Рішення № VIІ-004/2021 за скаргою на рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області №71/2021 від 31.03.2021 року про притягнення до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на шість місяців

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № VIІ-004/2021

01 липня 2021 року
м. Камꞌянець-Подільський

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В., заступників голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Крупнової Л.В. та Місяця А.П., секретаря Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури – Котелевської К.В., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Ульчака Б.І., Приходька О.І., Клечановської Ю.І., Василевської О.А., Коблик М.В., Соботника В.Й., Мягкого А.В., Чернобай Н.Б., Одновола В.К., Дуліч Т.В., Пшеничного О.Л., Кравченка П.А., Притули О.Б., Тарасової А.М., Лучковського В.В., Дроботущенко Т.О., Усманова М.А., Кузьмінського О.О., розглянувши у відкритому засіданні скаргу адвоката Особа_1 на рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області №71/2021 від 31.03.2021 року про притягнення його до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на шість місяців, –

ВСТАНОВИЛА:

Процедура розгляду, що передувала прийняттю рішення КДКА, та процедура розгляду скарги у ВКДКА

  1. 18.11.2020 р. Рада адвокатів Київської області звернулась з поданням до КДКА Київської області, в якому міститься вимога притягнути до дисциплінарної відповідальності адвоката Особа_1 за порушення, понад 3 місяці, строків сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування за 2020 рік.
  2. 23.11.2020 р. подання передано до дисциплінарної палати КДКА Київської області, перевірку відомостей, викладених в поданні, доручено члену дисциплінарної палати Особа_3, яка склала довідку про результати перевірки подання Ради адвокатів Київської області.
  3. 27.01.2021 р. за результатами розгляду подання Ради адвокатів Київської області, матеріалів перевірки та довідки, дисциплінарна палата КДКА Київської області винесла рішення № 17/2021 про порушення дисциплінарної справи стосовно адвоката Особа_1 Рішення сторони не оскаржували.
  4. 31.03.2021 р. КДКА Київської області винесено рішення №71/2021 про притягнення адвоката Особа_1 до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на шість місяців.
  5. Не погоджуючись з рішенням дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області №71/2021 від 31.03.2021 року, 29.04.2021 адвокат Особа_1 звернувся до ВКДКА зі скаргою на нього.
  6. Строк на оскарження рішення Скаржником не пропущено.
  7. 11 травня 2021 року Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури витребувала у КДКА Київської області матеріали дисциплінарної справи стосовно адвоката Особа_1.
  8. 26 травня 2021 року матеріали дисциплінарної справи надійшли до ВКДКА.
  9. 02 червня 2021 року Голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури доручив члену ВКДКА Особа_2 провести перевірку відомостей та фактів, які викладені у скарзі.

Короткий виклад позиції та доводів Скаржника

  1. В скарзі адвокат Особа_1 зазначив, що щиро кається та визнає свою вину щодо несвоєчасної сплати внесків.
  2. В 2020 році хворів на COVID-19, має на утриманні непрацюючу дружину, сина, батьків – пенсіонерів.
  3. Зазначає, що не хоче конфліктувати з КДКА, в суд звертатися не буде.
  4. Просить рішення КДКА скасувати. На момент подання скарги щорічний внесок ним сплачено.

Встановлені фактичні обставини

  1. Розгляд скарги стосовно адвоката Особа_ здійснений належною КДКА відповідно до вимог частини 3 статті 33 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
  2. Порушень процедури розгляду подання Ради адвокатів Київської області не встановлено.
  3. Фактичні обставини порушення понад 3 місяці строків сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування за 2020 рік адвокатом Особа_1 підтверджуються матеріалами дисциплінарної справи та не заперечуються ним.

Обгрунтування підстав та мотивів прийнятого КДКА рішення

  1. КДКА Київської області дійшла висновку, що адвокат Особа_1 вчинив дисциплінарний проступок, передбачений ст. 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (далі – Закон), а саме, невиконання рішення органів адвокатського самоврядування, який полягає в тому, що він дійсно не сплатив щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування за 2020 рік, тобто більше, ніж на 3 місяці прострочив сплату такого внеску, чим порушив строк, встановлений Положенням про щорічні внески на забезпечення реалізації органів адвокатського самоврядування, затверджений Рішенням Ради адвокатів України №72 від 16.02.2013 року та Рішенням Ради адвокатів України №4 від 03.02.2017 року, що є невиконанням рішення органів адвокатського самоврядування.
  2. Відповідно до частини 1 статті 57 Закону, Рішення з’їзду адвокатів України та Рішення Ради адвокатів України є обов’язковими для всіх адвокатів.
  3. Згідно з п. 2.18 Положення про внески, у випадку сплати щорічних внесків, а також/чи прострочення встановлених цим Положенням строків їх сплати понад три місяці, до нього за поданням Ради адвокатів України або Ради адвокатів регіону застосовується дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року.
  4. Обставин, які б виключали відповідальність адвоката за невиконання рішення органу адвокатського самоврядування не встановлено.

Нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню

  1. Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
  2. Статтею 57 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначено, що рішення з’їзду адвокатів України та Ради адвокатів України є обов’язковими до виконання всіма адвокатами.
  3. Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», адвокат може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з підстав, передбачених цим Законом.
  4. Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку.
  5. Згідно ч. 2 ст. 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», дисциплінарним проступком адвоката є, зокрема, невиконання рішення органів адвокатського самоврядування.
  6. Відповідно до статті 41 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення у дисциплінарній справі має бути вмотивованим. Під час обрання виду дисциплінарного стягнення враховуються обставини вчинення проступку, його наслідки, особа адвоката та інші обставини.
  7. Положення про щорічні внески на забезпечення реалізації органів адвокатського самоврядування, затверджене Рішенням Ради адвокатів України №4 від 03.02.2017 року, зі змінами, внесеними рішенням Ради адвокатів України «13» жовтня 2018 року № 176.
  8. Порушення адвокатом порядку та строків сплати щорічних внесків вважається невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком (пункт 2.16. Положення).
  9. У випадку порушення адвокатом порядку сплати щорічних внесків, а також/чи прострочення встановлених цим Положенням строків їх сплати понад три місяці, до нього за поданням Ради адвокатів України або ради адвокатів регіону застосовується дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року (пункт 2.18. Положення).

Мотиви та висновки ВКДКА

  1. Розглянувши матеріали дисциплінарної справи, що надійшли з КДКА Київської області, доводи подання Ради адвокатів Київської області, доводи Скаржника та додатки до скарги, ВКДКА встановила, що КДКА Київської області дійшла правильного висновку про наявність в діях адвоката складу дисциплінарного проступку.
  2. Разом з тим, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури не погоджується з висновками КДКА Київської області щодо застосованого дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на шість місяців, вважає його занадто суворим, оскільки воно не відповідає обставинам вчинення проступку, його наслідкам, відношенню адвоката до виконання своїх обов’язків.
  3. ВКДКА взяла до уваги той факт, що адвокат Особа_1 визнав свою провину та наголосив на недопущенні такого виду порушення у майбутньому, внески сплатив.
  4. Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення у дисциплінарній справі має бути вмотивованим. Під час обрання виду дисциплінарного стягнення враховуються обставини вчинення проступку, його наслідки, особа адвоката та інші обставини.
  5. Враховуючи викладене вище, керуючись ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –
ВИРІШИЛА:
  1. Скаргу адвоката Особа_1 – задовольнити частково.
  2. Рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області №71/2021 від 31.03.2021 року про притягнення адвоката Особа_1 до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на шість місяців, – змінити в частині застосування дисциплінарного стягнення.
  3. Застосувати до адвоката Особа_1 дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на чотири місяці, який обраховувати з моменту прийняття рішення КДКА регіону.

Матеріали дисциплінарної справи повернути до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Київської області.

Відповідно до ч. 7 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                     С.В. Вилков

Секретар засідання Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                     К.В. Котелевська