Кабінет Міністрів України планує забезпечити встановлення фінансової автономії Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури та КДКА регіонів від Ради адвокатів України та регіональних адвокатських рад.
Таку ціль заявлено в рамках реалізації завдання із забезпечення належного функціонування ВКДКА та КДКА пункту 6.1.3 Плану дій щодо реалізації положень Стратегії реформування судоустрою, судочинства та суміжних правових інститутів на 2015 – 2020 роки. Відповідне доручення було направлене Прем’єр-міністром України, зокрема, голові НААУ, РАУ Лідії Ізовітовій та голові ВКДКА Валентину Загарія.
Нагадаємо, у зв’язку із відсутністю системного підходу до вирішення питання фінансування Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури відповідно до засад, визначених Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», наприкінці лютого 2015 року Комісія вперше за свою історію постала перед реальною загрозою призупинення діяльності.
Засади фінансування діяльності ВКДКА, як і інших органів самоврядування, визначені ст. 58 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність»: утримання може здійснюватися за рахунок не заборонених законом джерел, зокрема:
1) плати за складання кваліфікаційного іспиту;
2) щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування;
3) відрахувань кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури на забезпечення діяльності ВКДКА;
4) добровільних внесків адвокатів, адвокатських бюро, адвокатських об’єднань;
5) добровільних внесків фізичних і юридичних осіб.
За законом потреби покриття витрат на забезпечення діяльності КДКА та ВКДКА визначають розмір плати за складання кваліфікаційного іспиту, який не може перевищувати трьох мінімальних заробітних плат (3654 грн.). При цьому розмір відрахувань кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури на забезпечення діяльності ВКДКА має визначатися з урахуванням потреби покриття витрат останньої.
Така потреба встановлена сьогодні Положенням про встановлення розміру та порядку сплати щорічних внесків адвокатів на забезпечення реалізації адвокатського самоврядування, затвердженим рішенням РАУ від 17.12.2012 № 24, на рівні 10% від плати за складання іспиту. Решту коштів від потреб перераховує Рада адвокатів на підставі окремих рішень у кожному випадку письмового звернення ВКДКА з відповідним проханням.
Голова ВКДКА Валентин Загарія звертався до оргкомітету ІІІ З’їзду адвокатів України з пропозицією включити до порядку денного питання забезпечення належного фінансування Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури відповідно до засад, визначених Законом України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Втім, цю ініціативу задоволено не було.
22.06.2015