Рішення ВКДКА № ІІІ-009/2024 від 29.03.2024 року за скаргою на дії Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області при поверненні скарги відносно адвоката

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № ІІІ-009/2024

29 березня 2024 року
м. Київ

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі Голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилкова С.В., Заступника Голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Крупнової Л.В., секретаря засідання Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури – Клечановської Ю.І., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Василевської О.А., Котелевської К.В., Темнохудової З.В., Прокопчука О.М., Мягкого А.В., Приходька О.І., Ульчака Б.І., Подольної Т.А., Дуліч Т.В., Пшеничного О.Л., Волчо В.В., Тарасової А.М., Дімчогло М.І., Лучковського В.В., Дроботущенко Т.О., Усманова М.А., розглянувши у відкритому засіданні, дистанційно – в режимі відеоконференції, скаргу Особа_1 на дії Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області при поверненні його скарги відносно адвоката Особа_2, –

ВСТАНОВИЛА:

Процедура розгляду скарги

 1. 10.11.2023 року за вхід. №20222 до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури надійшла скарга Особа_1 на дії адвоката Особа_2 (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №Інформація_1, видане Хмельницькою обласною КДКА Інформація_2). Вказана скарга була направлена за належністю до Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області для подальшого розгляду.
 2. Листом за вих. №120/1/17-23 від 08.12.2023 року за підписом Голови КДКА Хмельницької області Особа_3, скарга повернута Особа_1 з відповідним роз’ясненням щодо невідповідності скарги вимогам Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України віл 30 серпня 2014 року № 120 із подальшими змінами та доповненнями.
 3. Не погоджуючись з діями КДКА Хмельницької області, Особа_1 звернувся до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури зі скаргою на дії Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області при поверненні його скарги відносно адвоката Особа_2 (вхід. № 21042 від 19.02.2024 року).
 4. Листом за вих. № 437 від 06.03.2024 року ВКДКА витребувала у КДКА Хмельницької області матеріали, що були взяті до уваги КДКА Хмельницької області при розгляді скарги Особа_1 відносно адвоката Особа_2, та надати інформацію щодо дій, які були здійснені КДКА в межах розгляду скарги.
 5. Листом за вих. № 476 від 13.03.2024 року Голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Вилков С.В. доручив члену ВКДКА Особа_4 провести перевірку відомостей та фактів, які викладені у скарзі Особа_1 на дії Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області при поверненні його скарги відносно адвоката Особа_2.
 6. 25.03.2024 року за вхід. № 21375 до ВКДКА надійшов лист від КДКА Хмельницької області за вих. № 24/1/17-24 від 22.03.2024 року, до якого додано копію листа за вих. №120/1/17-23 від 08.12.2023 року, адресованого Особа_1, щодо невідповідності скарги вимогам Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України віл 30 серпня 2014 року № 120 із подальшими змінами та доповненнями.

Короткий виклад позиції та доводів Скаржника

 1. У скарзі до ВКДКА Скаржник зазначає, що звернувся зі скаргою на дії адвоката Особа_2, яка була перенаправлена ВКДКА до КДКА Хмельницької області.
 2. Вказує, що отримав формальну відписку – вих. №120/1/17/23 від 08.12.2023 року за підписом Особа_3, якою йому під надуманим приводом було відмовлено у розгляді по суті дисциплінарної скарги відносно адвоката Особа_2.
 3. Скаржник просить відкрити дисциплінарне провадження відносно незаконних дій адвоката Особа_2 і Голови КДКА Хмельницької області Особа_3.

Встановлені фактичні обставини

 1. В листі за вих. №120/1/17-23 від 08.12.2023 року за підписом Голови КДКА Хмельницької області Особа_3, яким Особа_1 повернута його скарга відносно адвоката Особа_2 зазначено наступне.
 2. Відповідно до підпункту 2 п. 14 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України віл 30 серпня 2014 року № 120 із подальшими змінами та доповненнями (далі – Положення), у заяві (скарзі), серед іншого, обов’язково має бути зазначено найменування кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону до якої подається заява (скарга); зміст дисциплінарного проступку адвоката, згідно зі статтею 34 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», виклад обставин, якими заявник обґрунтовує факт наявності в діях адвоката (скаржника) дисциплінарного проступку, зазначення доказів, шо підтверджують кожну обставину, викладену у заяві (скарзі).
 3. Згідно з підпунктом 3 п. 14 Положення, на підтвердження обставин, якими обґрунтовується заява (скарга), заявник (скаржник) надає докази, а в разі неможливості – зазначає докази, надання яких самостійно є неможливим, із обов’язковим зазначенням причин та прохання до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про їх витребування.
 4. Відповідно до підпункту 4 п. 14 Положення, до заяви (скарги) додається її копія та копії всіх документів, що приєднуються до неї, для вручення адвокату щодо поведінки якого подається заява (скарга), за винятком випадку коли заява (скарга) подається електронною поштою.
 5. До заяви (скарги) також додається письмова згода на обробку персональних даних органами адвокатського самоврядування, в тому числі, збирання, зберігання, використання і поширення.
 6. На адресу КДКА Хмельницької області надіслано скаргу на дії адвоката Особа_2, однак до скарги не додано жодних доказів на підтвердження обставин, які в ній зазначені та заяву про згоду на обробку персональних даних.
 7. Відповідно до пункту 15 Положення, заява (скарга), оформлена без дотримання вимог пункту 14 цього Положення, повертається заявникові (скаржникові) з відповідним роз’ясненням не пізніше десяти днів від дня її надходження.
 8. Таким чином, в силу вимог п. 15 Положення, подана заява (скарга) на дії адвоката Особа_2 повертається без розгляду.

Нормативно-правові акти, які підлягають застосуванню

 1. Відповідно до статті 36 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», право на звернення до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури із заявою (скаргою) щодо поведінки адвоката, яка може бути підставою для дисциплінарної відповідальності, має кожен, кому відомі факти такої поведінки.
 2. Згідно із ст. 9 Положення про порядок прийняття та розгляду скарг щодо неналежної поведінки адвоката, яка може мати наслідком його дисциплінарну відповідальність, затвердженого рішенням Ради адвокатів України від 30.08.2014 року №120, із змінами (далі – Положення), право на звернення до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури із заявою (скаргою) щодо поведінки адвоката, яка може бути підставою для дисциплінарної відповідальності, має кожен, кому відомі факти такої поведінки.
 3. В пункті 2 статті 14 Положення, яка визначає вимоги до заяви (скарги) щодо поведінки адвоката, зазначено, що у заяві (скарзі) обов’язково має бути зазначено: – найменування кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону, до якої подається заява (скарга); – ПІБ (найменування) заявника (скаржника), посада, місце роботи – для посадової та службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв’язку та адреса електронної пошти; – ПІБ адвоката щодо поведінки якого подається заява (скарга), поштова адреса, а також номер засобу зв’язку та адреса електронної пошти, якщо такі відомі; – виклад обставин, якими заявник обґрунтовує факт наявності в діях адвоката дисциплінарного проступку; – вимоги заявника (скаржника).
 4. Відповідно до пункту 4 статті 14 Положення, до заяви (скарги) додається її копія та копії всіх документів, що приєднуються до неї, для вручення адвокату щодо поведінки якого подається заява (скарга), за винятком випадку коли заява (скарга) подається електронною поштою. До заяви (скарги) також додається письмова згода на обробку персональних даних органами адвокатського самоврядування, в тому числі, збирання, зберігання, використання і поширення.
 5. Відповідно до ст. 15 Положення, заява (скарга), оформлена без дотримання вимог статті 14 цього Положення, повертається заявникові (скаржникові) з відповідним роз’ясненням не пізніше десяти днів від дня її надходження.
 6. Статтею 19 Положення передбачено, що рішення про повернення та залишення без розгляду заяви (скарги) приймає Голова кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, якій/якому адресовано заяву (скаргу), про що повідомляється особа, яка її подала, крім анонімних заяв (скарг).

Мотиви та висновки ВКДКА

 1. Перевіривши доводи поданої скарги, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури встановила наступне.
 2. Як вбачається з наданих КДКА Хмельницької області матеріалів та інформації, а також з дослідження дисциплінарної скарги щодо адвоката Особа_2, копія якої надана Скаржником разом зі скаргою до ВКДКА, – скарга щодо поведінки адвоката дійсно не оформлена належним чином, а саме подана без дотримання вимог статті 14 Положення. До скарги не додано жодних доказів на підтвердження обставин, які в ній зазначені та заяви від Особа_1 про згоду на обробку персональних даних органами адвокатського самоврядування, в тому числі, збирання, зберігання, використання і поширення.
 3. Відповідно до пункту 15 Положення, заява (скарга), оформлена без дотримання вимог пункту 14 цього Положення, повертається заявникові (скаржникові) з відповідним роз’ясненням не пізніше десяти днів від дня її надходження.
 4. Враховуючи вищевказане, в діях Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області відсутні порушення при поверненні Особа_1 скарги відносно адвоката Особа_2 (свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №Інформація_1, видане Хмельницькою обласною КДКА Інформація_2).
 5. Стосовно вимоги Скаржника відкрити дисциплінарне провадження відносно дій адвоката Особа_2 і Голови КДКА Хмельницької області Особа_3, ВКДКА зазначає, що відповідно до ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» її завданням є розгляд скарг на рішення, дії чи бездіяльність кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури. Відповідно до Закону, до повноважень ВКДКА не належить вирішення питань про відкриття дисциплінарного провадження відносно адвоката чи про притягнення посадових осіб КДКА регіону до відповідальності за результатами розгляду скарг на дії чи бездіяльність КДКА регіону.
 6. На підставі викладеного вище, керуючись статтею 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –
ВИРІШИЛА:
 1. Скаргу Особа_1 на дії Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Хмельницької області при поверненні його скарги відносно адвоката Особа_2, – залишити без задоволення.

Відповідно до ч. 7 ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Голова Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                    С.В. Вилков

Секретар засідання Вищої кваліфікаційно –
дисциплінарної комісії адвокатури                    Ю.І. Клечановська