аналізувала Венеціанська комісія.

Докладніше про захід читайте у статті «Коли настане завтра» видання «Закон і Бізнес».