Ліквідація усталених форм самоврядування вдарить по авторитету адвокатури, — О.Дроздов

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

Drozdov_2018Проект Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» у редакції, запропонованій робочою групою при Раді з питань судової реформи, ставить під загрозу конституційний статус адвокатури в аспекті її незалежності.

Таку думку висловив голова ВКДКА Олександр Дроздов за підсумками круглого столу «Адвокатське самоврядування: шляхи вдосконалення», який відбувся в Адміністрації Президента та був присвячений обговоренню проекту Закону, зокрема, питанням балансу повноважень між національними та регіональними органами адвокатського самоврядування, фінансування, функціонування ЄРАУ та принципів роботи дисциплінарних заходів.

Запропонована проектом ліквідація усталених форм адвокатського самоврядування, створення паралельних реєстрів, ускладнення доступу до професії, – усе це призведе до послаблення органів адвокатського самоврядування, вдарить по авторитету адвокатури, а також зашкодить реалізації прав і гарантій адвокатської діяльності, переконаний голова ВКДКА.

Під час виступу на заході він наголосив на тому, що чинна система кваліфікаційно-дисциплінарних комісій відповідає європейським стандартам, як і практика їхньої діяльності. Відтак, така реформа, як розділення її на дві системи є недоцільною та, як і вказано у Звіті експертів Ради Європи, не існує у жодній європейській країні.

Реформа має відбуватися на основі чинної моделі органів адвокатського самоврядування, – переконаний очільник ВКДКА. Із тих змін, які необхідно внести до закону в частині дисциплінарної відповідальності, він назвав розширення підстав для запровадження дисциплінарної відповідальності, а також право повного перегляду рішень кваліфікаційних та дисциплінарних палат регіонів.

«Я приєднався до резолюції спільної наради членів Ради адвокатів України та керівників регіональних органів адвокатського самоврядування, схваленої напередодні круглого столу за результатами обговорення проблем на засіданні Ради адвокатів України»,- також заявив О.Дроздов.

Нагадаємо, документом (з текстом можна ознайомитися за посиланням) було рекомендовано утриматися від помилкових або очевидно шкідливих правових експериментів, хаотичного внесення змін заради змін, кулуарного вирішення особистих інтересів окремих осіб.

Більшість положень законопроекту в частині адвокатського самоврядування у резолюції було охарактеризовано як «непродумані зміни системи адвокатського самоврядування», що «можуть стати фатальною помилкою всієї реформи адвокатури». Зокрема, йдеться про створення регіональних палат шляхом ліквідації 54 юридичних осіб – чинних органів адвокатського самоврядування, проведення конференцій у форматі загальних зборів без затвердженого порядку денного та квоти представництва рішенням Ради адвокатів України. «Без сильного, самодостатнього і стабільного самоврядування права адвокатів залишаться декларацією. Авторитетної інституції національного значення, спроможної стати на захист всіх і кожного адвоката, просто не існуватиме у разі впровадження законопроекту, який напрацьований Робочою групою з питань адвокатури, прокуратури та БПД при Раді з питань судової реформи», — йдеться у резолюції.

Крім цього, голова ВКДКА звернув увагу на атмосферу, у якій обговорювався проект нового закону: круглий стіл проходив на режимному об’єкті, яким є приміщення Адміністрації Президента, до участі не були допущені глави регіональних кваліфікаційно-дисциплінарних комісій, а учасникам заходу надавали по 2 хвилини для виступів та висловлення зауважень.

Незважаючи на це, він висловив сподівання, що професійній спільності вдалося переконливо донести чиновникам позицію української адвокатури.