В силу ст. 45 Правил адвокатської етики у відносинах з іншими учасниками судового провадження адвокат повинен бути стриманим, коректним, тактовним. Але це не означає абсолютну заборону на застосування негативних характеристик.
Надаючи пояснення суду у сімейному спорі, адвокат жінки застосував до чоловіка словосполучення «систематичний аб’юзер, який схильний до насильства по відношенню до своїх дітей, їх матері». Така характеристика не сподобалася чоловіку і він подав скаргу на адвоката до КДКА.
Адвокат пояснив, що слово «аб’юзер», яке скаржник вважає образливим, у перекладі з англійської означає «кривдник», та не може розцінюватися як образливий чи нецензурний вираз. По-перше, у США судом видавався тимчасовий ордер від домашнього насильства стосовно чоловіка, якому було заборонено наближатися до дітей. По-друге, є протокол опитування жінки, згідно із яким мали місце кілька фактів домашнього насильства.
Але дисциплінарна палата вирішила, що міркування адвоката стосовно особи все ж були викладені некоректно. Адже ордер був виданий за заявою жінки одразу після звернення чоловіка до українського суду про розірвання шлюбу. При цьому суд у США не перевіряв аргументи заявниці і не вислуховував сторони. Крім цього, протокол опитування з’явився вже після надання українському суду пояснень з оцінкою «систематичного аб’юзера».
Палата не взяла до уваги твердження, що таке висловлювання не може бути образливим, оскільки йдеться про суб’єктивне сприйняття. А чоловік сприйняв твердження як образу. І у даному випадку не має значення чи є відносно особи судові рішення про притягнення до кримінальної або адміністративної відповідальності.
У КДКА наголосили, що відповідно до Правил адвокатської етики, адвокат під час здійснення професійної діяльності, повинен бути добропорядним, поводити себе чесно та гідно, стверджуючи повагу до адвокатської професії, у відносинах з іншими учасниками судового провадження адвокат повинен: бути стриманим і коректним; реагувати на неправильні дії або вислови цих осіб у формах, передбачених законом, зокрема у формі заяв, клопотань, скарг тощо; бути тактовним при допиті підсудних, потерпілих, сторін у цивільному процесі, свідків та інших осіб.
А складання та подання до суду пояснень, які викладені з використанням образливої лексики, в яких некоректно викладена інформація стосовно позивача свідчить про наявність в діях адвокатапорушення вимог ст. 45 Правил адвокатської етики.
Оскільки раніше правник не притягався до відповідальності, дисциплінарна палата КДКА ухвалила накласти на нього стягнення у вигляді попередження.
З таким рішенням адвокат не погодився і оскаржив його до Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії.
У ВКДКА виходили з того, що висловлювання адвоката на адресу чоловіка, викладені в поясненнях до суду (щодо визначення його «аб’юзером» та зазначення про те, що мав місце факт систематичного домашнього насильства), є образливими, за умови відсутності доказів наявності фактів домашнього насильства.
Разом з тим, встановивши в діях адвоката дисциплінарний проступок, у регіоні не надали оцінку матеріалам дисциплінарної справи на предмет наявності чи відсутності факту домашнього насильства, наявності чи відсутності підстав для застовування до особи такої характеристики як аб’юзер.
Отже, вирішили у вищій комісії, КДКА регіону не здійснила оцінку всіх матеріалів справи, не перевірила всіх фактів, а тому висновки КДКА регіону є передчасними. Тож рішення про притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності було скасоване, а матеріали справи направлено на новий розгляд.
24.08.2023