РІШЕННЯ № V/13-222 Вища кваліфікаційна комісія адвокатури при Кабінеті Міністрів України, розглянувши у відкритому засіданні матеріали справи за скаргою Шмиріної Людмили Іванівни, Шмиріна Олександра Володимировича на постанову голови дисциплінарної палати Запорізької обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про відмову в порушенні дисциплінарного провадження відносно адвоката Гришина Георгія Єлисейовича

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № V/13-222


 


19 червня 2009 року                                                                                       м.Севастополь


 


Вища кваліфікаційна комісія адвокатури при Кабінеті Міністрів України в складі Голови комісії – Висоцького В.І., заступника Голови комісії – Єзерської А.О., секретаря комісії – Ковбасінської Г.В., членів комісії: Авраменка Г.М., Башенка С.В.,     Бивалькевича В.П., Большакова Є.В., Хоміка С.Г., Ісакова М.Г., Комарницької О.О., Котелевської К.В., Луцюка П.С., Гордєєва Л.А., Мельнікова О.А., Радковського Б.Т., Габрука М.А., Павлишина Б.Я., Павліченко О.В., Павлової М.А., Горощенко Л.В., Рафальської І.В., Ромаданової Г.Г., Костіна А.Є., Сергеєвої С.А., Скукіса В.Ф.,  розглянувши у відкритому засіданні матеріали справи за скаргою Шмиріної Людмили Іванівни, Шмиріна Олександра Володимировича на постанову голови дисциплінарної палати Запорізької обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури про відмову в порушенні дисциплінарного провадження відносно адвоката Гришина Георгія Єлисейовича,


ВСТАНОВИЛА:


 


06.05.2009 року на адресу Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури надійшла скарга Шмиріної Л.І., Шмиріна О.В. на постанову голови дисциплінарної палати Запорізької обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 13.02.2008 про відмову в порушені дисциплінарного провадження відносно адвоката Гришина Г.Є. та неправомірні дії голови дисциплінарної палати, Подколзіної А.М., якою було винесено зазначену та попередні постанови про відмову в порушенні дисциплінарного провадження.


Шмиріна Л.І. та Шмирін О.В. в своїй скарзі посилаються на неналежний вступ адвоката Гришина Г.Є. до кримінальної справи по обвинуваченню сина Шмиріної Л.І., Биліна Дениса Володимировича, за ознаками злочину, передбаченого ч.2 ст.309 Кримінального кодексу України, порушення адвокатом при здійсненні захисту вимог ст.218 Кримінально-процесуального кодексу України та формальне, на порушення Правил адвокатської етики, виконання ним своїх обов’язків адвоката. Також скаржники повідомляють, що вказаний адвокат, сприяв незаконним діям слідчого СО Жовтневого РО ЗГУ УМВС України в Запорозькій області, Лихачева В. В., при проведені слідчих дій, чим порушив право Биліна Д.В. на захист і вільний вибір захисника та законодавство про адвокатуру.


 


Заслухавши доповідача – члена Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури, Висоцького В.І., перевіривши матеріали справи, Вища кваліфікаційна комісія адвокатури вважає, що скарга Шмиріної Л.І., Шмиріна О.В. не підлягає задоволенню з наступних підстав.


Згідно наявних матеріалів, на початку листопада 2007 року в інтересах свого сина Биліна Д.В., на той час обвинуваченого у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.309 Кримінального кодексу України, до дисциплінарної палати зі скаргою на дії адвоката Гришина Г.Є. звернулась Шмиріна Л.І..


Постановою голови дисциплінарної палати Запорізької обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 08.11.2007 року в порушенні дисциплінарного провадження  відносно адвоката Гришина Г.Є. відмовлено у зв’язку з відсутністю підстав.


06.02.2008 року до Запорізької обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури безпосередньо від обвинуваченого Биліна Д.В. з тих самих підстав надійшла повторна скарга на неправомірні дій адвоката Гришина Г.Є., за результатом розгляду якої 13.02.2008 року головою дисциплінарної палати Запорізької обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури винесено постанову про відмову в порушенні дисциплінарного провадження відносно адвоката.


Не погодившись з цим, 16.06.2008 року та повторно 24.09.2008 року Билін Д.В. звернувся зі скаргами на дії адвоката Гришина Г.Є. до Міністерства юстиції України, яке надіслало їх за належністю Вищій кваліфікаційній комісії адвокатури. Але, в зв’язку з тим, що в цих скаргах Билін Д.В. не оскаржував винесені головою дисциплінарної палати Запорізької обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури постанови про відмову в порушенні дисциплінарного провадження відносно адвоката Гришина Г.Є., та відсутністю в Вищій кваліфікаційній комісії адвокатури інформації про те, що розгляд скарг Шмиріної Л.І. та Биліна Д.В. фактично вже проведено Запорізькою обласною Кваліфікаційно-дисциплінарною комісією адвокатури і головою дисциплінарної палати винесені відповідні постанови, Вища кваліфікаційна комісія адвокатури надіслала їх для розгляду по суті та надання відповіді скаржнику в Запорізьку обласну Кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, яка в черговий раз надала Биліну Д.В. відповідь про раніше прийняті постанови за результатом розгляду скарг.


06.05.2009 року Шмиріна Л.І. та Шмирін О.В. оскаржили постанову голови дисциплінарної палати Запорізької обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, Подколзіної А.М., до Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури.


Розглянувши надані матеріали, Вища кваліфікаційна комісія адвокатури не вбачає підстав для притягнення адвоката Гришина Г.Є. до дисциплінарної відповідальності та накладення на нього дисциплінарного стягнення.


Головою дисциплінарної палати Запорізької обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури вірно встановлено, що адвокат Гришин Г.Є. приймав участь в розгляді кримінальної справи за призначенням відповідно до ст.47 Кримінально-процесуального кодексу України по обвинуваченню Биліна Д.В. у вчиненні злочину, передбаченого ч.2 ст.309 Кримінального кодексу України.


Відповідно до матеріалів справи, призначення в якості захисника по кримінальній справі при виконанні вимог ст.218 Кримінально-процесуального кодексу України адвоката Гришина Г.Є. було спричинено тим, захисник Богун І.А., з яким обвинуваченим було укладено угоду про надання правової допомоги, неодноразово не з`являвся для проведення слідчих дій з участю підзахисного  Биліна  Д.В.


Згідно пояснень адвоката, надання правової допомоги Биліну Д.В. було викликане необхідністю проведення обов’язкових по справі слідчих дій, які навмисно були затягнуті захисником Богун І.А.


Жодних дій, вчинених адвокатом Гришиним Г.Є., які б порушували Правила адвокатської етики чи інші норми чинного законодавства України про адвокатуру та  нанесли шкоду обвинуваченому Биліну Д.В., не встановлено, з огляду на що доводи скаржників є надуманими.


Не встановлено і будь-яких порушень з боку голови дисциплінарної палати Запорізької обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, Подколзіної А.М.


Окрім того, слід зазначити, що відповідно до п.34 Положення про кваліфікаційно-дисциплінарну комісію адвокатури, затвердженого Указом Президента України від 05.05.1993 року № 155/93, дисциплінарне стягнення до адвоката застосовується безпосередньо за виявленням проступку, але не пізніш як через місяць з дня його виявлення, не рахуючи часу хвороби адвоката або перебування його у відпустці. Дисциплінарне стягнення не може бути накладено пізніш як через шість місяців з дня вчинення проступку.


Таким чином, навіть якщо б мали місце підстави для притягнення адвоката до дисциплінарної відповідальності, відведений законодавством строк для здійснення цього минув у квітні 2008 року.


 


Враховуючи наведене, Вища кваліфікаційна комісія адвокатури, керуючись ст.ст.14, 16 Закону України «Про адвокатуру» та п.п.10, 10-1, 20-23-1 Положення про Вищу кваліфікаційну комісію адвокатури,


 


ВИРІШИЛА:


 


1.      Скаргу Шмиріної Людмили Іванівни, Шмиріна Олександра Володимировича   залишити без задоволення, а постанову голови дисциплінарної палати Запорізької обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 13.02.2008 року про відмову в порушенні дисциплінарного провадження відносно адвоката Гришина Георгія Єлисейовича – без змін.


2.      Секретарю Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури про прийняте рішення повідомити скаржників.

Матеріали справи повернути до регіональної КДКА.