РІШЕННЯ № VІ/7-241 Вища кваліфікаційна комісія адвокатури при Кабінеті Міністрів України, розглянувши у відкритому засіданні справу за скаргами Пономаренка Олександра Олександровича щодо порушення дисциплінарного провадження, позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю адвоката Пилипчука Віктора Федоровича

Вища кваліфікаційно-дисциплінарна комісія адвокатури

РІШЕННЯ № VІ/7-241


 


     22 липня  2011 року                                                                                              м.Харків   


 


Вища кваліфікаційна комісія адвокатури при Кабінеті Міністрів України в складі Голови Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Висоцького В.І., заступника Голови Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Єзерської А.О., секретаря Комісії Ковбасінської Г.В., членів Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури: Авраменка Г.М., Антипченка В.К., Батченка А.Н., Будько Н.Г., Верби М.І., Ізовітової Л.П., Ісакова М.Г., Коваль К.П., Комарницької О.О., Котелевської К.В., Луцюка П.С., Дембіцького В.О., Мельнікова О.А., Міщенко В.В., Павлової М.А., Прокопчука В.О., Ромаданової Г.Г., Сергеєвої С.А., Скотарь А.М., розглянувши у відкритому засіданні справу за скаргами Пономаренка Олександра Олександровича щодо порушення дисциплінарного провадження, позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю  адвоката Пилипчука Віктора Федоровича,


 


ВСТАНОВИЛА:


 


          08.02.2011 року Пономаренко О.О. звернувся до Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури зі скаргою  на  дії адвоката Пилипчука В.Ф. та з проханням  провести повторно перевірку обставин викрадення поштової кореспонденції, порушити дисциплінарне провадження стосовно адвоката Пилипчука В.Ф. та позбавити його права на заняття адвокатською діяльністю.      


            30.05.2011 року Пономаренко О. О. звернувся до Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури із скаргою на неетичні дії адвоката Пилипчука В.Ф.,  що направив до Державної митної служби України скаргу на Пономаренка О.О., в якій повідомив ДМСУ відомості, які негативно характеризують Пономаренка О.О.,  вважає дії Пилипчука В.Ф. такими, що порушують вимоги Конституції України, Правила адвокатської етики, тому просить порушити дисциплінарне провадження стосовно адвоката Пилипчука В.Ф. та позбавити його права на заняття адвокатською діяльністю.


            Як встановлено перевіркою заяви,  рішенням Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури № V/24-528 від 19.11.2010 року за скаргою Пономаренка О.О. скасоване рішення Голови дисциплінарної палати Волинської обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури від 10.04.2010 року про відмову в порушенні дисциплінарного провадження стосовно адвоката Пилипчука Віктора Федоровича.  Вища кваліфікаційна комісії адвокатури   дійшла до висновку, що 10.12.2009 року в судовому засіданні у Любомльському районному суді Волинської області адвокатом Пилипчуком В.Ф. було допущено порушення вимог статті 59 Правил адвокатської етики, відповідно до якої у відносинах з іншими учасниками процесу адвокат повинен бути стриманим і коректним; реагувати на неправильні дії або вислови цих осіб у формах, передбачених законом, зокрема у формі заяв, клопотань, скарг, тощо. При допиті підсудних, потерпілих, сторін у цивільному процесі, свідків та інших осіб бути тактовним, не ставити запитань у підвищеному тоні, брутальній, знущальній формі, або формі, що принижує їх честь та гідність. Провадження по справі відносно адвоката Пилипчука Віктора Федоровича вказаним рішенням Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури закрито у зв’язку зі спливом строків притягнення до дисциплінарної відповідальності.


            Прокуратурою м.Луцька Волинської області проведена перевірка заяви Пономаренка О.О.  по факту  викрадення адвокатом Пилипчуком В.Ф.  поштової кореспонденції. В ході проведеної прокуратурою перевірки, з’ясовано, що лист Пономаренко О.О. не надійшов до Волинської обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури з вини листоноші. Дисциплінарна справа по відношенню до листоноші не порушувалась у зв’язку зі спливом строку притягнення до дисциплінарної відповідальності, до Волинської дирекції Українського державного підприємства поштового зв’язку «Укрпошта» прокуратурою міста направлено лист з повідомленням про виявлені порушення, підстав для внесення документів прокурорського реагування прокуратурою  виявлено не було. Вказане рішення прокуратури Пономаренко О.О. відповідно до ч.4 ст.12 Закону України «Про прокуратуру» оскаржене не було.


Заслухавши доповідача – члена Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури Будько Н.Г., перевіривши матеріали справи, Вища кваліфікаційна комісія адвокатури вважає, що скарги Пономаренко О.О. не підлягають задоволенню у зв’язку з наступним.


Стосовно вимоги про порушення дисциплінарного провадження та позбавлення права на заняття адвокатською діяльністю адвоката Пилипчука В.Ф., – то до компетенції Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури згідно вимог п.10 Положення про ВККА, затвердженого Указом Президента України від 05.05.1993 року № 155/93, не належить прийняття рішень про застосування до адвокатів заходів дисциплінарного впливу.    Відповідно до п.п. 13-1, 33, 36  Положення про КДКА, затвердженого Указом Президента України від 05.05.1993 № 155/93 питання порушення дисциплінарного провадження є компетенцією голови дисциплінарної палати, а питання притягнення до дисциплінарної відповідальності належить до компетенції дисциплінарної палати, питання анулювання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю віднесені до компетенції регіональних кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури.    Стосовно вимоги провести повторно перевірку обставин викрадення поштової кореспонденції, то  перевірка по факту викрадення поштової кореспонденції проведена компетентним органом – прокуратурою міста  Луцька Волинської області, внаслідок якої з’ясовано, що лист Пономаренко О.О. до Волинської обласної Кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури не дійшов з вини листоноші. Рішення прокуратури Пономаренком О.О. оскаржено не було.


         Враховуючи наведене, Вища кваліфікаційна комісія адвокатури, керуючись ст.ст. 14, 16 Закону України “ Про адвокатуру ” та п.п. 10, 101, 20 – 231 Положення про вищу кваліфікаційну комісію адвокатури,


 


ВИРІШИЛА:


 


1.      Скарги Пономаренко Олександра Олександровича про порушення дисциплінарного провадження та застосування до адвоката Пилипчука  Віктора Федоровича заходів дисциплінарного впливу – залишити без задоволення.


2.      Секретарю Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури про прийняте рішення повідомити скаржника.


3.      Матеріали справи повернути до регіональної КДКА.


 


Голова Вищої кваліфікаційної комісії адвокатури                                        В.І. Висоцький