Рішення ВКДКА № ІХ-006/2023 від 22.09.2023 року за скаргою на рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області від 06 червня 2023 року про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № ІХ-006/2023

22 вересня 2023 року
м. Київ

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В., заступників голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Місяця А.П. та Крупнової Л.В., секретаря засідання Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури – Клечановської Ю.І., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Василевської О.А., Котелевської К.В., Приходька О.І., Темнохудової З.В., Прокопчука О.М., Мягкого А.В., Одновола В.К., Соботника В.Й., Подольної Т.А., Чернобай Н.Б., Дуліч Т.В., Пшеничного О.Л., Волчо В.В., Притули О.Б., Тарасової А.М., Дроботущенко Т.О., Лучковського В.В., Усманова М.А., розглянувши у відкритому засіданні, дистанційно – в режимі відеоконференції, скаргу Голови Ради адвокатів Харківської області Особа_1 на рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області від 06 червня 2023 року про притягнення адвоката Особа_2 до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік, –

ВСТАНОВИЛА:

Процедура розгляду, що передувала прийняттю рішення КДКА, та процедура розгляду скарги у ВКДКА

 1. 13 квітня 2023 року до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області надійшло подання Голови Ради адвокатів Харківської області Особа_1 від 12.04.2023 року щодо притягнення адвоката Особа_2 до дисциплінарної відповідальності.
 2. 21 квітня 2023 року в.о. голови дисциплінарної палати КДКА Харківської області Особа_3 доручила члену дисциплінарної палати КДКА Харківської області Особа_4 провести перевірку відомостей та фактів, які викладені у поданні Голови Ради адвокатів Харківської області Особа_1 щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності адвоката Особа_2.
 3. За результатами перевірки член дисциплінарної палати КДКА Харківської області Особа_4 склала довідку, в якій пропонувала порушити дисциплінарну справу стосовно адвоката Особа_2.
 4. 16 травня 2023 року за результатами розгляду подання Голови Ради адвокатів Харківської області Особа_1 від 12.04.2023 року, довідки та матеріалів перевірки, Кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури Харківської області у складі дисциплінарної палати прийняла рішення, яким порушила дисциплінарну справу стосовно адвоката Особа_2.
 5. 06 червня 2023 року дисциплінарна палата Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області за результатами розгляду дисциплінарної справи стосовно адвоката Особа_2 прийняла рішення про притягнення до дисциплінарної відповідальності адвоката Особа_2 (свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №Інформація_1, видане Харківською обласною КДКА) та застосувала до нього дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік.
 6. 28 червня 2023 року Голова Ради адвокатів Харківської області Особа_1, не погоджуючись з прийнятим рішенням, звернулась зі скаргою до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (вхід. № 19398 від 03.07.2023 року).
 7. Строк на оскарження рішення, передбачений частиною 1 статті 42 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Скаржником не пропущено.
 8. Листом за вих. №1155 від 13.07.2023 року Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури витребувала у КДКА Харківської області матеріали дисциплінарної справи відносно адвоката Особа_2.
 9. 01 вересня 2023 року за вхід. № 19778 до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшла дисциплінарна справа відносно адвоката Особа_2.
 10. Листом за вих. № 1462 від 05.09.2023 року Голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури доручив члену ВКДКА Особа_5 провести перевірку відомостей та фактів, які викладені у скарзі Голови Ради адвокатів Харківської області Особа_1 на рішення дисциплінарної палати КДКА Харківської області від 06 червня 2023 року про притягнення адвоката Особа_2 до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік.

Короткий виклад позиції та доводів Скаржника

 1. У поданні Голови Ради адвокатів Харківської області Особа_1 щодо притягнення до дисциплінарної відповідальності адвоката Особа_2 повідомлялося, що адвокат вкотре не сплатив щорічний внесок на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування за 2021, 2022, 2023 роки, за що адвокат був притягнутий до дисциплінарної відповідальності.
 2. На думку Скаржника, з урахуванням обставин, в діях адвоката Особа_2 вбачається систематичне порушення рішень Ради адвокатів України «Про сплату щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування» у 2021, 2022, 2023 роках, Правил адвокатської етики з невиконання рішень органів адвокатського самоврядування, рішення з’їзду адвокатів України від 03 липня 2015 року, у зв’язку з чим, адвокат має бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності у вигляді позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю.
 3. У скарзі до ВКДКА Скаржник зазначає, що вважає рішення дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області від 06 червня 2023 року незаконним.
 4. В обґрунтування своїх вимог Скаржник зазначає, що адвокат Особа_2 систематично протягом 2020, 2021, 2023 років не виконує свого професійного обов’язку щодо сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.
 5. Також, звертає увагу, що адвокат Особа_2 притягався до дисциплінарної відповідальності рішенням дисциплінарної палати КДКА Харківської області від 31.08.2021 року у вигляді попередження.
 6. Скаржник зазначає, що дані обставини не були враховані дисциплінарною палатою КДКА Харківської області при розгляді подання Ради адвокатів Харківської області про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності.
 7. Просить рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області від 06 червня 2023 року про притягнення адвоката Особа_2 до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік скасувати; ухвалити нове рішення, яким притягнути адвоката Особа_2 до дисциплінарної відповідальності у вигляді припинення права на заняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням його з Єдиного реєстру адвокатів України; зобов’язати адвоката Особа_2 сплатити витрати, пов’язані з відшкодуванням Раді адвокатів Харківської області, понесені у зв’язку зі сплатою коштів за внесення відомостей до Реєстру дисциплінарних проваджень у розмірі 536,80 грн.
 8. Заперечення на скаргу від адвоката Особа_2 до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури не надходили.

Обґрунтування підстав та мотивів прийнятого КДКА рішення

 1. Питання оплати адвокатами щорічних внесків на реалізацію повноважень органів адвокатського самоврядування, порядок та строки оплати, види відповідальності за несплату визначені Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» № 5076-VI від 05.07.2012 року (далі – Закон) та Положенням про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування (нова редакція), затвердженого рішенням Ради адвокатів України №4 від 03 лютого 2017 р. року (зі змінами, внесеними рішенням Ради адвокатів України № 11 від 21.02.2023 року) (далі – Положення про внески).
 2. Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 58 Закону, утримання органів адвокатського самоврядування може здійснюватися за рахунок щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.
 3. Відповідно до п. 1.1. Положення про внески, внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, грошові кошти, що надходять організаційним формам адвокатського самоврядування, які мають статус юридичної особи, відповідно до Закону, з метою забезпечення гарантій незалежності адвокатури України від органів державної вдати, органів місцевого самоврядування. їх посадових та службових осіб, будь-яких інших органів, установ, організацій, фізичних і юридичних осіб для реалізації органами адвокатського самоврядування повноважень, визначених Законом: а) від адвокатів України щорічно в порядку та розмірі, визначеними відповідно до цього Положення та актів НААУ, Ради адвокатів України на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування.
 4. Рада адвокатів України встановлює розмір, порядок сплати внесків, їх розподіл і напрямки використання для забезпечення ефективної реалізації повноважень адвокатського самоврядування (п. 1.3. Положення про внески).
 5. Рада адвокатів регіону здійснює контроль за своєчасною сплатою внесків адвокатами, адреса робочого місяця яких знаходиться у цьому регіоні та веде облік щорічних внесків у відповідності до рекомендацій Ради адвокатів України (п. 1.4. Положення про внески).
 6. Сплата щорічного внеску на реалізацію повноважень органів адвокатського самоврядування, відповідно до рішень З’їзду адвокатів України, Ради адвокатів України, актів НААУ є професійним обов’язком кожного адвоката (п. 2.1. Положення про внески).
 7. Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 21 Закону адвокат зобов’язаний виконувати рішення органів адвокатського самоврядування.
 8. Відповідно до п.2.2 Положення про внески, адвокати України сплачують встановлений розмір щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування в національній валюті України на банківські рахунки органів адвокатського самоврядування двома платежами, оприлюдненими відповідно до п.2.13. цього Положення.
 9. Відповідно до п. 2.13 Положення про внески, «Рада адвокатів України та Рада адвокатів відповідного регіону забезпечують доведення до відома адвокатів інформації щодо розміру та порядку сплати щорічних внесків шляхом розміщення її на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України, а також у приміщенні ради адвокатів відповідного регіону, або у інший спосіб, який забезпечує доступ адвокатів до зазначеної інформації».
 10. Відповідно до п.2.5. Положення про внески, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року.
 11. Порушення адвокатом порядку та строків сплати щорічних адвокатських внесків вважається невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком (п. 2.16 Положення про внески).
 12. Відповідно до ст. 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку. Перелік дисциплінарних проступків вказаний у ч. 2 ст. 34 вказаного Закону, серед яких має місце невиконання або неналежне виконання адвокатом своїх професійних обов’язків, а також невиконання рішень органів адвокатського самоврядування. Адвокат може бути притягнутий до дисциплінарної відповідальності протягом року з дня вчинення дисциплінарного проступку.
 13. Види дисциплінарних стягнень передбачено ч. 1 ст. 35 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», серед яких є попередження, зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року, позбавлення права на зняття адвокатською діяльністю з наступним виключенням з Єдиного реєстру адвокатів України.
 14. У випадку порушення адвокатом порядку сплати щорічних внесків, а також/чи прострочення встановлених строків їх сплати понад три місяці, до нього за поданням Ради адвокатів України або ради адвокатів регіону застосовується дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року (п. 2.18 Положення про внески).
 15. Обов’язок адвоката щодо виконання рішень органів адвокатського самоврядування прямо передбачений у ч. 1 ст. 57 Закону та ст.65 Правил адвокатської етики, затверджених Звітно- виборним з’їздом адвокатів 09.06.2017 року (із змінами від 15.02.2019 року).
 16. До КДКА Харківської області надійшла відповідь на запит в.о. голови дисциплінарної палати КДКА Харківської області Особа_3, до Голови Ради адвокатів Харківської області Особа_1, відповідно до якої адвокатом не сплачено щорічний внесок на реалізацію повноважень органів адвокатського самоврядування.
 17. З урахуванням вищевикладеного, шляхом обговорення дисциплінарна палата КДКА Харківської області прийшла до висновку про наявність передбачених Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» підстав для притягнення адвоката Особа_2 до дисциплінарної відповідальності та застосування до адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на 1 (один) рік.
 18. При обранні виду дисциплінарної відповідальності членами дисциплінарної палати враховано, що адвокат Особа_2 неодноразово притягувався до дисциплінарної відповідальності за порушення порядку та строків сплати щорічного внеску.
 19. Також було роз’яснено, що притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за порушення порядку та строків сплати щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування не звільняє його від сплати такого внеску.

Встановлені фактичні обставини

 1. Згідно витягу з Єдиного реєстру адвокатів України, адвокат Особа_2 здійснює адвокатську діяльність на підставі свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю № Інфлормація_1, виданого Харківською обласною КДКА.
 2. Робоче місце адвоката знаходиться за адресою: Адреса_1.
 3. Таким чином, розгляд скарги стосовно адвоката Особа_2 здійснено належною КДКА регіону, відповідно до частини 3 статті 33 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
 4. В матеріалах дисциплінарної справи відсутні докази направлення рішення дисциплінарної палати КДКА Харківської області від 16.05.2023 року про порушення дисциплінарної справи разом з довідкою на адресу робочого місця адвоката Особа_2.
 5. 20.05.2023 року дисциплінарна палата КДКА Харківської області направила на електронну адресу Національної асоціації адвокатів України лист за вих. № 61/23 від 19.05.2023 року, в якому повідомлялось, що на засіданні дисциплінарної палати КДКА Харківської області були прийняті рішення про порушення дисциплінарних справ за поданням Голови Ради адвокатів Харківської області Особа_1 щодо не сплати щорічних внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування стосовно, у тому числі відносно адвоката Особа_2. В листі зазначено, що на підставі п. 2.19. Положення про внески на забезпечення адвокатського самоврядування направляються копії рішень КДКА для розміщення відповідної інформації на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України.
 6. В матеріалах дисциплінарної справи відсутня інформація щодо публікації на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України повідомлення про порушення дисциплінарної справи відносно адвоката Особа_2 з підстав порушення порядку сплати (несплати, сплати не у повному розмірі, прострочення сплати) щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, про її розгляд та про прийняття рішення щодо порушеної дисциплінарної справи.
 7. В матеріалах дисциплінарної справи відсутні докази направлення повідомлення про призначення розгляду дисциплінарної справи на 06.06.20223 року на адресу робочого місця адвоката Особа_2.

Нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню

 1. Закон України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність».
 2. Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затверджене рішенням Ради адвокатів України від 30.08.2014 року № 120 (з наступними змінами та доповненнями).
 3. Правила адвокатської етики, затверджені Звітно-виборним з’їздом адвокатів України 2017 року 09.06.2017 (зі змінами, затвердженими З’їздом адвокатів України 2019 року 15.02.2019 року).
 4. Положення про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 03.02.2017 року № 4 (з наступними змінами та доповненнями).
 5. Регламент кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затверджений рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2013 року №268 (з наступними змінами та доповненнями).

Мотиви та висновки ВКДКА

 1. Перевіривши доводи поданої скарги, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури встановила наступне.
 2. Відповідно до ч. 1 ст. 33 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» адвоката може бути притягнуто до дисциплінарної відповідальності у порядку дисциплінарного провадження з підстав, передбачених цим Законом.
 3. Відповідно до ч. 1 ст. 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» підставою для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності є вчинення ним дисциплінарного проступку.
 4. Дисциплінарним проступком адвоката є: 1) порушення вимог несумісності; 2) порушення присяги адвоката України; 3) порушення правил адвокатської етики; 4) розголошення адвокатської таємниці або вчинення дій, що призвели до її розголошення; 5) невиконання або неналежне виконання своїх професійних обов’язків; 6) невиконання рішень органів адвокатського самоврядування; 7) порушення інших обов’язків адвоката, передбачених законом (ч. 2 ст. 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»).
 5. Питання оплати щорічних внесків на реалізацію повноважень органів адвокатського самоврядування, порядок та строки оплати, види відповідальності за їх несплату визначені Законом та Положенням про внески на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженим рішенням Ради адвокатів України від 03 лютого 2017 року № 4, з відповідними змінами та доповненнями (далі – Положення про внески).
 6. Сплата щорічного внеску на реалізацію повноважень органів адвокатського самоврядування, відповідно до рішень з’їзду адвокатів України, ради адвокатів України, актів Національної асоціації адвокатів України є професійним обов’язком кожного адвоката (п.2.1. Положення про внески).
 7. Статтею 57 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено обов’язковість виконання рішень органів адвокатського самоврядування всіма адвокатами.
 8. Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 21 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та статті 65 Правил адвокатської етики адвокат зобов’язаний виконувати рішення органів адвокатського самоврядування.
 9. Пунктом 2.2 розділу 2 Положення про внески визначено, що адвокати сплачують встановлений розмір щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування в національній валюті України на банківські рахунки органів адвокатського самоврядування двома платежами, оприлюдненими відповідно до п.2.13 цього Положення, згідно наступного розподілу: шляхом перерахування 70% від встановленого розміру щорічного внеску на поточний рахунок відповідної ради адвокатів регіону та шляхом перерахування 30% від встановленого розміру щорічного внеску на поточний рахунок Національної асоціації України.
 10. Відповідно до пункту 2.5. Положення про внески, адвокати сплачують щорічні внески до 31 січня поточного року.
 11. Порушення адвокатом порядку та строків сплати щорічних внесків вважається невиконанням рішення органу адвокатського самоврядування та відповідно вважається дисциплінарним проступком (п. 2.16 Положення про внески).
 12. Пунктом 2.18 Положення про внески встановлено, що у випадку порушення адвокатом порядку сплати щорічних внесків, а також/чи прострочення встановлених цим Положенням строків їх сплати понад три місяці, до нього за поданням Ради адвокатів України або ради адвокатів регіону застосовується дисциплінарне стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю на строк від одного місяця до одного року.
 13. Згідно оскаржуваного рішення дисциплінарна палата КДКА Харківської області прийшла до висновку про наявність передбачених Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» підстав для притягнення адвоката Особа_2 до дисциплінарної відповідальності та застосування до адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на 1 (один) рік.
 14. Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», право на заняття адвокатською діяльністю зупиняється у разі накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю.
 15. Згідно ч. 2 ст. 31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», накладення на адвоката дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю може застосовуватися виключно у разі:

1) повторного протягом року вчинення дисциплінарного проступку;

2) порушення адвокатом вимог щодо несумісності;

3) систематичного або грубого одноразового порушення правил адвокатської етики.

 1. Відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення у дисциплінарній справі має бути вмотивованим. Під час обрання виду дисциплінарного стягнення враховуються обставини вчинення проступку, його наслідки, особа адвоката та інші обставини.
 2. Разом з цим, рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області не відповідає вимогам вмотивованості, оскільки в рішенні не зазначено, які дії адвоката утворюють склад дисциплінарного проступку, відсутня кваліфікація, яка відповідно до ч. 2 ст. 31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» є підставою для накладення на адвоката дисциплінарного стягнення, не зазначено період несплати адвокатом Особа_2 щорічного внеску на забезпечення реалізації повноважень органів адвокатського самоврядування, за який його притягнуто до дисциплінарної відповідальності, відсутні відомості з посиланням на відповідні рішення про притягнення адвоката Особа_2 до дисциплінарної відповідальності.
 3. В оскаржуваному рішенні зазначено, що при обранні виду дисциплінарної відповідальності членами дисциплінарної палати враховано, що адвокат Особа_2 неодноразово притягувався до дисциплінарної відповідальності за порушення порядку та строків сплати щорічного внеску. Проте, в матеріалах дисциплінарної справи рішення про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності відсутні, дисциплінарна палата КДКА Харківської області не дослідила ці обставини.
 4. Також ВКДКА звертає увагу, що стаття 37 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» визначає, що дисциплінарне провадження складається з таких стадій: 1) проведення перевірки відомостей про дисциплінарний проступок адвоката; 2) порушення дисциплінарної справи; 3) розгляд дисциплінарної справи; 4) прийняття рішення у дисциплінарній справі.
 5. Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» член дисциплінарної палати кваліфікаційної комісії адвокатури за дорученням голови проводить перевірку відомостей, викладених в заяві (скарзі) та звертається до адвоката для отримання письмового пояснення по суті порушених питань.
 6. Згідно ст. 26 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 30.08.2014 року № 120, з наступними змінами та доповненнями (далі – Положення № 120), член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, який проводить перевірку, протягом трьох днів з дати отримання ним доручення голови палати, звертається до адвоката з повідомленням про проведення щодо нього перевірки для отримання письмового пояснення адвоката по суті порушених питань із зазначенням строку його надання. До повідомлення додається копія заяви (скарги) та копії всіх документів, приєднаних до неї. Належним повідомленням адвоката є надіслання листа поштою рекомендованим відправленням за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України, або надіслання листа на адресу електронної пошти адвоката, зазначену в Єдиному реєстрі адвокатів України.
 7. В матеріалах дисциплінарної справи наявний лист за підписом члена дисциплінарної палати Особа_4 за вих. № 43/23 від 28.04.2023 року, адресований адвокату Особа_2 (Адреса_1), в якому йому пропонується надати пояснення щодо відомостей, викладених в поданні та зазначено додаток – копія подання з додатками.
 8. Разом з тим, ВКДКА встановлено, що матеріали дисциплінарної справи не містять підтвердження того, що лист за вих. 43/23 від 28.04.2023 року надісланий адвокату поштою рекомендованим відправленням за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України.
 9. Таким чином, матеріали дисциплінарної справи не містять відомостей про належне повідомлення адвоката Особа_2 про проведення щодо нього перевірки, а саме, відсутні докази надсилання листа рекомендованим відправленням за адресою робочого місця адвоката, зазначеного в Єдиному реєстру адвокатів України, або надсилання на адресу електронної пошти адвоката, а отже Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури констатує факт порушення КДКА регіону встановленого порядку повідомлення адвоката про початок проведення відносно нього перевірки.
 10. Частиною 2 ст. 39 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що рішення про порушення дисциплінарної справи з визначенням місця, дня і часу її розгляду чи про відмову в порушенні дисциплінарної справи надсилається або вручається під розписку адвокату та особі, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення. До рішення про порушення дисциплінарної справи, яке надсилається або вручається адвокату, додається довідка члена дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, складена за результатами перевірки.
 11. Згідно ст. 33 Положення № 120, рішення про порушення дисциплінарної справи з визначенням місця, дня і часу її розгляду чи про відмову в порушенні дисциплінарної справи надсилається засобами поштового зв’язку або електронною поштою, або вручається під розписку адвокату та особі, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення. До рішення про порушення дисциплінарної справи, яке надсилається або вручається адвокату, додається довідка члена дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, складена за результатами перевірки.
 12. Однак, в порушення зазначених вище вимог, в матеріалах справи відсутні докази направлення адвокату Особа_2 рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокату Харківської області від 16 травня 2023 року про порушення дисциплінарної справи стосовна адвоката Особа_2 та довідки члена дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, складеної за результатами перевірки.
 13. Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» розгляд дисциплінарної справи здійснюється на засадах змагальності. Під час розгляду справи дисциплінарна палата заслуховує повідомлення члена дисциплінарної палати, який проводив перевірку, про результати перевірки, пояснення адвоката, стосовно якого порушено дисциплінарну справу, особи, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, та пояснення інших заінтересованих осіб. Адвокат, стосовно якого порушено дисциплінарну справу, та особа, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, мають право надавати пояснення, ставити питання учасникам провадження, висловлювати заперечення, подавати докази на підтвердження своїх доводів, заявляти клопотання і відводи, користуватися правничою допомогою адвоката. Неявка адвоката чи особи, яка ініціювала питання дисциплінарної відповідальності адвоката, на засідання дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури без поважних причин за умови наявності доказів завчасного повідомлення зазначених осіб про місце, день і час засідання не перешкоджає розгляду дисциплінарної справи.
 14. Статтею 44 Положення № 120 передбачено, що адвокат, стосовно якого порушено дисциплінарну справу, та особа, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, повідомляються про проведення засідання дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури не пізніше як за п’ять днів до дня його проведення, та мають право брати участь у засіданні, надавати пояснення, ставити питання учасникам провадження, висловлювати заперечення, подавати докази на підтвердження своїх доводів, заявляти клопотання і відводи, користуватися правовою допомогою адвоката. Належним повідомленням адвоката є надіслання листа поштою рекомендованим відправленням за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України, або надіслання листа на адресу електронної пошти адвоката, зазначену в Єдиному реєстрі адвокатів України.
 15. Згідно п.6.1.2. Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2013 року №268 з відповідними змінами та доповненнями, про місце, день, час та перелік питань порядку денного засідання КДКА (палати КДКА), члени КДКА (палати КДКА) та інші особи, які мають право брати участь у засіданнях, повідомляються не пізніше як за п’ять днів до дня проведення засідання. Особам, які мають право брати участь у засіданні, такі повідомлення надсилаються засобами поштового зв’язку або кур’єром, або електронною поштою.
 16. В порушення вищезазначених норм, в матеріалах дисциплінарної справи відсутні докази направлення повідомлення про призначення розгляду дисциплінарної справи на 06.06.20223 року поштою рекомендованим відправленням на адресу робочого місця адвоката, зазначену в ЄРАУ, або на адресу електронної пошти адвоката.
 17. Разом з тим, в матеріалах дисциплінарної справи наявний лист за вих. № 61/23 від 19.05.2023 року, який дисциплінарна палата КДКА Харківської області 20.05.2023 року направила на електронну адресу Національної асоціації адвокатів України. В листі повідомляється, що на засіданні дисциплінарної палати КДКА Харківської області були прийняті рішення про порушення дисциплінарних справ за поданням Голови Ради адвокатів Харківської області Особа_1 щодо не сплати щорічних внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування стосовно, у тому числі, адвоката Особа_2.
 18. Матеріали дисциплінарної справи також містять роздруківку з електронної адреси дисциплінарної палати КДКА ХО Інформація_2 щодо відправлення на електронну адресу Інформація_3 з назвою: рішення ДП КДКА ХО 16.05.2023_внески з вкладенням файлу – супровод Голові НААУ, РАУ 19.05.2023_відправка.pdf 2388К, зі змісту якого вбачається, що «16 травня 2023 року на засіданні дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області були прийняти рішення про порушення дисциплінарних справ за поданнями голови ради адвокатів Харківської області Особа_1 щодо несплати щорічних внесків на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування стосовно 16 адвокатів. Відповідно до п.2.19 Положення про внески на забезпечення адвокатського самоврядування, для цілей, передбачених Розділом VI «Дисциплінарна відповідальність адвоката» Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», належним надсиланням, повідомленням адвоката про порушення дисциплінарної справи з підстав порушення порядку сплати (несплати, сплати не у повному розмірі, прострочення сплати) щорічного внеску на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, про її розгляд та про прийняття рішення щодо порушеної дисциплінарної справи є також надсилання такої інформації адвокату на зазначену в ЄРАУ електронну пошту чи розміщення відповідної інформації на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України. На підставі викладеного, керуючись п.2.19 Положення про внески, з метою реалізації належного повідомлення адвокатів про розгляд та про прийняте рішення про порушення дисциплінарної справи, надсилаємо копії рішень для розміщення відповідної інформації на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України.».
 19. Однак, докази того, що зазначена інформація була розміщена на офіційному веб-сайті Національної асоціації адвокатів України в матеріалах дисциплінарного провадження відсутні.
 20. Матеріали дисциплінарної справи також не містять відомостей про повідомлення адвоката Особа_2 про проведення засідання дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, відповідно до вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Регламенту КДКА регіону та Положення № 120.
 21. При цьому, ВКДКА звертає увагу що п. 2.19 Положення про внески на забезпечення адвокатського самоврядування не відміняє вимогу Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», що рішення про порушення дисциплінарної справи з визначенням місця, дня і часу її розгляду разом з довідкою надсилається або вручається під розписку адвокату протягом трьох днів з дня прийняття такого рішення, а також не відміняє норми Положення № 120, які визначають, що належним повідомленням адвоката є надіслання листа поштою рекомендованим відправленням за адресою робочого місця адвоката, зазначеною в Єдиному реєстрі адвокатів України, або надіслання листа на адресу електронної пошти адвоката, зазначену в Єдиному реєстрі адвокатів України.
 22. Таким чином, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокату приходить до висновку, що адвокат Особа_2 не був належним чином повідомлений про порушення дисциплінарної справи та про час розгляду дисциплінарної справи стосовно нього.
 23. Зі змісту оскаржуваного рішення вбачається, що 06 червня 2023 року сторони на засідання не з’явилися, про причини неявки не повідомили, про місце, дату та час розгляду справи були повідомлені своєчасно та належним чином, у зв’язку із чим комісією було прийнято рішення про розгляд справи за їх відсутності.
 24. Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури не може погодитись з таким твердженням КДКА регіону, оскільки матеріали провадження не місять доказів належного повідомлення адвоката Особа_2 не тільки про порушення щодо нього дисциплінарної справи, а й повідомлення про місце, час та дату розгляду дисциплінарної справи, отже відповідно до вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», з метою недопущення порушення прав адвоката, розгляд дисциплінарної справи мав бути відкладений для вчинення дій для належного повідомлення учасників дисциплінарного провадження.
 25. З огляду на вищевикладене, ВКДКА встановила, що при прийнятті дисциплінарною палатою КДКА Харківської області рішення від 06.06.2023 року про притягнення адвоката Особа_2 до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік, – не було дотримано засад змагальності, а відтак рішення не може вважатися законним.
 26. Також, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури звертає увагу, що відповідно до ч. 3 ст. 41 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» копія рішення у дисциплінарній справі надсилається або вручається під розписку адвокату та особі, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення.
 27. Статтею 58 Положення №120 передбачено, що копія рішення надсилається засобами поштового зв’язку або електронною поштою, або вручається під розписку адвокату та особі, яка ініціювала питання про дисциплінарну відповідальність адвоката, протягом трьох робочих днів з дня прийняття рішення.
 28. Разом з цим, в матеріалах дисциплінарної справи відсутні докази, які б підтверджували направлення оскаржуваного рішення адвокату Особа_2 відповідно до вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Положення № 120.
 29. Окрім цього, відповідно до ч. 1 ст. 41 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», за результатами розгляду дисциплінарна палата кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури приймає рішення про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності за вчинення дисциплінарного проступку і застосування до нього дисциплінарного стягнення або про закриття дисциплінарної справи. Рішення дисциплінарної палати приймається більшістю голосів від її загального складу, крім рішення про припинення права на заняття адвокатською діяльністю, яке приймається двома третинами голосів від її загального складу.
 30. Згідно ч. 4 ст. 40 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», під час засідання дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури ведеться протокол, який підписується головуючим та секретарем.
 31. Частиною 2 ст. 41 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, який проводив перевірку відомостей про дисциплінарний проступок адвоката, не бере участі в голосуванні.
 32. Відповідно до п. 5.1.2. Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 17.12.2013 року №268 (з наступними змінами та доповненнями), Голова кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури вправі брати участь у засіданні будь-якої палати з правом голосу з усіх питань, які вирішуються на засіданні палати, його участь враховується при встановленні кворуму на засіданні палати. Голова КДКА не приймає участь у голосуванні з питань обрання та відкликання з посад голів, заступників голів і секретарів плат.
 33. Згідно п. 8.5. Регламенту кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, член КДКА (Палати) не має права утримуватися при голосуванні.
 34. Так, з витягу із протоколу засідання дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області від 06 червня 2023 року вбачається, що участь у засіданні палати приймали 7 членів КДКА та Голова КДКА Харківської області, отже 8 осіб.
 35. Проте, з протоколу вбачається, що участь у голосуванні по всім питанням, в тому числі й при прийнятті рішення у дисциплінарній справі, брали 7 осіб, отже чи брав участь у голосуванні член дисциплінарної палати кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, який проводив перевірку відомостей про дисциплінарний проступок адвоката встановити неможливо.
 36. За таких обставин, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури приходить до висновку, що рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області від 06 червня 2023 року про притягнення адвоката Особа_2 до дисциплінарної відповідальності та застосування до нього дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік, – є невмотивованим, ухваленим з порушенням засад змагальності, недотриманням вимог Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» та Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність.
 37. Стосовно прохання Скаржника зобов’язати адвоката сплатити витрати, пов’язані з відшкодуванням Раді адвокатів Харківської області, понесені у зв’язку зі сплатою коштів за внесення відомостей до Реєстру дисциплінарних проваджень, ВКДКА зазначає, що у комісії відсутні такі повноваження.
 38. З огляду на вищевикладене, керуючись ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –
ВИРІШИЛА:
 1. Скаргу Голови Ради адвокатів Харківської області Особа_1 – задовольнити частково.
 2. Рішення дисциплінарної палати Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області від 06.06.2023 року про притягнення адвоката Особа_2 до дисциплінарної відповідальності та застосування дисциплінарного стягнення у вигляді зупинення права на заняття адвокатською діяльністю строком на один рік, – скасувати.
 3. Матеріали дисциплінарної справи направити на новий розгляд до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Харківської області на стадію розгляду дисциплінарної справи.

Відповідно до ч. 7 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                     С.В. Вилков

Секретар засідання Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                     Ю.І. Клечановська