Семінар-тренінг для представників кваліфікаційних та дисциплінарних палат КДКА з питань Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод та Європейського суду з прав людини

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

5-6 грудня 2015 року Національна асоціація адвокатів України за підтримки спільного проекту РЄ та ЄС «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні» провела першу сесію тренінгів для голів кваліфікаційних та дисциплінарних палат Кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатур (далі КДКА) з питань Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод (далі КЗПЛ) та Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ), передбачених Програмою складання кваліфікаційних іспитів

5 грудня 2015 року на початку семінару-тренінгу з вітальним словом від Національної асоціації адвокатів України (далі — НААУ) та Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури (далі — ВКДКА) виступили Олександр Дроздов, від Ради Європи — Ольга Шевченко.

Семінар-тренінг було відкрито доповіддю адвоката, Голови ВКДКА, к.ю.н., доцента Олександра Дроздова за темами: «Право на життя та обов’язок позитивних дій держави. Заборона смертної кари. Питання екстрадиції та видачі. Заборона рабства та примусової праці».

Продовжив тренінг доктор права, координатор НААУ з питань підвищення кваліфікації адвокатів, юрист Секретаріату ЄСПЛ (2008-2012) Ігор Караман, який висвітлив наступні теми: «Процедури подачі індивідуальних заяв до ЄСПЛ. Провадження в ЄСПЛ. Дружнє врегулювання справ та односторонні декларації. Заходи індивідуального та загального характеру. Виконання рішень ЄСПЛ. Умови подачі заяв до ЄСПЛ (критерії прийнятності)».

Виступи модераторів О. Дроздова та І. Карамана супроводжувалися презентаційними матеріалами з посиланням на відповідну сучасну та актуальну практику ЄСПЛ.

Доповіді супроводжувалися інтерактивною дискусією між модераторами та членами КДКА.

Наприкінці дня разом з учасниками тренінгу О. Дроздов та І. Караман розглянули практичні завдання, в яких вирішувались задачі на прийнятність звернень до ЄСПЛ, та поінформували своїх колег щодо правильного заповнення формуляру заяви до ЄСПЛ в цивільній та кримінальній справах.

 

Продовження тренінгу відбулось 6 грудня 2015 року. Відкрили другий день семінару-тренінгу Керівник проекту «Консолідація розробки реформ у сфері юстиції в Україні» Олена Трапезнікова та Олександр Дроздов.

Другий день семінару-тренінгу був присвячений наступним темам: «Роль і місце Конвенції в системі захисту прав та свобод людини в рамках української правової системи. Право громадян України на звернення до конвенційних органів Ради Європи. Право на ефективний засіб правового захисту. Заборона катувань, нелюдського та такого, що принижує гідність, поводження або покарання. Право на свободу та особисту недоторканість. Право на відшкодування в разі незаконного засудження. Свобода пересування. Право на справедливий судовий розгляд» Наведені теми були  висвітлені старшим юристом секретаріату ЄСПЛ, к.ю.н. Тарасом Пашуком.

По завершенню другого дня семінару-тренінгу між модераторами та учасниками тренінгу відбулась творча та конструктивна дискусія з найбільш актуальних питань урахування практики ЄСПЛ під час застосування норм законодавства України, перш за все органами судової влади (зокрема, Верховним Судом України).