РІШЕННЯ № ІІ-017/2018 у справі за скаргою на рішення КДКА Херсонської області №145 від 21.11.2017 про відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № ІІ-017/2018

28 лютого 2018 року м. Київ

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури у складі заступників голови Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Крупнової Л.В. та Місяця А.П., секретаря Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Котелевської К.В., членів Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури: Вишаровської В.К., Ульчака Б.І., Приходька О.І., Мельченка В.І., Василевської О.А., Чундак М.В., Соботника В.Й., Мягкого О.В., Кострюкова В.І., Чернобай Н.Б., Одновола В.К., Дуліч Т.В., Волчо В.В., Подольної Т.А., Прокопчука О.М., Кравченка П.А., Притули О.Б., Тарасової А.М., Дімчогло М.І., Дроботущенко Т.О., Усманова М.А., Кузьмінського О.О., розглянувши у відкритому засіданні скаргу ОСОБА_ на рішення КДКА Херсонської області №145 від 21.11.2017 про відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту, –

ВСТАНОВИЛА:

До Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури звернувся громадянин ОСОБА_ (далі за текстом – Скаржник) зі скаргою на рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Херсонської області від 21.11.2017 про відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту.

Скаржник посилається на п.3.3 Порядку допуску до складення кваліфікаційного іспиту, порядку складення кваліфікаційного іспиту та методики оцінювання результатів складення кваліфікаційного іспиту для набуття права на заняття адвокатською діяльністю в України, затвердженим рішенням Ради адвокатів України від 17 грудня 2013 року №270 (зі змінами) (далі – Порядок), яким передбачено, що документами які підтверджують місце проживання особи є паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання в Україні, посвідка на тимчасове проживання в Україні, посвідчення біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист; довідка про звернення за захистом в Україні; документи, що підтверджують право власності та користування приміщенням тощо.

Зазначає, що наведена норма передбачає невичерпний перелік документів, що підтверджують місце проживання особи.

Скаржник вказує, що до заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту, на підтвердження місця проживання, ним було додано письмове пояснення щодо місця проживання, копію паспорта його батька ОСОБА_ та копію витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності його батька на квартиру в місті Херсон. ОСОБА_ вважає, що вказані документи підтверджують його місце проживання в місті Херсон.

ОСОБА_ просить скасувати рішення КДКА Херсонської області від 21.11.2017 про відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту та зобов’язати кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури Херсонської області провести повторний розгляд його заяви про допуск до складення кваліфікаційного іспиту протягом 30 днів з дати скасування рішення КДКА Херсонської області.

Заслухавши доповідача – члена Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Чернобай Н.Б., розглянувши доводи скарги, перевіривши матеріали справи, які надійшли з КДКА Херсонської області, заслухавши інших учасників засідання, Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури встановила наступне.

Термін подачі скарги на рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, встановлений ч.4 ст. 8 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» Скаржником не порушено.

Як вбачається з матеріалів справи, 13.11.2017 скаржник звернувся до КДКА Херсонської області із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту. До заяви були додані: копія паспорту, анкета з автобіографічними даними, письмова згода на обробку персональних даних, нотаріально посвідчена копія диплома магістра, нотаріально посвідчена копія додатку до диплому про вищу освіту, копія трудової книжки, засвідчена за місцем роботи, копія трудового контракту з АО «______ «______» від 01.11.2016, копія додаткової угоди про продовження дії трудового контракту від 01.11.2016, оригінал виписки за формою ОК-7 від 08.11.2017, оригінал відомостей з ДРФО – платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків від 03.11.2017, копія посадової інструкції директора ПП «_____ «_____», оригінал довідки про відсутність судимості, оригінал медичної довідки про проходження обов’язкових попереднього та періодичного психіатричних оглядів за формою №122-2/о від 31.10.2017, довідка від 08.11.2017 про підтвердження того, що за останні два роки, які передували зверненню, заявник не складав кваліфікаційного іспиту на право на заняття адвокатською діяльністю в жодній КДКА регіону, копія картки фізичної особи – платника податків , письмове пояснення щодо місця проживання заявника, копія витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, копія паспорту ОСОБА_.

Обґрунтовуючи незаконність рішення КДКА регіону, Скаржник посилається на статтю 156 ЖК України згідно якої члени сім’ї її власника будинку (квартири), які проживають разом з ним у будинку (квартирі), що йому належить, користуються жилим приміщенням нарівні з власником будинку (квартири), якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. До членів сім’ї власника будинку (квартири) належать особи, зазначені в частині другій статті 64 цього Кодексу. Згідно з частиною 2 статті 64 ЖК України до членів сім’ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки.

Отже Скаржник вважає, що відповідно до вимог Закону має право на користування квартирою його батька.

Проте такі твердження скаржника не відповідають вимогам Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», а також вищезгаданому Порядку.

Так, відповідно до ст. 8 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» особа, яка виявила бажання стати адвокатом та відповідає вимогам частин першої та другої статті 6 цього Закону, має право звернутися до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури за місцем проживання із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту. Порядок допуску до складення кваліфікаційного іспиту та перелік документів, що додаються до заяви, затверджуються Радою адвокатів України.

Згідно з п. 1 розділу 2 Порядку особа, яка виявила бажання набути статус адвоката, звертається до кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури регіону за місцем проживання із заявою про допуск до складення кваліфікаційного іспиту.

Відповідно до пункту 3 Розділу 2 Порядку при визначенні місця проживання особи необхідно керуватися вимогами Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Крім того, абзацом п’ятим ст. 3 Закону України «Про свободу пересування і вільний вибір місця проживання в Україні» від 11 грудня 2003 року № 1382-IV (далі – Закон № 1382) визначено, що місце проживання – житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини.

Відповідно до статті 6 Закону реєстрація місця проживання здійснюється тільки за однією адресою. У разі якщо особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює реєстрацію місця проживання за однією з цих адрес за власним вибором. За адресою зареєстрованого місця проживання з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

Разом з тим, п.п. 3.3. Розділу 2 Порядку зазначається, що документами, які підтверджують місце проживання особи є паспорт громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання в Україні, посвідка на тимчасове проживання в Україні, посвідчення біженця; посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту; посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист; довідка про звернення за захистом в Україні; документи, що підтверджують право власності та користування приміщенням тощо.

Відповідно до пункту 2.1. Порядку реєстрації місця проживання та місця перебування фізичних осіб в Україні та зразків необхідних для цього документів, затвердженого Наказом МВС 22.11.2012 за № 1077, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.2012, який діяв на момент звернення скаржника із заявою про допуск до складання до кваліфікаційного іспиту до КДКА регіону, громадянин України, а також іноземець чи особа без громадянства, які постійно або тимчасово проживають в Україні, зобов’язані протягом десяти днів після прибуття до нового місця проживання зареєструвати місце проживання. Реєстрація місця проживання особи здійснюється в день подання особою документів. Документами, що підтверджують право на проживання в житлі є ордер, свідоцтво про право власності, договір найму (піднайму, оренди) або інші документи. У разі відсутності зазначених документів реєстрація здійснюється за згодою власника/співвласників житла, наймача та членів його сім’ї на реєстрацію місця проживання. У разі реєстрації місця проживання у центрі договір оренди житлового приміщення може бути засвідчено адміністратором центру;

З досліджених матеріалів справи вбачається, що на підтвердження свого місця проживання Скаржником надано письмове пояснення щодо місця проживання, копію паспорта його батька громадянина України ОСОБА_, копію Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності на квартиру, яка розташована за адресою – місто Херсон , __________, яким підтверджується право власності на квартиру ОСОБА_ – батька Скаржника.

Надані Скаржником документи, не є належними доказами, які підтверджують право користування останнього вищезазначеною квартирою та/або факт проживання ОСОБА_ за вказаною адресою.

У випадку якщо фактичне місце проживання громадянина інше, ніж зазначено паспорті, йому необхідно надати документ, що підтверджує фактичне місце проживання або користування житлом.

У паспорті громадянина України ОСОБА_ місце проживання зареєстровано за адресою: місто Київ, ___________. Будь-яких документів, які підтверджують місце проживання скаржника на території Херсонської області, ОСОБА_ не надано.

З урахуванням викладеного, керуючись ст.8 та ст. 52 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури, –

ВИРІШИЛА:
  1. Скаргу ОСОБА_, – залишити без задоволення.
  2. Рішення кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Херсонської області №145 від 21.11.2017 про відмову в допуску до складення кваліфікаційного іспиту ОСОБА_, – залишити без змін.
  3. Секретарю Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про прийняте рішення повідомити заінтересованих осіб.
  4. Матеріали справи повернути до КДКА регіону.

Рішення Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури може бути оскаржене до суду протягом тридцяти днів з дня його прийняття.

Заступник Голови Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                   А.П. Місяць

Секретар Вищої кваліфікаційно-
дисциплінарної комісії адвокатури                   К.В. Котелевська