В українському суспільстві сформоване спрощене ставлення до кримінальних процедур: коли людину затримали, то вона вже є винуватою. Але ми знаємо, що вину треба ще довести в суді в кінцевому результаті отримати вирок. Обвинувальний чи виправдувальний. І в цьому аспекті соціальний запит розходиться із принципом верховенства права.
На це звернув увагу голова Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Сергій Вилков під час виступу на круглому столі «Актуальні виклики у діяльності Вищого антикорупційного суду», який сьогодні проходить у Києві під егідою ОБСЄ.
Очільник ВКДКА відзначив у позитивному ключі наявність виправдувальних вироків ВАКС, і подякував Верховному Суду за відповідну практику, яку у своїй діяльності використовують адвокати.
Він також згадав нещодавні події, пов’язані із агресивною реакцією так званих активістів та грантових організацій на скасування Касаційним кримінальним судом у складі Верховного Суду ухвали Апеляційної палати ВАКС. «Коли є закиди суддям ВС про те, що вони прийняли якесь не те рішення, подивилися не туди чи побачили не там відмітку, – це ніщо інше як балаканина, – зазначив С.Вилков. – Я вдячний колегам з Верховного Суду, що вони дотримують верховенство права».
Також на підставі аналізу практики ВАКС, апеляційної палати ВАКС, Верховного Суду та рішень ВРП за скаргами на суддів голова ВКДКА відзначив ключові напрями практичної реалізації адвокатами права на захист, зокрема, в частині функціонування системи безоплатної правової допомоги та процесуальних інструментів захисту, що викликають невдоволення в опонентів та суддів.
Відеозапис круглого столу «Актуальні виклики у діяльності Вищого антикорупційного суду» можна переглянути за посиланнями (частина 1, частина 2).
30.09.2021