Надаючи правову допомогу захисникам країни та членам їхніх сімей (в тому числі, в рамках системи БПД або консультацій pro bono) адвокати повинні враховувати наявні стандарти якості, а також бездоганно дотримуватися Правил адвокатської етики.
Про це нагадав голова ВКДКА Сергій Вилков під час засідання Центру надання методичної допомоги та координації волонтерського руху адвокатів з правового захисту військовослужбовців, яке днями проходило у Києві.
В ході засідання обговорювалися пріоритетні напрями взаємодії з державними установами та волонтерськими проектами, пов’язаними з наданням правової допомоги.
На думку очільника ВКДКА, адвокатура має взаємодіяти з цими суб’єктами за такими трьома напрямами:
– нормотворча діяльність;
– методологічна робота;
– практичне надання правової допомоги за зверненнями.
«Стаття 59 Конституції гарантує кожному право на професійну правничу допомогу. І це право не обмежується навіть в умовах воєнного стану. А у випадках, передбачених законом, ця допомога надається безоплатно. Тож, зважаючи на виклики часу, ключовим завданням адвокатури сьогодні має бути допомога та забезпечення правового захисту для тих громадян, від кого прямо залежить майбутнє нашої країни. Це військовослужбовці, що боронять державу від зовнішньої збройної агресії. Вони мають відчувати юридичну та соціальну захищеність як щодо себе, так і стосовно своєї сім’ї. Тож якість правової допомоги для Збройних Сил України та відповідальний підхід під час надання є тим мінімумом, який повинен забезпечити сьогодні кожен адвокат», – прокоментував підсумки засідання С.Вилков.
Також були визначені напрями роботи центру на найближчий період, зокрема узагальнення практики, підготовка методичних рекомендацій і роз’яснень для адвокатів, налагодження конструктивної взаємодії з ЗСУ, правоохоронними органами та міжнародними установами.
С.Вилков також нагадав, що комісія раніше затвердила два узагальнення дисциплінарної практики, які містять правові висновки щодо етичних аспектів відносин адвоката з правоохоронними органами (рішення №VIІ-011/2020 від 25.07.2020), а також щодо розгляду заяв (скарг) представників прокуратури та правоохоронних органів (рішення №V-006/2021 від 27.05.2021).
«Узагальнення, які готує ВКДКА є своєрідною системою критеріїв, на які доцільно зважати як адвокатам в ході надання правничої допомоги, так і органам адвокатського самоврядування під час розгляду скарг, – зауважив очільник комісії. – Попри війну та неможливість сприйняття позиції ворога, принципи кримінального процесу залишаються незмінними. Тут залишаються і процесуальні опоненти, і підзахисні, чиї права мають бути дотримані».
08.06.2022