7 березня 2014 року В.о. Голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Олег Анатолійович Бєляєв взяв участь у робочій зустрічі, ініціаторами якої виступили експерти Проекту «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні». Зазначений проект технічної допомоги впроваджується за фінансової підтримки Європейського Союзу. Про це на початку зустрічі розповіли експерти ініціативи Марк Сегал та Оксана Цимбрівська.
Відзначимо, що проект «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні» спрямований на прискорення сталих реформ у сфері юстиції в Україні та українського правосуддя. Ініціатива складається з шести ключових стратегічних та інституційних компонентів:
1) сприяння розвитку широкої стратегії сектору юстиції;
2) підтримка реформи прокуратури;
3) створення судової поліції та перегляд повноважень слідчих;
4) підтримка прав на захист і доступ до правосуддя;
5) зміцнення незалежності судової системи;
6) запобігання корупції та боротьба з нею.
Під час зустрічі представники проекту обговорили питання співпраці з НААУ та ВКДКА в рамках удосконалення чинного законодавства, зокрема йшлося про забезпечення дієвості принципів змагальності та рівності сторін; забезпечення доступу до захисника та одержання правової допомоги, захист конфіденційності; поліпшення та забезпечення якості роботи адвокатів; сприяння прозорості та забезпечення доступу до інформації у кримінальному провадженні та захист права на правовий захист через засоби захисту від порушень.
Олег Анатолійович Бєляєв наголосив на тому, що концепція Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» повинна залишитися незмінною, оскільки він приймався з урахуванням рекомендацій та правок Венеціанської комісії, але низка його положень потребує доопрацювання, оскільки механізми реалізації недостатньо врегульовані.
У ході зустрічі були відзначені важливі аспекти, що стосуються вдосконалення вже зазначених вище механізмів реалізації права на адвокатський запит – розширення змісту та обсягу права, в тому числі посилення відповідальності за ненадання інформації на адвокатський запит, отримання адвокатами безкоштовного доступу до усіх державних реєстрів, держателем яких є Міністерство юстиції України.
Наприкінці зустрічі учасники окреслили план майбутньої співпраці та домовилися, що органи адвокатського самоврядування найближчим часом нададуть представникам проекту, відповідним європейським інституціям, а також українській адвокатській спільноті зміни та доповнення до чинної редакції Закону з метою їх публічного обговорення, можливого внесення подальших пропозицій та отримання експертної допомоги з боку європейських інституцій.
07.03.2014